کابوس صفر - صفر

کابوس صفر - صفر

سیب موز: کابوس صفر سیب موز هشتادوسومین داربی تهران نه هیجانی که باید را داشت و نه گلی؛ دو تیم پرسپولیس و استقلال بدون اینکه عطش زیادی برای رسیدن به گرفتن سه امتیاز داشته باشند، به کارشان با تقسیم امتیازات پایان دادند تا فاصله دو تیم همان هشت امتیازی باشد که بود.داربی 83 در حالی شروع شد که روی کاغذ، پرسپولیس شانس بیشتری برای رسیدن به برد داشت، ولی اولین موقعیت نصفه ونیمه بازی را استقلالی ها روی کاشته کاوه رضایی خلق کردند. بااین حال با سپری شدن زمان بیشتری از بازی، شاگردان برانکو توپ و میدان را به دست گرفتند و می توانستند با بازی مهدی طارمی به گل برتری برسند، ولی بی دقتی مهاجم بوشهری این تیم مانع از بازشدن دروازه استقلال شد. روند بازی در نیمه دوم هم تقریبا مشابه بود؛ اگرچه پرسپولیسی ها بیشتر توپ و میدان را در دست داشتند، ولی نتوانستند موقعیتی جدی برای گلزنی فراهم کنند تا همان موقعیت های نصفه ونیمه هم با بی دقتی مهاجمان این تیم هدر برود و در نهایت داربی با نتیجه کابوس وار صفر- صفر به پایان برسد.

شروعی برای صفر- صفر دوباره؟

به گزارش سیب موز

موردی که این داربی را کسل کننده تر کرد، ثبت نتیجه صفر- صفر بود که بسیاری از علاقه مندان به فوتبال را دلزده کرد؛ این نتیجه همان طور که در بالا عنوان شد، کابوسی برای هواداران دو تیم است؛ ماجرا به زمانی برمی گردد که دو تیم در چهار بازی پی درپی، داربی را با همین نتیجه به پایان رساندند و کلی سروصدا در کنار طعنه های سیاسی متحمل شدند. پس از اینکه سریال داربی های بدون گل به پایان رسید، دو تیم چهار بازی پی درپی نمایشی تقریبا دلنشین داشتند که هرگز هیچ کدام از آنها صفر- صفر نشد و عمدتا هم با برتری سرخ های تهران همراه شد. حالا که آن چهار بازی به اتمام رسیده، دوباره اولین بازی از چرخه «چهارتایی» های داربی با نتیجه صفر- صفر به پایان رسیده است. اکنون سؤال اصلی این است که با حفظ این روند قرار است سه بازی بعدی داربی هم مساوی شود؟

حفظ رکوردها

دو تیم پیش از شروع بازی رکوردهای قابل توجهی داشتند که برای هر دو طرف مهم بود؛ اولین آنها شکست ناپذیری مربیان بود؛ منصوریان پیش از این بازی هرگز در تقابل هایش با برانکو، سرمربی پرسپولیس، شکست نخورده بود. او دو بازی را برده و دوتا را هم مساوی کرده بود. با این نتیجه او شکست ناپذیری اش برابر برانکو را با ثبت سومین تساوی برابر او حفظ کرد. از سوی دیگر، برانکو هم در داربی نباخته بود و این شکست ناپذیری اش حفظ شد؛ دو برد و حالا دو تساوی حاصل کار برانکو در داربی تهران است. هرچند این تساوی آخری، بدون ردوبدل شدن گل بود.

