فردا شهرآورد سرخابی هاست و همه می خواهیم یک روز خوب را در کنار هم تجربه کنیم یک بازی، صد خاطره

فردا شهرآورد سرخابی هاست و همه می خواهیم یک روز خوب را در کنار هم تجربه کنیم  یک

سیب موز: فردا شهرآورد سرخابی هاست و همه می خواهیم یک روز خوب را در کنار هم تجربه کنیم یک بازی، صد خاطره

سیب موز فردا شهرآورد سرخابی هاست و همه می خواهیم یک روز خوب را در کنار هم تجربه کنیم یک بازی، صد خاطره

معین اصغری- کشتی و فوتبال دو ورزش اول محبوب ما ایرانی ها محسوب می شوند.

این دو ورزش آن قدر قدیمی اند که محبوبیتشان نیاز به گل کردن در یک مسابقه خاص ندارد که بعد هم با یک شکست به سرعت از تب و تاب بیفتند.

میلیون ها هوادار آن را دنبال می کنند و با بردهای تیم محبوبشان خوش حال و از شکستشان ناراحت می شوند. این ها همه اشتراکات این دو ورزش دیرینه است ولی یک تفاوت مهم نیز دارند؛ کشتی شش دقیقه است و فوتبال نود دقیقه! مسلما برای تماشای یک ورزش شش دقیقه ای نمی توان برنامه ریزی خاصی کرد اما برای فوتبال چرا.

تقریبا فوتبالی ها حسابشان از همه طرفداران ورزش های دیگر جداست چون چیزی به نام شهرآورد یا همان دربی دارند که می توانند یک سال انتظارش را بکشند و همه هیجان و انرژی خود را پای آن تخلیه کنند. با اینکه امتیازی که در دربی تقسیم می شود چیزی فراتر از عدد٣ نیست اما از همان قدیم الایام یک بازی متفاوت حسابش می کردند و همه طرفداران دو تیم دربی، تعصب خاصی روی این بازی داشته اند.

اصلا خیلی ها حاضرند تیم رقیبشان در لیگ قهرمان شود اما آن ها بازی دربی را نبازند. اینکه ریشه این ماجرا چیست و اصلا از کی چنین چیزی باب شده، نمی دانم اما مشخصا باید گفت دربی را یک فوتبالی هیچ وقت از دست نمی دهد.

در کشور ما دربی های زیادی مثل ذوب آهن- سپاهان، سیاه جامگان- پدیده، فولاد خوزستان- استقلال خوزستان و ماشین سازی تبریز- استقلال تبریز وجود دارد که هیچ یک از آن ها به حساسیت بازی پرسپولیس و استقلال نمی رسد.

﷯ قبل الدربی

در سال حداقل دو روز در تقویم داریم که به نام «قبل الدربی» ثبت شده است. این دو روز، هر دو روزی در سال می توانند باشند اما چیزی که قطعی است آداب و رسوم مربوط به خودش است.

فوتبالی های دو آتشه یک سال زندگی می کنند تا به این دو شب برسند. پیش خودمان باشد ولی برای خیلی ها اهمیت این شب از خود دربی بیشتر است. اصلا دربی است و کل کل ها و کُری خوانی هایش.

هر سال عده زیادی را از تلویزیون می بینید که بیست و چهار ساعت قبل از شب بازی از راه های دور به تهران آمده و پشت در های ورزشگاه می خوابند تا فردا بتوانند روی یکی از صندلی های ورزشگاه جایی برای خود داشته دست و پا کنند.

برای ما که مشهد هستیم و هزار کیلومتر از آن چمن یک دست و خوش رنگ دور، تنها راه موجود نشستن جلوی تلویزیون و نگاه کردن بازی از قاب شیشه ای است. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید تماشای دربی با سایر بازی ها برای تان متفاوت باشد پس حتما این نوشتار را تا آخر دنبال کنید.

﷯ بهانه ای به نام دربی: شاید هیچ چیز مثل یک فوتبال جذاب نتواند فامیل را دور هم جمع کند. اگر مدت هاست که خواهر و برادر خود را ندیده اید، پدرتان به خانه شما سر نزده، دلتان برای رفیقتان تنگ شده است، از پسر دایی تان دل خوری دارید یا هر چیز دیگر، پس یک لحظه هم معطل نکنید. همین الان تلفن را بردارید و همه افراد یاد شده را برای یک دورهمی ساده و خودمانی دعوت کنید.

