وقتی وزیر صنعت و جهاد کشاورزی افزایش قیمت ها را حواله وزارتخانه های یکدیگر می کنند جنگ زرگری با گران فروشی!

وقتی وزیر صنعت و جهاد کشاورزی افزایش قیمت ها را حواله وزارتخانه های یکدیگر می کن

سیب موز: وقتی وزیر صنعت و جهاد کشاورزی افزایش قیمت ها را حواله وزارتخانه های یکدیگر می کنند جنگ زرگری با گران فروشی!

سیب موز وقتی وزیر صنعت و جهاد کشاورزی افزایش قیمت ها را حواله وزارتخانه های یکدیگر می کنند جنگ زرگری با گران فروشی!

الهام مهدی زاده- نوسانات قیمت کالاها در چند هفته اخیر، گریبان برخی کالاهای اساسی و اقلام ضروری و مورد استفاده مردم را گرفته و کالاهایی نظیر مرغ، شکر و برنج در این چند هفته، با نوساناتی قیمتی از نوع صعود و افزایش قیمت همراه شده است.

اما درکنار این نوسانات قیمتی و نبود توجه بر تنظیم مناسب کالاها در بازار به منظور جلوگیری از کمبودها و افزایش قیمت ها، عدم پذیرش سروسامان دادن به قیمت های کالاها از سوی مسئولان ذی ربط و حواله کردن گرانی کالاها در کابینه دولت از این وزارتخانه به آن وزارتخانه برای رفع تکلیف، نکته قابل تاملی است که در لابه لای پاسخ های این چند روزه مسئولان نمود و بروز پیدا کرده است.

پاسخ گویی به گرانی به روش پاس کاری

در این بین، اما سازمان ها و نهادهای مختلف و در صدر آن ها، وزارتخانه های مسئول، به جای آنکه در صدد حل مشکل باشند و فکری برای گرانی داشته باشند، در مقام پاسخ گویی به مردم، با فرافکنی، برخورد با گران فروشان را حواله یکدیگر کردند. به عبارت ساده، مسئولیت را از خود سلب کرده و پیکان انتقادات را به سمت سازمان یا نهاد دیگر نشانه رفتند. به عنوان مثال، چند روز قبل، وقتی از محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، درباره علت گرانی مرغ در هفته های اخیر پرسیده شد، پاسخ او تنها به چند کلمه ختم شد: گرانی مرغ به ما ربطی ندارد! وزیر جهاد کشاورزی در همان مصاحبه، به قیمت ها نیز اشاره داشت و تصریح کرد: اگر مرغ گران تر از این قیمت در مغازه های سطح شهر فروخته می شود، باید دید مسئول کنترل و نظارت کیست. در مصداق دیگری از پاسخ گویی به روش پاس کاری، باید به اظهارات اخیر دیگر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اشاره داشت که مشابه عالی ترین مقام این وزارتخانه، گرانی شکر را با صراحت، مرتبط با این وزارتخانه ندانستند. در همین ارتباط، معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در اظهاری گفته بود: قیمت شکر در مراکز خرده فروشی ارزان نشده و نگرانی ما نیز این است که چرا نرخ این محصول کاهش پیدا نمی کند. حسن عباسی معروفان اضافه کرد: دستگاه هایی مانند ستاد تنظیم بازار، سازمان تعزیرات حکومتی و معاونت بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مسئول این مسئله هستند و چون ما مسئول نیستیم و مکانیسم های نظارتی نداریم، نمی دانیم چرا قیمت پایین نمی آید.

همه این اظهار نظرها در حالی است که در حدود دو ماهی است که گرانی شکر کام مصرف کنندگان را تلخ کرده و افزایش قیمت چشمگیری در بازار داشته است و در نقطه مقابل و درحوزه اقدام و عمل، به رغم وعده های مسئولان، هنوز قیمت این محصول واقعی و منطقی نشده است.

گرانی شکر برای گرفتن مجوز واردات

اما این پاس کاری ها که به نوعی تعارف دولتی ها در برخورد با گران فروشان است، تنها یک روی سکه است و در این ارتباط، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند این گرانی ها و حواله کردن به این و آن نوعی جنگ زرگری برای گرفتن مجوزهای واردات برخی اقلام اساسی به رغم تولید داخل است.

این موضوع حتی در میان گفته های رمضانعلی سبحانی فرد، یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، وجود داشت که چند هفته قبل در رابطه با نابسامانی قیمت شکر گفت: گویا دست هایی پشت پرده هست که بازار شکر را کنترل می کند و با احتکار و بستن در انبارها به روی مردم، به فکر افزایش سود بیشتر هستند. این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در ادامه متذکر شد: با توجه به اینکه سخن گوی دولت در روزهای گذشته اعلام کرده با ادامه این روند، مجوز واردات را صادر خواهد کرد، به نظر می رسد برخی با نگهداشتن شکر در انبارها، به فکر واردات آن هستند و اکنون توانسته اند از این طریق، به مقصود خود برسند.

اعتقادی به تنظیم بازار نیست

اما جعفری نژاد، یکی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، در ارتباط با گرانی های اخیر و پاس کاری های وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با گرانی ها گفت: متاسفانه در میان مسئولان، اعتقادی به تنظیم بازار به صورت جدی وجود ندارد. این در حالی است که برای مردم، برخورد با گرانی مهم است، نه آنکه چه کسی باید با این گرانی ها برخورد کند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر آنکه گرانی اقلام اساسی و عدم تنظیم بازار به شکل محسوسی بر سفره خانوارها ایرانی تاثیر می گذارد، ادامه داد: بی شک، دود این گرانی ها به چشم مردم می رود.

وی افزود: مردم سوال می کنند چرا برخی کالاهای خوراکی گران شده است و در این ارتباط، چرا باید در بازارهایی مانند شکر و برنج این چنین نابسامانی هایی وجود داشته باشد، ولی هیچ نهادی مسئولیت برخورد با گران فروشی را بر عهده نگیرد؟

جعفری نژاد در ادامه بیان داشت: اگر مسئولان در بیان خود بارها عنوان می کنند که خادم ملت هستند، باید در برخورد با گران فروشان نیز به جای ذکر سرفصل های کاری خود، با مسئله گران فروشی برخورد قاطع داشته باشند و از ظرفیت وزارتخانه خود برای این مقابله بهره کامل ببرند، چرا که تجلی خدمت به مردم در همین اقدامات خلاصه می شود.

روحیه جهادی برای تنظیم بازار

وی به حواله کردن پاسخ گویی مشکلات میان دو وزارتخانه صنت، معدن و تجارت با وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گرانی کالاها و نیز اختلاف نظرهای نعمت زاده و ترکان برای مناطق آزاد اشاره داشت و افزود: این اختلافات در کابینه دولت یازدهم در بازخوردهای مردمی از عملکرد دولتمردان مناسب نخواهد بود و در این میان، بهتر است دولتی ها در فرصت کوتاه باقی مانده تا پایان کار این دولت، با روحیه ای جهادی مشکلاتی نظیرِ نبودِ تنظیم بازار و دامن زدن به گرانی های برخی اقلام را برطرف کنند.