هشدار آژانس بین المللی انرژی

هشدار آژانس بین المللی انرژی

سیب موز: هشدار آژانس بین المللی انرژی

سیب موز قیمت نفت در هفته گذشته روند نزولی داشت؛ به طوری که در پایان هفته قیمت هر دو شاخص عمده نفت بیش از سه دلار از هفته قبل کمتر بود. بهبود تولید نفت شیل، گزارش آژانس بین المللی انرژی مبنی بر رشد کند تقاضا و تداوم فزونی عرضه از دلایل عمده این کاهش عنوان شده است.

3 شاخص اصلی قیمت نفت

قیمت نفت «برنت دریای شمال» (Brent) در نخستین ساعات روز جمعه، شانزدهم سپتامبر، 46 دلار و 59 سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، سه دلار و 40 سنت کاهش یافته است. شاخص «نفت وست تگزاس اینترمدیت» (WTI) نیز در همین روز 43 دلار و 91 سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، حدود سه دلار و 71 سنت افت نشان می دهد.  همچنین بنا به گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان (OPEC Reference Basket Price) - که متشکل از میانگین قیمت نفت 12 کشور عضو این سازمان است- در پایان روز پنجشنبه، پانزدهم سپتامبر، به 41 دلار و 67 سنت رسید که نسبت به روز مشابه هفته گذشته، دو دلار و 94 سنت پایین تر است.

به گزارش سیب موز

هشدار آژانس بین المللی انرژی

آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز سه شنبه در گزارشی درباره افزایش اندک تقاضا و افزایش بیشتر عرضه نفت در جهان هشدار داد و بازار نفت را تا میانه سال 2017 با مازاد عرضه پیش بینی کرد. این نهاد معتبر بین المللی انرژی، میزان افزایش تقاضای جهانی نفت در سال جاری را با 100 هزار بشکه کاهش نسبت به برآورد قبلی خود یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز اعلام کرد و هشدار داد این رقم در سال آینده میلادی به یک میلیون و 200 هزار بشکه می رسد. این سازمان همچنین درباره افزایش تولید و عرضه نفت از سوی کشورهای غیراوپک در سال آتی میلادی هشدار داد. این در حالی است که تولید این گروه از کشورها در سال جاری با 840 هزار بشکه کاهش مواجه شده است؛ اما افزایش تولید کشورهای عضو اوپک این کاهش را جبران کرده است. آژانس بین المللی انرژی در گزارش یادشده پیش بینی کرد، سرمایه گذاری در حوزه تولید و اکتشاف نفت در سال جاری با 24 درصد کاهش مواجه شود.

افزایش تولید، صادرات و قیمت نفت ایران

گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک نشان می دهد تولید نفت ایران در ماه آگوست سال جاری میلادی (دهم مرداد تا دهم شهریور) به سه میلیون و 653 هزار بشکه رسید که در مقایسه با ماه قبل، 22 هزار و 300 بشکه در روز افزایش نشان می دهد؛ همچنین براساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در این ماه با 58 سنت افزایش نسبت به ماه قبل، در سطح 42 دلار و 17 سنت معامله شده است. متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه یادشده با 42 سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن، 43 دلار و 10 سنت در هر بشکه بوده است. همچنین به گزارش رویترز، صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه آگوست سال جاری میلادی روزانه 360 هزار و 770 هزار بشکه بوده که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از دو برابر افزایش یافته است. حجم واردات نفت این کشور از ایران در هشت ماه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 120 درصد رشد نشان می دهد.

رقابت بر سر مقام اول تولیدکننده نفت جهان

با افت تولید نفت از دکل های نفتی آمریکا، این کشور با کاهش 160 هزار بشکه ای تولید نفت مواجه شد و مقام اول تولیدکننده نفت جهان را به عربستان واگذار کرد. این کشور از آوریل سال 2014 میلادی و همراه با افزایش تولید نفت ماسه ای (شیل) به بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شد؛ اما این جایگاه دو سال بیشتر به طول نینجامید و با کاهش قیمت نفت، تولید نفت گران شیل با افت مواجه شد. گفتنی است تولید نفت عربستان در ماه های اخیر میلادی 10 میلیون و 650 هزار بشکه در روز بوده است که این رقم در هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 200 هزار بشکه در روز رشد نشان می دهد.

قیمت گاز طبیعی

به گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، قیمت شاخص اسپات هنری هاب

(Henry Hub) به عنوان شاخصی برای قیمت فروش لحظه ای گاز طبیعی در آمریکا در هفته منتهی به شانزدهم سپتامبر در سطح سه دلار و چهار سنت به ازای هر میلیون بی تی یو یا واحد گرمایی انگلیسی (MMBtu) مبادله شد که نسبت به هفته گذشته، 11 سنت افزایش یافته است. این افزایش در حالی رخ داد که قیمت های نفت در یک هفته گذشته روند نزولی داشتند و به صورت معمول، قیمت جهانی گاز از قیمت نفت تأثیر مثبت می گیرد.