آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی

لنزک: دوربین شما می تواند در هر شرایطی نور عکس را تنظیم کند، حتی در داخل خانه یا در شب. برای این کار دریچه دیافراگم و سرعت شاتر را طوری تنظیم می کند تا نور بیشتری به سنسور دوربین برسد.

ولی در مقاطعی ممکن است سرعت شاتر آنقدر پایین بیاید که خطر ثبت لرزش دوربین در عکس وجود دارد، که باعث محو شدن قسمت هایی از عکس می شود.

سخت است که بخواهیم یک سرعت شاتر را برای خطر ثبت لرزش دوربین در عکس در نظر بگیریم، اما به محض اینکه سرعت شاتر به 1/30 یا کمتر از آن رسید بدانید که در محدوده خطر ثبت لرزش قرار گرفته اید.

اگر لنز شما قابلیت لرزش گیری داشته باشد قطعاً می تواند تا حدی به رفع این مشکل کمک کند، اما تا یک جایی می تواند به شما کمک کند.

راه حل اصلی در این شرایط تنظیمات ایزو (ISO) دوربین شماست.

این مانند زیاد کردن Volume در ISO است، بالا بردن ISO حساسیت سنسور را به نور بیشتر می کند. با بالا بردن ISO دوربین می تواند در شرایط کم نور از سرعت شاتر بالاتری استفاده کند، و در نتیجه عکسهای واضح تری خواهید داشت.

مقدار ISO به صورت عدد های خاصی تغییر می کند، که با بالا یا پایین بردن مقدار آن به اندازه یک پله در اندازه های خاص ثبت شده حساسیت سنسور دوربین به اندازه دو برابر بیشتر و یا کمتر می شود.

اما بالا بردن ISO هزینه ای دارد. با بالا بردن ISO مقدار نویز های دیجیتالی در عکستان هم بیشتر می شود. این نویز ها مانند ذرات کوچک در فیلم های قدیمی است، اما ریز تر هستند و کمتر مورد توجه قرار می گیرند. وقتی شما ISO را بالا می برید، می خواهید بین کیفیت خوب عکس و سرعت شاتر تعادل قابل قبولی بدست آورید.

اگرچه، همیشه لازم نیست در شرایطی که نور کمی دارید از ISO بالا استفاده کنید. اگر دوربین را روی سه پایه بگذارید، سرعت شاتر پایین مشکل ساز نیست چون دوربین تکان نمی خورد، بنابراین می توانید با این کار در شب عکسهایی بگیرید که هم نور خوبی دارند و هم کیفیت خیلی بالایی دارند.

آموزش ما را دنبال کنید تا یاد بگیرید چه زمانی، چگونه و چرا باید تنظیمات ISO را تغییر دهید تا بهترین نور ممکن را در بدترین شرایط نوری بدست بیاورید.

ISO را روی چه مقداری تنظیم می کنید

وقتی در داخل فضای بسته عکاسی می کنید عکسهایتان مانند این عکس تار می شوند؟ دلیل این تاری در عکسها پایین بودن مقدار ISO است، که در پی آن دوربین نور گیری طولانی تری دارد (به عبارت دیگر از سرعت شاتر پایین تری استفاده می کند) تا شرایط نوری کم را جبران کند. با ISO 200 دوربین باید از سرعت شاتری نزدیک به 1/5 ثانیه استفاده کند.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی

بالا بردن ISOدر دوربین Nikon D300s ای که داریم، دکمه ISO پشت دوربین را می زنیم و با استفاده از دکمه تغییرات آن را کم و زیاد می کنیم. در مدل های دیگر می توانید از منوی تنظیمات (Shooting menu) یا قسمت دیگری که در آن دوربین برای ISO در نظر گرفته شده استفاده کنید. اگر ISO دوربین را از 200 به 3200 افزایش دهید دوربین می تواند به اندازه چهار پله یا stop (کلمه stop – استاپ می تواند معادل پله در فارسی باشد، 4 استاپ سریعتر یعنی 4 قدم سرعت شاتر سریعتر) از سرعت شاتر بالاتر استفاده کند.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 2