ناکامی 900 دقیقه ای استقلال

تساوی در داربی هشتادوسوم شاید بیش از آنکه راهی برای نجات علی منصوریان برای برکناری از استقلال باشد، به نفع پرسپولیسی ها شد که همچنان خودشان را در کورس، بالای جدول نگه داشته اند؛ سرخ های پرسپولیس حالا 12 امتیازی شده و فقط به خاطر تفاضل گل کمتر در رده دوم ایستاده اند. در سوی مقابل، استقلالِ علی منصوریان هنوز در این فصل، طعم برد را نچشیده است. این تیم پس از گذشت شش هفته از رقابت های لیگ، چهار تساوی و دو شکست در کارنامه دارد و در رده های پایین جدول برای رسیدن به رده های میانی (فعلا) تلاش می کند. نکته منفی در کارنامه استقلال اینکه این تیم 10 بازی متوالی است که راهی برای شکست دادن پرسپولیس پیدا نمی کند؛ استقلال در این 900 دقیقه چهاربار مقابل رقیب سنتی اش شکست خورده و شش بار هم توانسته با نتیجه مساوی کار را به پایان برساند. نکته عجیب اینکه از شش تساوی ثبت شده در این بازه زمانی، پنج بازی هیچ گلی دربر نداشته است.

برتری پرسپولیس در لیگ برتر

برتری استقلال در مجموع

تساوی بدون گلی که روز گذشته دو تیم به ثبت رساندند، رکوردهای بردوباختی که دو تیم پیش از این به ثبت رسانده بودند را تغییری نداد و پرسپولیس را تیم برتر لیگ برتر و استقلال را تیم برتر در همه تقابل ها نگه داشت؛ درواقع دو تیم تابه حال 83 بار با هم بازی کرده اند که سهم استقلال 24 برد و سهم پرسپولیس 21 برد است. سی وهشتمین تساوی دو تیم هم در شرایطی رقم خورد که پرسپولیس برتری اش در تقابل های لیگ برتری را حفظ کرد؛ درواقع از زمانی که لیگ برتر آغاز به کار کرده، پرسپولیس هفت بار برنده شده و استقلال هم شش بار طعم پیروزی مقابل رقیب دیرینه را چشیده است. تساوی روز گذشته، هجدهمین تساوی این دو تیم در عصر لیگ برتر بود؛ از این 18 تساوی، 10 بار بازی یک – یک شده و هشت بار هم بازی این دو تیم صفر- صفر به پایان رسیده است.

---------------------------------

منصوریان:

روز خوب بیرانوند بود

سرمربی تیم فوتبال استقلال تأکید کرد در هشتادوسومین داربی تهران روز خوب دروازه بان  پرسپولیس بوده است. علیرضا منصوریان پس از داربی در کنفرانس خبری گفت: «می توانم بگویم روز خوبی برای علیرضا بیرانوند بود. این را به جرئت می گویم او شش، هفت موقعیت ما را گرفت. به نظرم ضربه سر کاوه رضایی باید گل می شد که بیرانوند به خوبی گرفت. در نیمه اول مهدی رحمتی کمتر به زحمت افتاد؛ اما دو، سه موقعیت خوب گرفت. باید به کاپیتان تیمم تبریک بگویم که یک کلین شیت خوب داشت و به شش، هفت بازیکن جوان تیمم که اولین داربی شان را پشت سر گذاشتند. باید از هواداران هم تشکر کنم که خوب بودند و دستشان را می بوسم». سرمربی استقلال درباره اینکه آیا از مساوی راضی است یا نه، گفت: «از ته قلبم از نتیجه صفر - صفر راضی نیستم؛ برای مساوی نیامده بودم و به نظرم اگر می توانستیم در زمانی که مشخص کرده بودیم، به گل برسیم، پرسپولیس به ما نمی رسید». منصوریان درباره اینکه فکر می کند چرخه مربیان استقلال که ناصر حجازی، امیر قلعه نویی، پرویز مظلومی و صمد مرفاوی بوده اند چقدر به او نوبت بدهد، گفت: «استقلال به این مفتخر است که بین جنس خودش می چرخد و این پرچم هم امانت است، مطمئنا بعد از من هم این پرچم دست خودمان است. کاش امروز به یک گل می رسیدیم که حالا ادبیات من متفاوت بود و من منتظر این لحظه بودم». منصوریان درباره اینکه تیمش مانند سیستم کارلوس کی روش در تیم ملی با یک سیستم دفاعی و تخریبی بازی کرد، توضیح داد: «شما یک جا شانه خالی می کنید؛ اما باید بگویم همین دیزاین کی روشی چهار سال پیش، 75 میلیون ایرانی را خوشحال کرد. خوب بود ما چهار سال پیش مقابل کره جنوبی حمله می کردیم و شکست می خوردیم؟! امیدوارم کی روش همین سیستم را حفظ کند تا در جام جهانی 2018 نیز حضور داشته باشیم. بیایید این ادبیات را تغییر دهیم و قبول کنیم کی روش نیز هم وطن ماست. ما افتخار می کنیم به این مربی و بازی ما هم تخریبی نبود. سال گذشته هم وقتی من با نفت مقابل پرسپولیس پیروز شدم، گفتند کی روش خط و خطوطی داده است و ای کاش این ادبیات را تغییر بدهیم». منصوریان تأکید کرد هواداران استقلال به او زمان خواهند داد :«عملکرد ما در سال های گذشته باعث می شود هواداران به من اعتماد کنند. آنها تیم ما را می شناسند. 40 هزار نفر هواداری که آمده بودند، خودشان یک مربی هستند».

