صالحی: نگران روزهای سخت تر برجام پس از انتخابات امریکا هستیم

سیب موز علی اکبر صالحی که برای شرکت در نشست سالانه سازمان بین المللی انجمن جهانی هسته ای به لندن رفته روز گذشته در شورای روابط خارجی اروپا در لندن ضمن تأکید بر پایبند بودن جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی گفته: «ما حساب شده گام برمی داریم و از روی احساسات عکس العمل نشان نمی دهیم. ما بردباریم.»رئیس سازمان انرژی اتمی در عین حال درباره پایبندی امریکا به برجام ابراز تردید کرده و گفته: «با نظر به انتخابات ریاست جمهوری امسال امریکا، ممکن است برجام روزهای سخت تری در پیش داشته باشد و من رد نمی کنم که شاید دولت جدید امریکا، برای (اجرای) برجام مخاطراتی ایجاد کند.»

رئیس سازمان انرژی اتمی می گوید: «اگر جنگ عراق به کاهش اعتماد به امریکا منجر شد، نقض برجام مابقی اعتماد موجود به امریکا را به محاق می برد.»صالحی به حال و روز این روزهای برجام و همکاری نکردن بانک های بزرگ اروپایی با ایران اشاره و از پایبند نبودن طرف غربی به الزامات توافق هسته ای گلایه کرد. او به دیدگاه توده های ملت ایران در خصوص فواید و آثار برجام پرداخت و گفت: «فشار قابل توجهی روی مذاکره کنندگان وارد می آید ولی به هرحال کارهای ما در جریان است.» صالحی به صورت تلویحی به درخواست غربی ها برای بازرسی های گسترده تر از هر نقطه مشکوک در ایران هم اشاره کرد و گفت: «ایران با هیچ نظارت یا بازرسی جدیدی علاوه بر بازرسی های مصرح در متن توافقنامه، موافقت نخواهد کرد.» صالحی به سرنوشت این همکاری های علمی هم اشاره کرد و گفت: «ایران در حال بررسی همکاری علمی و سرمایه گذاری اروپایی ها در فناوری های روز است اما تاکنون بر سر هیچ چیز توافق نشده است.» در نشست سه روزه تخصصی و سالانه سازمان بین المللی «انجمن جهانی هسته ای» که مقر آن در انگلیس است، رؤسا و کارشناسان هسته ای از بخش های دولتی و خصوصی از بیش از 35 کشور جهان شرکت دارند. رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از سفر به لندن، در بروکسل هم با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحاده اروپا ملاقات کرد. اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد دو طرف در این نشست درباره اجرای توافق هسته ای رایزنی و بر تعهدات خود جهت اجرای کامل آن تأکید کرده اند.

به گزارش سیب موز استراتژی ایران؛ توسعه نیروگاه های کوچک

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین پس از دیدار با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت:  به زودی عضویت رسمی ایران در طرح هسته ای بین المللی ایتر اعلام می شود. وی همچنین از استقبال طرف های اروپایی از مشارکت کشورمان در پروژه گداخت هسته ای اروپا موسوم به جت (JET) خبر داد و گفت: در دیدار با کمیسیونر انرژی اروپا بحث هایی هم درباره فعالیت در چارچوب یورو اتم صورت گرفت. رئیس سازمان انرژی اتمی از پیشنهاد به طرف های اروپایی در زمینه علمی به ویژه «کوآنتوم بیولوژی» و «کوآنتوم انرژی» خبر داد و گفت: ما از یک ماه پیش مرکزی در این زمینه راه اندازی کرده ایم و قرار شده با طرف های اروپایی همکاری کنیم. صالحی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز اعلام کرد که استراتژی هسته ای ایران تمرکز روی توسعه رآکتورهای هسته ای کوچک (SMR) خواهد بود. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه در گفت وگو با اسپوتنیک گفت: هم اکنون تهران در حال ارزیابی و صنعت شرکای بالقوه به علاوه روسیه برای همکاری در حوزه رآکتورهای هسته ای کوچک است.  صالحی افزود: ما تاکنون با هیچ کشوری در این باره وارد گفت وگوی جدی نشده ایم اما توسعه رآکتورهای کوچک استراتژی ماست، بنابراین هم اکنون در حال بررسی عملی بودن آن در ایران هستیم و پس از آن حاضریم با هر کشوری که بخواهد در زمینه توسعه رآکتورهای کوچک با ما همکاری کند صحبت کنیم. رآکتورهای smr واحدهای از پیش تولید شده هستند و بیشتر در مناطقی که دارای شبکه برق کوچک تر هستند یا مکان هایی که فضا و آب کافی وجود نداشته باشد به کار گرفته می شوند.

صالحی: نگران روزهای سخت تر برجام پس از انتخابات امریکا هستیم

سیب موز: صالحی: نگران روزهای سخت تر برجام پس از انتخابات امریکا هستیم

صالحی: نگران روزهای سخت تر برجام پس از انتخابات امریکا هستیم 2