سخن گوی کمیسیون آموزش مجلس: برخی دانشگاه ها در زمره عوامل بیکاری هستند

سخن گوی کمیسیون آموزش مجلس: برخی دانشگاه ها در زمره عوامل بیکاری هستند

سیب موز: سخن گوی کمیسیون آموزش مجلس: برخی دانشگاه ها در زمره عوامل بیکاری هستند

سیب موز سخن گوی کمیسیون آموزش مجلس: برخی دانشگاه ها در زمره عوامل بیکاری هستند

افتخاری-سخن گوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می گوید: برخی دانشگاه های کشور به صورت بی رویه گسترش یافته و در این میان توجهی به آمایش سرزمین در عرصه آموزش عالی

نشده است.

میرحمایت میرزاده می افزاید: برای راه اندازی دانشگاه و گسترش رشته های تحصیلی باید به نیازهای مختلف جامعه توجه شود، اما این موضوع در سنوات اخیر مورد غفلت واقع شده بود.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون برخی دانشگاه ها در زمره عوامل بیکاری محسوب می شوند، خاطرنشان می کند: وقتی رشته ای بدون در نظر گرفتن بازار کار و جنبه مهارتی در منطقه ای از کشور تدریس می شود، متعاقبا فارغ التحصیلان چنین رشته هایی بیکار خواهند ماند؛ لذا باید رشته هایی تدریس شود که علاوه بر رفع نیاز جامعه، موجب افزایش مهارت دانشجویان شود.

به گفته سخن گوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، صرف داشتن مکان برگزاری کلاس درس، بهره گیری از اساتید و داشتن هیئت علمی، نمی توان به فکر گسترش مراکز دانشگاهی و رشته های تحصیلی بود.

او می گوید: به عنوان مثال، گسترش دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس نگاه کارشناسی نبوده است؛ لذا کمیته فناوری مجلس موضوع حذف رشته های تحصیلی این دانشگاه را بررسی خواهد کرد.

آن طور که میرزاده عنوان می کند؛ موضوع گسترش این دانشگاه صرفا بر اساس نگاه کارشناسی نبوده و در برخی موارد، افراد صلاحیت لازم را نداشته اند و با نصب تابلویی به نام علمی کاربردی، موجب چندبرابر شدن مشکلات شده اند.

ادغام دانشگاه های موازی در برنامه ششم توسعه

عضو کمیسیون آموزش مجلس نهم هم در این رابطه به بخشی از پیشنهادات دولت در لایحه برنامه ششم توسعه اشاره کرده و می گوید: دولت قصد دارد طی این برنامه، دانشگاه های هم مسیر و موازی را برای کاهش هزینه ها با یکدیگر ادغام کند.

قاسم احمدی لاشکی در خصوص مشکلاتی که تعدد دانشگاه های موازی در کشور ایجاد کرده اند، می افزاید: برخی دانشگاه ها در کشور هستند که هدف مشترکی از تأسیس دارند و روزبه روز به تعداد شعب آن ها افزوده می شود، بدون آنکه بتوانند به اهدافی که در اساسنامه آن ها آمده است دست پیدا کنند.

نماینده سابق مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: برای مثال، دلیل تأسیس دو دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی، یکسان بوده و هدف آن ها تربیت نیروی متخصص و ماهر است. وی می گوید: از این رو نیروی انسانی بسیاری برای تأسیس این دو دانشگاه جذب شد و آن ها کار خود را با یک هدف مشترک آغاز کردند؛ اما به علت کثرت نیروی انسانی و عدم توانایی دانشگاه ها در تأمین بودجه خود، هم بسیاری از کارمندان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه ها بلاتکلیف هستند و هم بسیاری از مؤسسات دانشگاهی آن ها بار علمی پایینی دارند.

به گفته این نماینده سابق مجلس، از آنجایی که دولت قصد دارد به دور از تئوری پردازی، متخصصان ماهری را با تحصیلات دانشگاهی روانه بازار کار کند و از طرفی هم بار مالی زیادی برای او نداشته باشد، پیشنهاد کرده است دو دانشگاه جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه ای در هم ادغام شوند.

او معتقد است: ادغام این دو دانشگاه می تواند یکی از راه هایی باشد که دولت از این طریق می تواند بار مالی زیادی را از دوش خود برداشته و با سبک کردن سیستم اداری، سطح کیفیت آموزش عالی در حوزه فنی و مهارتی را افزایش دهد.