نیم نگاه انتخاباتی امریکا به مصالحه

نیم نگاه انتخاباتی امریکا به مصالحه

سیب موز: نیم نگاه انتخاباتی امریکا به مصالحه سیب موز در روزهای اخیر در برخی از بحران های منطقه ای و بین المللی گشایش هایی هر چند جزئی ایجاد شده است. در پی توافق امریکا و روسیه آتش بس در سوریه برقرار شده و بعد از اجرای موفقیت 48ساعته به مدت 72ساعت دیگر نیز تمدید شده و امکان تمدید مجدد آن نیز وجود دارد. در بخش شرقی اوکراین نیز که به محل منازعه ناتو و روسیه تبدیل شده آتش بس مشابهی برقرار شده که بلافاصله با سفر وزرای امور خارجه فرانسه و آلمان همراه بوده است. در همین حال امریکا یک هیئت نظامی به منطقه اقلیم کردستان عراق اعزام کرد تا در دیدار با مسئولان این منطقه راه های تسریع عملیات موصل را مورد بررسی قرار دهند. پیش از این نیز در جریان نشست وزرای امور خارجه امریکا و شورای همکاری خلیج فارس در جده، جان کری از طرح پیشنهادی جدید امریکا برای حل سیاسی بحران یمن پرده برداشته بود.

حال سؤال این است که چه عواملی امریکا و به طور مشخص حزب حاکم دموکرات را به تکاپو واداشته و در چنین وضعیتی چه چشم اندازی برای این تحرکات قابل پیش بینی است؟ در پاسخ باید گفت که بی تردید برای دولت اوباما و حزب حاکم دموکرات مهم ترین انگیزه منافع انتخاباتی است به خصوص آنکه افشاگری های دونالد ترامپ نامزد حزب رقیب جمهوریخواه درباره نقش دولت اوباما و شخص هیلاری کلینتون در ظهور داعش و ناکامی در برابر تروریسم تکفیری، نقد سیاست خارجی و خاورمیانه ای دولت اوباما را به یکی از مؤلفه های تأثیرگذار بر انتخابات تبدیل کرده است. در چنین وضعیتی در صورتی که دولت اوباما بتواند به مصالحه ای درباره حل بحران های منطقه ای و بین المللی دست یابد یا موفقیتی در مبارزه با داعش کسب کند می تواند به نفع نامزد حزب حاکم دموکرات باشد. در این میان نزدیک شدن نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل موجب شده است امریکا به رایزنی های خود سرعت دهد تا از فرصت این نشست نیز در راستای اهداف مورد نظر استفاده و بهره برداری کند اما امریکا با دو مانع و مشکل در پیشبرد رایزنی های این زمینه مواجه  است: نخست از جانب رژیم صهیونیستی است که بلافاصله بعد از اجرای توافق آتش بس به سوریه تعرض هوایی کرد اما برخلاف انتظار با پدافند هوایی سوریه مواجه شد و هر دو هواپیمای جنگی و شناسایی آن در منطقه تحت کنترل جبهه النصره سرنگون شدند.

به گزارش سیب موز دوم از جانب عربستان است و اگر چه این کشور برخلاف گذشته حداقل در ظاهر از توافق امریکا و روسیه در سوریه استقبال کرده اما کماکان به مانع تراشی های خود در یمن ادامه می دهد و برای توجیه استمرار حملات خود به اهداف غیرنظامی یمن در اقدامی فرافکنانه از ایران به شورای امنیت شکایت کرده و بدون ارائه هیچ گونه سند و مدرک آن را به ارسال سلاح و موشک به یمن متهم کرده است. بر این اساس مشخص می شود که مهم ترین مانع و مشکل امریکا برای پیشبرد دور جدید رایزنی های خود از جانب دو متحد سعودی و صهیونیستی خود است. آنچه در این میان سؤال برانگیز است اینکه این دو متحد مشکل تراش امریکا و بازیگر آشوب ساز منطقه نه تنها از سوی امریکا تنبیه و مجازات نمی شوند بلکه برعکس پاداش هم دریافت می کنند که از جمله مصادیق آن می توان به افزایش کمک های تسلیحاتی امریکا به رژیم صهیونیستی به میزان 38میلیارد دلار در 10 سال آینده اشاره کرد که در تاریخ کمک های خارجی این کشور بی سابقه بوده است. به همین ترتیب فروش تسلیحات امریکایی به عربستان کماکان ادامه دارد، به رغم اینکه مشخص شده است عربستان از این تسلیحات برای هدف قرار دادن اماکن غیرنظامی از جمله مدارس استفاده می کند، اتخاذ چنین رویکردی در کنار اهداف انتخاباتی امریکا موجب شده است چشم انداز حل بحران های منطقه ای و بین المللی در سایه رایزنی های امریکا همچنان تیره و تار باقی بماند. اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

نیم نگاه انتخاباتی امریکا به مصالحه 2 نیم نگاه انتخاباتی امریکا به مصالحه 3