بازگشت دربی به صفر - صفر!

سیب موز صفر- صفر، نتیجه نهایی دربی 83 بود، مسابقه ای که پرسپولیس با وجود برتری نسبی در روزی که مهدی طارمی گل نزن نشان داد، از پس دفاع فشرده و بسته استقلال بر نیامد تا این دیدار بدون گل به پایان برسد و آبی ها و قرمزها هم در هفته ای که پنج بازی از هشت بازی با تساوی به پایان رسید، امتیازات را تقسیم کنند.

سوت آغاز هشتاد و سومین دربی تهران را در حالی علیرضا فغانی به صدا در آورد که استقلال و پرسپولیس در شرایطی مقابل هم قرار گرفتند که دو روی یک سکه بودند، قرمزها با برانکو در صدر جدول تکیه زده بودند و از همان هفته های اول یکی از مدعیان نشان داده بودند و آن سو اما استقلالی ها کپی شرایط پرسپولیس در هفته های اول لیگ گذشته بودند و با سه امتیاز از پنج بازی در انتهای جدول روزگار سختی داشتند. با وجود این نتیجه پایانی دربی و تساوی بدون گل دو تیم نشان داد که در چنین بازی هایی نباید روی جدول و اعداد حساب باز کرد. استقلال و پرسپولیس به تساوی بدون گل رسیدند، آن هم در روزی که پرسپولیس هجومی و برتر نشان داد اما استقلال با یک بازی دفاعی راضی تر از پرسپولیس با این تساوی، زمین بازی را ترک کرد تا برانکو ناراضی به رختکن برود و منصوریان سرخوش از اینکه با این تساوی ماندنش در استقلال تمدید شده برای جبران به هفته های آینده فکر کند.

به گزارش سیب موز شرایط دو تیم قبل از دربی 83 به خوبی در استقبال تماشاگران دو تیم مشهود بود، استقلالی ها که با منصوریان بر خلاف امیدواری هایی که وجود داشت، لیگ پانزدهم را به بدترین شکل ممکن آغاز کرده اند، با عدم استقبالشان از مسابقه دیروز نشان دادند که از عملکرد منصوریان و شاگردانش به هیچ وجه رضایت ندارند و به همین خاطر قید به ورزشگاه آمدن را زدند تا در دربی 83 سکوهای خالی جایگاه استقلالی ها بد جور تو ذوق بزند، البته آن سو استقبال فوق العاده از بازی داشتند و هر چقدر سکوهای خالی در سمت آبی ها توی چشم می زد، در نیمه دیگر ورزشگاه، کیپ تا کیپ آزادی را هواداران پرسپولیس پر کرده بودند و با توجه به وضعیت خوبشان در جدول، به آزادی آمده بودند تا سکوهای قرمز آزادی دیروز جای سوزن انداختن هم نداشته باشد. البته در حالی بیش از نیمی از سکوهای استقلال در دربی 83 خالی بود که سازمان لیگ پیش از این ادعا کرده بود تمامی بلیت ها برای این مسابقه به فروش رفته است!

بینندگان برنامه 90 دوشنبه شب، در پیش بینی مؤثرترین بازیکن میدان نام مهدی طارمی را در صدر قرار داده بودند اما دربی 83 برای آقای گل فصل گذشته پرسپولیس با خاطره خوشی همراه نبود. مهاجم شماره 9 پرسپولیس که با توجه به حاشیه هایش پیش از آغاز فصل و رفتنش به ترکیه، جنجال ساز شده بود، با نمایشش در دربی 83 نشان داد که با روزهای اوجش فاصله دارد و سایه ای از مهاجم گل زن فصل گذشته است. او دیروز بارها موقعیت های گلزنی را از دست داد تا آه حسرت هواداران پرسپولیس، ورزشگاه را منفجر کند. البته این برای هواداران پرسپولیس تازگی نداشت، طارمی مانند قبل باز هم بارها در نقش یک گل نزن ظاهر شد و حتی در دقیقه 25 بازی از دو قدمی دروازه سخت ترین کار ممکن را انجام داد و توپ را به جای گل کردن، به خارج از زمین زد. این صحنه چند بار در موقعیت های مسلم گلزنی برای طارمی تکرار شد، طوری که بعد از سوت پایان مسابقه، خیلی از هواداران قرمزها، به نمایش ضعیف طارمی در دربی اعتراض داشتند تا آقای گل نشان دهد برای نزدیک شدن به مهاجمی مانند فرشاد پیوس که از یک موقعیت مرده برای پرسپولیسی ها گل می ساخت، فاصله زیادی دارد.

«با تلفیقی از سیستم اتلتیکو و بایرن مقابل پرسپولیس بازی می کنیم.» این واکنش علیرضا منصوریان به احتمال دفاعی بازی کردن استقلال مقابل پرسپولیس بازمی گشت. البته منصوریان روزهایی که در نفت بود نشان داده بود که علاقه زیادی به سیستم دفاعی و بازی بسته اتلتیکو دارد، سیستمی که در بازی فصل گذشته نفت مقابل پرسپولیس برای منصوریان جواب داد و او توانست تیم برانکو را شکست دهد. در دربی دیروز هم با توجه به شرایط استقلال، پیش بینی ها از بازی دفاعی آبی پوشان حکایت داشت، به خصوص اینکه فیروز کریمی که روزگاری سرمربی منصوریان بود، به وی توصیه کرده بود مقابل پرسپولیس یک ترکیب دفاعی بچیند. ترکیب استقلال برای دربی هم نشان داد که منصوریان با سیستم 1-3-2-4 عملا یک بازی دفاعی را برای تیمش انتخاب کرده است و این بار هم می خواست مدل دفاعی اتلتیکو را دوباره مقابل پرسپولیس امتحان کند. در حالی که در مقابل برانکو پرسپولیس را با یک سیستم هجومی و 3-3-4 و مثلث هجومی علیپور، مسلمان و طارمی به میدان فرستاده بود. در جریان بازی هم با توجه به سیستمی که دو سرمربی چیده بودند، استقلال با ارائه یک بازی دفاعی، روی ضد حمله ها و چشم به فرارهای کاوه رضایی داشت، مهاجمی که در دقیقه 79 بهترین موقعیت گلزنی را در یکی از این فرارها از دست داد.

علیرضا فغانی بدون شک یکی از چهره های ویژه دربی 83 بود، داوری که نشان داد، دیگر برای قضاوت دربی ها، لازم نیست داوران چشم آبی اروپایی به تهران بیایند و او که با قضاوت فینال المپیک، در لیست داوران برتر فیفا قرار گرفته، بهترین گزینه برای سوت زدن دربی 83 بود. فغانی دیروز نزدیک به صحنه ها بود و با اقتدار سوت زد و اجازه نداد دربی تحت تأثیر اعتراض بازیکنان قرار بگیرد. اوج کار تیم داوری فغانی هم در دقیقه 90 بود، جایی که گل ولادمیر پری ما، مهاجم تعویضی پرسپولیس را آفساید گرفت، آن هم در حالی که در اعلام عدم پذیرش این گل، در شرایط خاص بازی و جو حاکم بر ورزشگاه ریسک بالایی داشت.

بازگشت دربی به صفر - صفر!

سیب موز: بازگشت دربی به صفر

بازگشت دربی به صفر - صفر! 2