باور کنید به دست آوردن دل ها خیلی ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. دربی بهانه ای است که می تواند دوباره ما را به هم برساند تا از حال و احوال هم باخبر شویم.

﷯ خوراک دربی: در جلسه ای که برای نوشتن این موضوع داشتیم، صحبت از خوراکی دربی شد. قرار شد چیزی از چیپس و پفک نگوییم ولی خب خیلی ها اصلا دربی را نگاه می کنند برای هله هوله اش.

اگر نمی خواهید به خاطر نود دقیقه سلامتی خود را به خطر بیندازید، پس خواهشا قید این کاغذرنگی ها را بزنید. تخمه و ذرت، بهترین گزینه هایی هستند که می توانید تنها با چند هزار تومان ناقابل تهیه کرده و تمام طول مسابقه را نیز پوشش دهید.

﷯ کُری خوانی دربی: امسال حتما استقلال قهرمان می شود اگر جدول را برعکس کنید....

اگر جرئت دارید عدد چهار را نشان بدهید....

لنگیای هیچ ستاره....

شونصد سال یک بار شش تا زدید ولی هنوز ادعایش را دارید....

این ها تمام کُری هایی است که قرمز و آبی ها برای هم می خوانند.

از حق نگذریم همین چیزها دربی را دربی کرده است. گفتن این حرف ها برای خنده و شوخی و هیجانی کردن ماجرا بد نیست اما داستان از جایی خطرناک می شود که کار به توهین و ناسزا می رسد.

بعضی ها ماجرا را آن قدر جدی می گیرند که به خاطر یک توپ گرد به جان هم می افتند و کار را به فحش و فحش کاری می رسانند.

نه فوتبال بلکه هیچ چیز دیگری ارزش به هم زدن محبت های فامیلی و رفاقت های قدیمی را ندارد. پس لطفا خونسرد باشید و نتیجه دربی را در همان خانه فراموش کنید.

﷯ حین الدربی

﷯ بووووووووووووووق دربی: اشتباه نکنید. قرار نیست برای فحش دادن فقط در ورزشگاه باشید. کافی است تا کمی هیجان زده شوید و با یک تک به تک خراب کردن ساده مهاجم تیم تان کلا همه چیز را فراموش کنید.

برخی ها می خواهند قضیه فحاشی را به خانواده گره بزنند و بگویند که جلوی اعضای مونث خانه کمی آبروداری کنید اما این اشتباه است.

مگر قرار است ما برای فحش دادن فقط با سپری به اسم خانواده مواجه باشیم؟ یعنی اگر در خانه تنها بودیم و تیم محبوب مان چهارتا گل خورد و بازی را به بدترین نحو ممکن باخت، اجازه داریم هرچه از دهان مان خارج شد را نثار بازیکنان بیچاره کنیم و یکی یکی نمودار خانوادگی شان را برای شان ترسیم کنیم؟

شاید این جمله خیلی شعاری باشد ولی بخواهید یا نخواهید ادب شما نشانه شخصیت شماست.

﷯ فضای واقعی دربی: اگر می خواهید از فضای واقعی دربی لذت ببرید خواهشا برای ١٠5 دقیقه هم که شده همه ارتباطات مجازی خود را قطع کرده و از همه «گِرام» ها بیرون بیایید و درنهایت آسودگی خاطر فوتبال ببینید و لذت ببرید.

بگذارید برای یک بار هم که شده خانواده در کنار هم یک تفریح سالم را تمرین کنند.

اگر از این فرصت خوب استفاده کنید، آن قدر در سال فوتبال های جذاب داریم که می توانید حسابی از تماشای هرکدام خرسند شوید.

﷯ بعد الدربی

﷯ تلگرام های دربی: به محض اینکه سوت پایان نود دقیقه به صدا درمی آید تازه نوبت شروع کار مجازی باز هاست.

از تلگرام و اینستاگرام و لاین و فیس بوک بگیر تا همین پیامک های دم دستی خودمان همه به خط می شوند. توپ خانه های نامرئی تولید انواع و اقسام جوک ها و کل کل ها و فحش ها و بد و بیراه گفتن ها به مربیان و بازیکن ها و داور مسابقه شروع می کنند به آتش بازی و تا یک هفته بعد بی وقفه هم دیگر را در دنیای مجازی می زنند.

هیچ کس کاری به این ندارد که برد و باخت در هفته ششم نه هیچ تیمی را قهرمان می کند و نه هیچ تیمی را به لیگ یک می فرستد.

