برجام روزهای سختی پیش رو دارد

برجام روزهای سختی  پیش رو دارد

سیب موز: برجام روزهای سختی پیش رو دارد

سیب موز مدیران دولت حسن روحانی نسبت به سرنوشت برجام پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نگران هستند. آنها نسبت به رفتار دولت بعدی آمریکا با برجام دلواپسی های جدی دارند. در همین راستا علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی که نقش کلیدی در توافق ایران و 1+5 بر سر برنامه جامع اقدام مشترک داشته است می گوید ممکن است دولت بعدی آمریکا برای اجرای برجام مخاطرات جدی ایجاد کند.  به گزارش

«وطن امروز»، این اظهارات علی اکبر صالحی در شرایطی است که جواد ظریف پیش تر تاکید کرده بود نگران رفتار دولت بعدی آمریکا نسبت به برجام نیست چراکه براساس توافق، دولت بعدی آمریکا متعهد به اجرای برجام است. این اظهارنظر ظریف البته از سوی کارشناسان رد شده است و کارشناسان هم در ایران و هم در آمریکا می گویند سرنوشت برجام قطعا وابسته به تصمیم دولت بعدی آمریکاست. حالا همزمان با ایجاد تردیدهای جدی درباره وضعیت سلامتی هیلاری کلینتون، در ایران مدیران دولت حسن روحانی دلواپسی های خود درباره سرنوشت برجام را با اروپایی ها در میان می گذارند. علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز جمعه در شورای روابط خارجی اروپا در لندن حاضر شد و درباره برجام سخن گفت. صالحی که برای شرکت در نشست سالانه سازمان بین المللی انجمن جهانی هسته ای که مقرش در پایتخت انگلیس است، به لندن رفته است، دیروز به بلژیک رفته و با «فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش نسیم، صالحی در شورای روابط خارجی اروپا ضمن تأکید بر پایبند بودن جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی تا امروز، به تحولات تأثیرگذار بر سرنوشت برجام اشاره کرد و گفت: «با نظر به انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، ممکن است برجام روزهای سخت تری در پیش داشته باشد و من رد نمی کنم که شاید دولت جدید آمریکا، برای [اجرای] برجام مخاطراتی ایجاد کند».  صالحی در واکنش به نقض احتمالی برجام توسط جانشین «باراک اوباما» گفت: «ما حساب شده گام برمی داریم و از روی احساسات عکس العمل نشان نمی دهیم. ما بردباریم». صالحی البته برای آمریکایی ها در به ثمر رسیدن برجام نقش مثبت هم قائل است و گفت لشکرکشی آمریکا به عراق و افغانستان و از بین رفتن 2 دشمن منطقه ای جمهوری اسلامی یعنی طالبان و صدام، به حل و فصل پرونده هسته ای ایران کمک کرد(!) علی اکبر صالحی به نشست خود با «فیلیپ هاموند» وزیر فعلی دارایی و وزیر سابق خارجه انگلیس هم اشاره کرد و گفت: «ایران به طرف مقابل فشار می آورد که [در حوزه اجرای برجام] گام هایی رو به جلو بردارند. هفته آینده وزرای خارجه 1+5 در نیویورک درباره همین با هم مذاکره می کنند».  یکی از خبرنگاران درباره تمایل صالحی برای کاندیداتوری در دوره آتی انتخابات ریاست جمهوری ایران سوالی پرسید که معاون روحانی اینگونه پاسخ داد: «حتما شوخی می کنید. من عاقل تر از آن هستم که کاندیدا شوم». در ادامه این برنامه یکی از خبرنگاران از صالحی پرسید آیا ایران برای ساخت رآکتور با کشورهای خارجی توافقی امضا می کند؟ صالحی پاسخ داد ایران غیر از روسیه و چین، با کشوری برای چنین کاری توافق نکرده و تنها در صورتی برای ساخت رآکتور توسط کشورهای جدید توافق می شود که کشور مزبور، تمام منابع مالی پروژه را تقبل کند.  علی اکبر صالحی که به سرنوشت نه چندان روشن برجام در روزهای پس از انتخابات آمریکا اشاره کرده بود، به حال و روز امروز برجام هم اشاره کرد و با شاهد گرفتن عدم همکاری بانک های بزرگ اروپایی با ایران، از عدم پایبندی طرف غربی به الزامات توافق هسته ای گلایه کرد. صالحی به آمریکایی ها هم حمله کرد و گفت: «اگر جنگ عراق به کاهش اعتماد به آمریکا منجر شد، نقض برجام مابقی اعتماد موجود به آمریکا را به محاق می برد». صالحی به صورت تلویحی به درخواست غربی ها برای بازرسی های گسترده تر از هر نقطه مشکوک در ایران هم اشاره کرد و گفت: «ایران با هیچ نظارت یا بازرسی جدیدی علاوه بر بازرسی های مصرح در متن توافقنامه، موافقت نخواهد کرد».

به گزارش سیب موز

بنا بود در سایه «گشایش ها»ی پسابرجامی، علاوه بر تسهیل تجارت بین المللی ایران، همکاری های علمی هم تسهیل شود. صالحی به سرنوشت این همکاری های علمی هم اشاره کرد و گفت: «ایران در حال بررسی همکاری علمی و سرمایه گذاری اروپایی ها در فناوری های روز است اما تاکنون بر سر هیچ چیز توافق نشده است». علی اکبر صالحی به دیدگاه توده های ملت ایران درباره فواید و آثار برجام پرداخت و گفت: «فشار قابل توجهی روی مذاکره کنندگان وارد می آید ولی به هرحال کارهای ما در جریان است». رئیس سازمان انرژی اتمی درباره همسایه جنوب غربی کشور که این روزها روابط دیپلماتیکش با تهران را قطع کرده هم سخن گفت. صالحی گفت چندین سال در عربستان زندگی کرده ولی در کمال احترام باید بگوید «دولت جدید خردمندانه عمل نمی کند».