توجه به نسخه ایران ضروری شد

سیب موز توجه به نسخه ایران ضروری شد

توجه به نسخه ایران ضروری شد

سیب موز: توجه به نسخه ایران ضروری شد

توافق آتش بسی که از دوشنبه هفته پیش که از سوی آمریکا و روسیه در سوریه اعلام شده بود، در حالی بارها توسط گروه های تروریستی نقض شد که ناظران سیاسی ضمن اذعان به شکست سیاست های آمریکا دراین کشور،برضرورت توجه به طرح های جمهوری اسلامی برای برقراری صلح و بازگشت آرامش به سوریه تاکید کردند.

جمعه هفته پیش بود که واشنگتن ومسکو بعد از مدت ها مذاکره از توافق برای آتش بس در سوریه و انجام عملیات مشترک علیه مواضع جبهه النصره و داعش خبر دادند.

به گزارش سیب موز این آتش بس از دوشنبه هفته پیش اجرایی شد.اما گویا این آتش بس چند ساعت هم دوام نیاورد چرا که گروهک های تروریستی از ساعت های آغازین شروع آتش بس بارها مواضع مختلف در دمشق و حلب را مورد هدف قرار دادند.

ناگفته نماند که ده ها گروه معارض که واشنگتن پیش از این آن ها را میانه رو می خواند، پیشتر با صدور بیانیه ای اعلام کرده بودند که به دلیل مستثنی شدن جبهه النصره از آتش بس، به آن پایبند نخواهند بود. در همین رابطه «ایگورکوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در گزارشی درباره اوضاع سوریه تأکید کرد، تصاویر موجود از اوضاع این کشور که توسط دوربین های نصب شده درمنطقه و هواپیماهای بدون سرنشین بدست آمده نشان می دهد اگرچه نیروهای دولت سوریه به تعهدات خود ذیل توافق آتش بس عمل کرده، اما معارضان به اصطلاح میانه رو تحت حمایت آمریکا در حال بمباران مناطق مسکونی در سوریه هستند حلب و دمشق مناطقی بوده اند که به گفته مسکو بیشترین تعداد نقض آتش بس در آن ها ثبت شده است.

محمد رضا رئوف شیبانی سفیر ایران درسوریه نیز درگفت و گو با میزان گفت: گروههای مسلح با وجود پایبندی دولت و ارتش سوریه به آتش بس آن را نقض کردند.نقض این آتش بس انقدر آشکار بود که وزارت امورخارجه آمریکا نیز مجبوربه اذعان نقض آتش بس از سوی معارضان به اصطلاح میانه رو تحت حمایت واشنگتن شد

«مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیان کرد و گفت که گزارش ها از رخدادهای زنده در سوریه نشان می دهد که هر دو طرف درگیری ها در سوریه مفاد آتش بس را نقض کرده اند.

وی افزود: ما همچنان گزارش هایی را از دو طرف درگیری ها دریافت می کنیم که این شامل دولت سوریه نیز می شود».

تونر در ادامه گفت: «و به طور مشخص هر دوی ما -آمریکا و روسیه- تمام آنچه در توان داریم را به منظور افزایش فشار بر طرفین درگیری برای اجرای مفاد آتش بس به کار خواهیم بست.»

تاکید ایران و روسیه بر حل سیاسی بحران سوریه

این نقض آتش بس از سوی معارضان سوری در حالی صورت گرفت که تهران و مسکو همچنان بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید دارند.

چنانچه معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه درمسکو نیزبراین نکته تاکید وخواستار کمک رسانی به غیرنظامیان در مه نقاط این کشور از جمله حلب، فوعه و کفریا شدند. حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران در دیدار با میکائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه با اشاره به طرح آتش بس در سوریه، طرفین بر راه حل سیاسی در سوریه و رد هرگونه راه حل نظامی تاکید کردند. طرفین با اشاره به اینکه سرنوشت مردم سوریه و ساختار حکومتی این کشورتوسط مردم سوریه و در فضایی آرام و به دوراز دخالت بیگانگان تعیین می شود، بر ضرورت کمک رسانی به غیرنظامیان در مناطق مختلف تاکید کردند.

به هرترتیب نقض آتش بسی که با توافق میان آمریکا و روسیه در روسیه صورت گرفته بود؛ این فرضیه را تایید کرد طرح هاو سیاست های آمریکا نه در سوریه بلکه در منطقه نیز با شکست سنگینی روبرو شده است،البته نباید ازاین مساله غافل بمانیم که سیاست آمریکا درمنطقه بر مبنای ایجاد صلح و امنیت استوار نیست وآشوب و جولان دادن تروریست ها در سوریه ،عراق و..همه از گوراین دولت استعمارگر بلند می شود. از این رو ضرورت توجه به طرح های جمهوری اسلامی برای برقراری صلح و بازگشت آرامش به سوریه که در قالب تعیین سرنوشت این کشور به دست مردم تعبیه شده بیش از گذشته احساس می شود.