رئیس جمهور پیش از سفر به ونزوئلا: شرایط جهان و منطقه مناسب نیست

رئیس جمهور پیش از سفر به ونزوئلا: شرایط جهان و منطقه مناسب نیست

سیب موز: رئیس جمهور پیش از سفر به ونزوئلا: شرایط جهان و منطقه مناسب نیست

سیب موز رئیس جمهور پیش از سفر به ونزوئلا: شرایط جهان و منطقه مناسب نیست

رئیس جمهور کشورمان روز گذشته، با بدرقه رسمی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و نیز معاون اول رئیس جمهور، تهران را به مقصد جزیره مارگاریتا واقع در کشور ونزوئلا ترک کرد.

حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس گروه کشورهای غیرمتعهد، در اجلاس سران این گروه که در جزیره مارگاریتای ونزوئلا برگزار می شود حضور خواهد یافت و ضمن ایراد نخستین سخنرانی این اجلاس، ریاست دوره جدید را به رئیس جمهور ونزوئلا تحویل خواهد داد. قرار است رئیس جمهور کشورمان در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها، با تعدادی از سران کشورهای جهان نیز دیدار و گفتگو کند. همچنین پس از اجلاس ونزوئلا، آقای روحانی به دعوت رسمی رئیس جمهور کوبا و برای دیداری دو جانبه، عازم هاوانا، پایتخت کوبا، خواهد شد. دیدار و گفتگو با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا و رئیس جمهور این کشور، مذاکره هیئت های عالی رتبه و امضای اسناد متعدد همکاری از اصلی ترین برنامه های پیش بینی شده برای رئیس جمهور در کوبا اعلام شده است. در آخرین مرحله سفر، آقای روحانی برای سفری دو روزه و سخنرانی در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نیویورک خواهد رفت. بر این اساس، دیدار با تعدادی از سران کشورهای جهان، ملاقات با رهبران ادیان الهی، نشست با نخبگان سیاسی و اقتصادی، مصاحبه و کنفرانس خبری سایر برنامه های رئیس جمهور در نیویورک را تشکیل می دهد.

روحانی: شرایط جهان و منطقه شرایط مناسبی نیست

حسن روحانی، پیش از عزیمت به ونزوئلا، کوبا و نیویورک، در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر، ریاست جنبش غیرمتعهدها برعهده ایران است و در طول چهار سال گذشته، این مسئولیت را ایران بر عهده داشته و در این اجلاس سران که اجلاس هفدهم و در کشور ونزوئلاست، ریاست از ایران به کشور دوست، ونزوئلا، منتقل می شود. وی افزود: بنابراین، هدف اصلی در این سفر هم مسئله حضور در این اجلاس است و هم دیدار دوجانبه با مسئولان ونزوئلا. البته به طور طبیعی، در حاشیه اجلاس، ملاقات هایی با سران کشورهای دیگری که در این اجلاس شرکت می کنند انجام خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: بعد از ونزوئلا، سفر کوتاهی به کشور دوست و انقلابی، کوبا، داریم و پس از آن نیز شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد که هفتادویکمین اجلاس است. در آن اجلاس، سخنرانی در مجمع عمومی برای بیان نظرات نظام جمهوری اسلامی ایران راجع به مسائل مختلف منطقه و جهان انجام خواهد شد و همچنین، دیدار با علما و متفکران اسلامی و سیاسیون و انجام مصاحبه هایی برنامه ریزی شده است.

روحانی بیان کرد: شرایط جهان و منطقه شرایط مناسبی نیست و همه باید به دنبال صلح و ثبات در منطقه خودمان و در سطح جهان باشیم. برای ما، ابتدا امنیت ملی خودمان و سپس، امنیت و ثبات منطقه و در مرحله سوم، امنیت جهانی اهمیت دارد.

وی افزود: اجلاس غیرمتعهدها از لحاظ تعداد شرکت کننده های این اجلاس که ١٢٠ کشور عضو آن هستند، دومین مجمع بزرگ جهانی بعد از مجمع سازمان ملل متحد است. موضوعی هم که در دستور کار این اجلاس است موضوع صلح، حاکمیت و هم بستگی است؛ لذا در شرایط امروز، هم مسئله صلح برای ما مهم است و هم عدم مداخله در امور داخلی کشورها و حاکمیت ملی کشورها.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امیدواریم در این اجلاس ها هم بتوانیم نظرات جمهوری اسلامی ایران را تبیین کنیم و هم در ملاقات هایی که با سران کشورها داریم، مسائل دوجانبه مان را با کشورهای مختلف دنبال کنیم.