نامه جدید به ایران از کانال عمان

نامه جدید به ایران از کانال عمان

سیب موز: نامه جدید به ایران از کانال عمان سیب موز زمان اصلاً به نفع عربستان سعودی پیش نمی رود؛ نیروهای انصارالله و متحدانش هم در مناطق جنوبی عربستان و هم در بعضی محورهای کلیدی در داخل یمن در حال پیشروی هستند و مشخص است سعودی ها هیچ راه خروجی برای فرار از این جنگ پیدا نمی کنند. در چنین شرایطی گزارش های منتشر شده نشان می دهد واشنگتن تلاش می کند از طریق جلب نظر ایران برای مذاکره درباره یمن و همچنین دادن پیشنهاداتی به انصارالله، آل سعود را از این باتلاق نجات دهد. منابع خبری گزارش دادند که امریکایی ها از طریق عمان پیامی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط داده اند که بر اساس آن خواستار مذاکره با تهران درباره یمن شده اند. خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از یک اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - مطلع گزارش داد، واشنگتن این پیام را قبل از سفر اخیر جان کری به جده عربستان و ارائه طرحش برای حل بحران یمن و مشخصاً در تاریخ 12 آگوست (22 مرداد) تسلیم دولت عمان کرده است. وزیر خارجه امریکا اوایل شهریور ماه با محوریت گفت وگو درباره یمن به عربستان رفت و از طرح جدید برای حل بحران این کشور سخن گفت. براساس گزارش فارس، امریکایی ها در پیام اخیر خود خواستار مذاکره سه جانبه تهران، واشنگتن و مسکو در سطح کارشناسی شده است. درخواست امریکا برای مذاکره بر سر یمن بدون حضور عربستان سعودی نشان می دهد که واشنگتن درصدد است راهی برای پایان دادن به جنگ پیدا کند. بیش از 18ماه از آغاز عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن می گذرد اما این کشور نه تنها به هیچ دستاورد مشخصی دست نیافته است بلکه شاهد حملات گسترده نیروهای یمنی علیه مناطق جنوبی خود است.

به گزارش سیب موز «عبدالستار المطری»، از فرماندهان انصارالله روز جمعه اعلام کرد نیروهای یمنی بزرگ ترین پایگاه نظامی در منطقه نجران و همه تسلیحات آنجا از جمله موشک ها و تانک ها را به غنیمت گرفتند. وی افزود: «نیروهای یمنی پس از درگیری ها به پایگاه نظامی نزدیک فرودگاه نجران در عمق خاک سعودی یورش بردند و همه تسلیحات را به تصرف خود درآوردند و در عین حال مناطق نفتی در عمق خاک سعودی نیز از سوی کمیته های انقلابی یمن تهدید به حمله شده اند.» از سوی دیگر «علی الهمدانی»، یک فرمانده کمیته های انقلابی یمن از ادامه پیشروی های نیروهای یمنی به سوی مواضع نظامی سعودی در منطقه جیزان خبر داد و گفت: با حلول عید قربان سایت نظامی الفریضه و همچنین سایت های دیگری در الخوبه پس از درگیری ها به تسلط رزمندگان یمنی درآمدند. هیکل بافنع، فعال سرشناس یمنی پیشروی های یمنی ها در جیزان را یک «پیروزی بزرگ استراتژیک» توصیف کرد. پیشروی نیروهای انصارالله و متحدانش تنها به مناطق جنوبی عربستان محدود نمی شود. شبکه خبری «المیادین» گزارش داد ارتش و کمیته های مردمی یمن موفق شدند کنترل منطقه «حمه الحیرج» و سه منطقه دیگر در بلندی های غرب «صرواح» در غرب استان مأرب را به دست بگیرند.

در حالی که به نظر می رسد سعودی ها از مقابله با حملات نیروهای انصارالله در مناطق جنوبی خود عاجز هستند، دست به دامان سازمان ملل شده اند و با ارسال نامه ای به شورای امنیت ایران را مقصر شکست خود عنوان کرده اند.  ریاض در نامه خود ایران را به «نقض قطعنامه 2216 سازمان ملل» و «حمایت از شورشیان حوثی» در حمله به بخش های جنوبی عربستان متهم کرده است. عربستان در شکایت خود مدعی شده است: «حوثی ها و متحدان شان با حمله موشکی به مناطق جنوبی عربستان صدها غیرنظامی را کشته اند و به زیرساخت ها و بناهای غیرنظامی از جمله مدارس و بیمارستان ها در شهرهای نجران و جازان و منطقه عسیر در جنوب عربستان آسیب رسانده اند.» به گزارش بی بی سی، عربستان در گزارش خود خطاب به شورای امنیت از جامعه جهانی خواسته تدابیر لازم برای متوقف کردن «اقدامات غیرقانونی» ایران در یمن را انجام دهد و حق عربستان برای انجام «اقدام مناسب در مقابل تهدیدهای شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و علی عبدالله صالح، رئیس جمهور مخلوع یمن» را تأیید کند.    پیشنهاد امریکا به انصاراللهتحولات میدانی باعث شده ناظران تأکید کنند که سعودی ها هیچ چشم اندازی برای پیروزی نظامی سعودی در این جنگ ندارند. شرایط وقتی برای سعودی ها وخیم می شود که آنها به دلیل کاهش قیمت نفت با مشکلات مالی بی سابقه ای مواجه هستند. از سوی دیگر، ادامه حملات کورکورانه سعودی ها در یمن باعث افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان شده؛ مسئله ای که با انتقادهای گسترده داخلی و بین المللی مهم ترین حامیان عربستان، یعنی انگلیس و امریکا مواجه شده است.  این شرایط باعث شده امریکایی ها بیش از هر زمانی فعالیت دیپلماتیک خود را برای متوقف کردن جنگی که اصلاً به نفع متحدش پیش نمی رود، در دستور کار قرار دهند. رویترز به نقل از یک عضو هیئت مذاکره کننده انصارالله یمن اعلام کرد مسئولان امریکایی در جریان نشستی در عمان پیشنهادی به هیئت انصارالله پیرامون آتش بس فراگیر در یمن ارائه داده اند. بر اساس این گزارش، توماس شانون، معاون وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی با هیئت انصارالله و مسئولانی از حزب کنگره ملی یمن و با حضور یک میانجیگر عمانی در مسقط در روزهای هشتم و نهم سپتامبر دیدار کرد تا درباره چگونگی پایان جنگی که به کشته شدن 10 هزار نفر و زخمی شدن بیش از 3میلیون نفر انجامیده است، گفت وگو کند.» اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

نامه جدید به ایران از کانال عمان 2 نامه جدید به ایران از کانال عمان 3