دربی دیگر از «بازی» خارج می شود و در میدان جدیدی می افتد که انگار اداره آن دست هیچ کس نیست. تیتر یک همه روزنامه های ورزشی تا چند روز به دربی برمی گردد.

برنده ها کُری می خوانند و بازنده ها در به در دنبال متهم می گردند تا بتوانند یک نفر را برای بیست و چهار ساعت هم که شده مقصر معرفی؛ بلکه کمی از اندوه و خشمشان کم کنند.

﷯ موتورسواران دربی: پای ثابت دربی سرخابی ها موتورسوارانی هستند که دو جا در طول لیگ کاروانی به خیابان ها می آیند و تا نیمه های شب صدای بوق و سوت و کفشان را می توانی بشنوی؛ یکی موقع قهرمانی تیم محبوبشان و دیگری پیروزی در دربی. خوش حالی های دسته جمعی عیبی ندارد اگر موجب ناراحتی و آزار و اذیت بقیه نشود.

متاسفانه خیلی از این موتورسوارها خیابان ها را بند می آورند و حسابی کار و زندگی مردم را مختل می کنند. بگذارید شیرینی دربی کام دیگران را تلخ نکند و مردم از اینکه تیم شما پیروز شده عزا

نگیرند.

درضمن این را هم بدانید آن هایی که فوتبالی نیستند و کاری هم به این چیزها ندارند رفتار شما را به شدت زیر نظر دارند و تمامی کارهایتان را به حساب تیمتان می گذارند؛ پس اگر تیم خود را دوست دارید، طوری تشویقش کنید که باعث سرافکندگی اش نشود

نگاهی به بازی فردا در حالی که پرسپولیس در صدر است و حریفش در قعر

شهرآورد ٨٣

دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس روز جمعه ساعت 17 در ورزشگاه آزادی برگزار می شود. این بازی در حالی رخ می دهد که اوضاع دو تیم کاملا با یکدیگر متفاوت است. منصوریان برخلاف نفت که تیم و تفکراتش روی دفاع و ضدحمله استقرار داشت، در استقلال خوب می داند کسی به چیزی جز حمله کردن فکر نمی کند. سیستم پایه استقلال در دربی 4-٢-٣-١ است. زنجیره دفاعی با غفوری در راست، رابسون و پادوانی در مرکز و احتمالا مگویان در سمت چپ شکل می گیرد. ابراهیمی و فرشید باقری هافبک های دفاعی تیم هستند . در دو سمت خسرو حیدری به عنوان هافبک راست و یکی از بین محسن کریمی و جابر انصاری به عنوان هافبک چپ بازی می کند. بختیار رحمانی هم احتمالا باید پشت تک مهاجم استقلالی ها که کاوه رضایی است، بازی کند. در این حالت رحمانی و انصاری باید در دقایقی از بازی جابه جا شوند. با همه جذابیت این تاکتیک ها روی کاغذ تا الان در میدان چیزی نصیبی آبی ها نشده است.

اما در آن طرف نوع بازی پرسپولیس می گوید می تواند فوتبالش را به حریف دیکته کند اما باید دید در روز مسابقه بازیکنان به لحاظ فکری، روانی و جسمانی چه شرایطی دارند. سرمربی تیم این شرایط را می سنجد و ترکیب را انتخاب می کند. پرسپولیس در آخرین بازی خود در تبریز به سختی یک امتیاز گرفت و با اتفاقاتی که بعد از آن رخ داد کمی دچار حاشیه شده اند. طارمی این فصل طارمی سال گذشته نیست و همین کمی هواداران را نگران کرده است. رامین رضائیان که یکی از بهترین بازیکنان دربی سال گذشته قرمزها بود، حالا با روزهای خوبش فاصله زیاد دارد. برانکو خوب می داند که به همین راحتی نمی تواند برد 4 بر ٢ سال قبل را برای هواداران تکرار کند اما این موضوع را هم می داند که توقع هواداران از او همچنان بالاست!

قضاوت این بازی نیز برعهده علیرضا فغانی داور سرشناس فوتبال ماست که چند هفته قبل با عملکرد خوب خود در المپیک ٢٠١6 ریودوژانیرو به عنوان داور فینال انتخاب و جدال برزیل با آلمان را با شایستگی سوت زد به عنوان داور دربی ٨٣ انتخاب شد تا حساس ترین بازی نیم فصل نخست فوتبال ایران را برای سومین بار سوت بزند.