برانکو:

باید مقابل استقلال 15 شانس گل داشته باشیم؟

برانکو ایوانکوویچ پس از تساوی بدون گل تیمش به تشکر از هواداران پرداخت: «یک داربی دیگر را پشت سر گذاشتیم و قبل از هر چیز باید از هواداران مان تشکر کنم که با بیشترین تعداد ممکن در این بازی حاضر شدند و در تمام بازی کنار ما بودند. بازیکنانم به وظیفه شان عمل کردند؛ چون نهایت تلاش خود را انجام دادند. همان طور که قبل از بازی گفتم، داربی حال وهوای خاص خودش را دارد. استقلال هم نشان داد تیم خوبی است و باید به بازیکنانم به دلیل خواست و اراده و تمرکز بالای آنها تبریک بگویم. متأسفانه بازی را نبردیم، اما همین بازی به ما نشان می دهد به هدف نهایی مان نزدیک و نزدیک تر می شویم». سرمربی قرمزها در دفاع از مهدی طارمی مهاجم کم دقت تیمش در بازی دیروز هم گفت: «طارمی در بازی اول با تعویض به میدان آمد و در بازی با صبا هم از ابتدا بازی کرد. پس از آن یک ماه در خدمت تیم ملی بود و مشخص است او هنوز آماده نیست. با این حال او آقای گل فصل گذشته بوده و بسیار خطرناک است. او بعد از بازی با سپاهان دوباره یک ماه به اردوی تیم ملی می رود و امیدوارم در ادامه فصل آماده تر شود». سرمربی پرسپولیس درباره اینکه انتظار می رفت تیمش سراسر هجومی باشد و چرا این طور نشد، گفت: «همین الان خبرنگار دیگری گفت ما شانس های زیادی داشتیم که تبدیل به گل نشد. شاید شما فکر می کنید ما باید مقابل استقلال 15 شانس گل داشته باشیم؟! لیگ یک ماه تعطیل بوده و باید فرصت بدهیم تیم به فرم خود برگردد. من از عملکرد بازیکنانم راضی هستم و مدافعان هم خوب عمل کردند. فکر می کنم در بخش عمده بازی، ما برتر از حریف بودیم. به هرحال هر تیمی در دقایقی از بازی برتر است، اما در مجموع این بازی، من را امیدوار کرد». برانکو درباره اینکه پرسپولیس بعد از تعطیلات اُفت کرده و آیا دلیل آن نداشتن بازیکنان ملی پوشی است که از هفته بعد بازهم آنها را در اختیار ندارد و چرا پرسپولیس در نیمه دوم فقط در زمین خودش بود و فقط روی چند ضدحمله موقعیت داشت، توضیح داد: «بنده تا حدی با نظر شما موافق هستم. البته طبیعی است که تعطیلات طولانی روی تیم تأثیر می گذارد. هیچ مربی و هیچ تیمی وجود ندارد که در این تعطیلات فرم اصلی اش را حفظ کند، به خصوص وقتی پنج، شش بازیکن خود را ندارید. بخش اعظم بازی را ما کنترل می کردیم. بخش دیگری از بازی را هم استقلال کنترل کرد، اما در نهایت آخر بازی دست ما بود که موقعیت هم ایجاد کردیم».