از سوی بانک مرکزی صورت می گیرد تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج تا سقف 3میلیارد ریال

از سوی بانک مرکزی صورت می گیرد  تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج تا سقف ۳میلیارد

سیب موز: از سوی بانک مرکزی صورت می گیرد تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج تا سقف 3میلیارد ریال

سیب موز از سوی بانک مرکزی صورت می گیرد تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج تا سقف 3میلیارد ریال

بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد از مهرماه سال جاری، حساب های سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج تا سقف 3میلیارد ریال تعیین تکلیف خواهدشد.

به گزارش شهرآرا به نقل از بانک مرکزی، در ادامه فاز دوم طرح تعیین تکلیف و بازپرداخت وجوه سپرده گذاران و پس از تعیین تکلیف حساب های تا سقف یک میلیارد ریال، بر اساس تصمیمات کارگروه ویژه سامان دهی تعاونی یاد شده و موافقت مرجع قضایی، مقرر است از هفدهم مهرماه سال جاری، سقف مبالغ مذکور از یک به 2میلیارد ریال و از بیست و هفتم مهرماه به 3 میلیارد ریال

افزایش یابد.

در این مرحله، تا سقف قابل پرداخت پیشین (350میلیون ریال) به هر مشتری پرداخت می شود مشروط بر اینکه مشتریان، تعهدی مبنی بر عدم مطالبه باقی مانده وجوه خود طی بازه زمانی مشخص (به ترتیب 14ماه برای حساب های تا سقف 2میلیارد ریال و 17ماه برای حساب های تا سقف 3میلیارد ریال) به بانک عامل ارائه کنند تا فرصت کافی برای تبدیل دارایی های تعاونی و تامین وجوه نقد مورد نیاز برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران در اختیار آن بانک قرار گیرد.

گفتنی است همچون مراحل گذشته، هرگونه تصمیم گیری در خصوص پرداخت سود به قراردادهای مشتریان در بانک عامل به پس از نتایج ارزیابی املاک تعاونی و حصول اطمینان از تکافوی دارایی ها برای بازپرداخت اصل وجوه حساب های سپرده گذاران و اخذ مجوزهای لازم موکول خواهد شد. همچنین مقرر شد مشتریانی که در قبال سپرده، تسهیلات دریافت کرده اند، می بایست نخست، با مراجعه به شعب تعاونی، نسبت به تهاتر سپرده و تسهیلات اقدام کنند و خالص مطالبات خود را به صورت گواهی تصفیه حساب، برای انتقال به بانک عامل ارائه کنند.

بدیهی است تمهیدات لازم برای تسریع در کار و کاهش مشکلات احتمالی مشتریان از قبیل رفع مغایرت های هویتی، حساب های مشترک و تسهیلات تهاترشده در قالب ویرایش جدید شیوه نامه اندیشیده شده و به بانک عامل و تعاونی ابلاغ خواهد شد.

شایان ذکر است حساب های تعاونی اعتبار ثامن الحجج از یک میلیون و 257هزار فقره به 33هزار فقره کاهش یافته و بیش از 97درصد حساب های تعاونی تاکنون تعیین تکلیف شده است که با احتساب سقف جدید اعلام شده، این میزان از 99درصد نیز فراتر خواهدرفت. بر این اساس، به منظور کاهش هزینه های غیر ضروری و جلوگیری از اتلاف منابع، حدود 400شعبه تعاونی تاکنون تعطیل شده و تعداد شعب تعاونی ثامن الحجج از 481 به 75شعبه کاهش

یافته است.