عکسهای واضح تربا قرار دادن ISO روی 3200 سرعت شاتر عددی بین 1/80 ثانیه تا 1/125 ثانیه خواهد بود. این مقدار کافی است تا شما از محدوده خطر ثبت لرزش دوربین در عکس بیرون روید، و حتی دوربین با حرکت محدود سوژه سازگار شود، که مخصوصا می تواند برای عکاسی از شهر بازی مناسب باشد.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 3

قابلیت لرزشگیری لنز (Image Stabilisation)اگر لنز شما IS – Image Stabilisation دارد، آن را فعال کنید. این قابلیت به مشکل ثبت لرزش دوربین در عکس کمک می کند، اما محدودیت دارد. حتی ممکن است بتوانید به اندازه 4 stop کند تر از زمانی که این گزینه غیر فعال است عکس بگیرید، و در مورد سوژه های متحرک نمی تواند به شما کمک کند، در چنین شرایطی هیچ چیز برای جایگزینی سرعت شاتر بالا وجود ندارد.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 4

سوژه های ثابتقابلیت لرزش گیری لنز می تواند برای سوژه های ثابت مفید باشد، که البته ممکن است سرعت شاتر شما کمتر از 1/15 ثانیه، یا حتی کمتر از 1/8 ثانیه انتخاب شود. در چنین شرایطی سعی کنید جای یک عکس، چندین عکس بگیرید، تا مطمئن شوید که یکی از عکسهایتان واضح شده است. عکاسی در حالت متوالی (Continuous mode) در چنین شرایطی می تواند به شما کمک کند.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 5

محکم بایستیددر محیط های خیلی تاریک، حتی ISO بالا هم نمی تواند سرعت شاتر بالایی را تضمین کند. در مواقعی ممکن است مجبور شوید با سرعت 1/15 ثانیه عکاسی کنید. در چنین شرایطی سعی کنید دوربین را در شرایطی بی حرکت قرار دهید یا آرنج خود را بر روی سطحی صاف و محکم مستقر کنید.ISO را روی حالت Hi بگذاریدتنظیمات ISO در تمام دوربین ها به یک شکل است. محدودیت های بالا و پایین ISO در دوربین های DSLR مختلف می تواند متفاوت باشد، اما اعداد آن همیشه به یک شکل است. خیلی از دوربین های DSLR تنظیمی اضافه به نام Hi دارند، که مقدار ISO را بیشتر از حالت معمول می کند که لزوماً اعداد آن مشابه با اعداد دیگری که در ISO دوربین های مختلف یکسان است، نیست. این گزینه های اضافی Hi، نویز های بیشتری تولید می کنند و جزئیات را بیشتر از بین می برند، و در حالی که در شرایط اضطراری می توانند گزینه هایی خوب و کاربردی باشند، بهتر است در حالت کلی از استفاده کردنشان پرهیز کنید.استفاده از سه پایه به هدف تنظیم مقدار پایین ISOاگر می خواهید در شب عکاسی کنید استفاده از سه پایه ضروری است. بعد از تاریک شدن هوا نور آنقدر کم می شود که حتی پایین آوردن ISO هم به شما عکسی که تار نباشد نمی دهد.اما وقتی دوربین بر روی سه پایه قفل می شود، مهم نیست که دوربین تا چه مدت نور گیری کند چون دوربین تکان نمی خورد. با استفاده از سه پایه می توانید پایین ترین ISO را برای بهترین کیفیت ممکن و بسته ترین دیافراگم را برای داشتن بیشترین عمق میدان ممکن انتخاب کنید.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 6

نکاتی راجع به سه پایهسه پایه را طوری تنظیم کنید که دوربین با سطح زمین موازی باشد، و اگر شاتر بیسیم ندارید، از تایمر دوربین (self-timer) استفاده کنید تا با فشردن دکمه شاتر باعث لرزش دوربین نشوید.نوردهی طولانیاین عکس با ISO 200 و با دیافراگم f/11 و سرعت شاتر 5 ثانیه گرفته شده است. سرعت شاتر پایین هر چیزی که حرکت داشته باشد را محو می کند، ابرهای آسمان، آبهای دریا و حتی رهگذران را محو می کند. این محو شدن ها می تواند بسیار جذاب باشد و در حقیقت جزئی از عکاسی در شب است.

آموزش عکاسی: تنظیمات ISO دوربین عکاسی 7

گردآوری پرتال سیب موز