مناره های مسجد الحرام در سلطه برج ساعت

مناره های مسجد الحرام در سلطه برج ساعت

سیب موز: مناره های مسجد الحرام در سلطه برج ساعت سیب موز نزدیک به یک دهه گذشته ساخت برج جهان نما در شهر اصفهان و تهدید یونسکو به عنوان یک سازمان جهانی که مدعی بود حریم میدان نقش جهان در صورت ساخت آن برج تهدید می شود، تبدیل به جنجالی چند ساله شد و در نهایت با تعدیل چند طبقه از این برج موضوع فیصله پیدا کرد، اما درست در کنار یکی از تاریخی ترین و البته مقدس ترین مکان های جهان در کنار خانه کعبه، دومین برج بلند دنیا ساخته شده و یکی از بزرگ ترین عملیات های عمرانی، بافت و هویت فرهنگی این شهر را کاملاً دگرگون کرده و هیچ سازمان جهانی یا دولت اسلامی کمترین واکنشی نسبت به این مسئله نشان نداده است.

روزنامه گاردین به تازگی در گزارشی ویژه درباره وضعیت نامطلوب شهر مکه نوشته است: «مقامات سعودی در حال تغییر این پناهگاه امن الهی به یک شهر ماشینی هستند، شهری که بسیاری از هویت، میراث، فرهنگ و محیط طبیعی آن از بین رفته است. قسمت عمده ای از بخش قدیمی این شهر به بهانه توسعه زیرساخت برای رشد گردشگری تخریب و نوسازی شده است و ساکنان بومی آن از آنجا بیرون رانده شده اند. حجاج هنگام طواف کعبه وقتی به بالا نگاه می کنند، اگرچه مناره های مسجدالحرام را می بینند، اما در مقایسه با «برج ساعت» که یک هتل لوکس، مجتمع تجاری و دومین ساختمان بلند جهان در چند قدمی آن است، این مناره ها دیگر به چشم نمی آیند. همچنین قرار است سال آینده و در فاصله دو کیلومتری مسجدالحرام، هتل «ابراج کودیا» که بزرگ ترین هتل جهان شامل 12 برجِ 45 طبقه ای با 10 هزار اتاق است نیز در مکه افتتاح شود.» این روزنامه می افزاید: «در حال حاضر تنها تعداد بسیار کمی از ساختمان ها با قدمت هزار سال در مکه باقی مانده اند. قلعه عثمانی ها برای ساخت برج لوکس ساعت تخریب شد و خانه حضرت خدیجه (همسر پیامبر) نیز اکنون محل سرویس های بهداشتی شده است.

به گزارش سیب موز این در حالی است که ناگفته های زیادی درباره هزاران خانه و محله قدیمی که به بهانه پروژه توسعه شهر تخریب شده اند، وجود دارد. از میان 15 محله قدیمی مکه 13 محله با خاک یکسان شده اند و هتل، اقامتگاه و فضاهای تجاری جای آنها را گرفته اند. هیچ کس به اندازه «سامی عنقاوی»، معمار کهنه کار که کودکی خود را در خانه اجدادی خود در مکه گذرانده از عمق فاجعه تخریب ها در شهر مکه باخبر نیست. پدر او مانند بسیاری دیگر از ساکنان مکه، راهنمای زائران حج بود و او خود در کودکی، در نگهداری کفش های زائران هنگام اقامه نماز به پدرش کمک می کرده است. عنقاوی در محله شاب علی که گفته می شود مکان تولد پیامبر (ص) بوده زندگی می کرده، اما خانه آنها همزمان با اجرای اولین مرحله از پروژه توسعه مسجدالحرام در اواسط دهه 1950 میلادی تخریب شد و با ادامه طرح توسعه در سال های بعد، خانواده او حتی ناگزیر شدند دوبار دیگر به مکان های مختلف نقل مکان کنند.

این معمار 65 ساله که بنیانگذار مرکز تحقیقات حج است و 30 سال گذشته را صرف پژوهش و مستندنگاری اماکن و محوطه های تاریخی مکه و مدینه کرده است، می گوید: آنها در حال تغییر این پناهگاه امن الهی به یک شهر ماشینی هستند، شهری که هیچ هویت، میراث، فرهنگ و محیط طبیعی ندارد. مسئولان عربستانی به طور روزافزونی در تلاش برای تغییر چهره شهر مکه هستند و چنین سیاستی موجب ایجاد خصومت و دشمنی شده است. بسیاری از افراد خانه های خود را به دولت یا  توسعه دهندگان املاک فروخته اند و دیگر هیچ ارتباط تاریخی با شهر ندارند این بدان معناست که بخش عمده ای از شهر مکه در تملک توسعه دهندگان تجاری املاک و بخش خصوصی است. با تبدیل مرکز مکه به محل اصلی فعالیت های تجاری، ساکنان مکه برای زندگی به حومه و حاشیه شهر رانده شده اند و بر اساس نقشه جامع، بیشتر ساکنان شهر مکه در منطقه ای به نام «دروازه مکه» تجمع کرده اند که هزینه های مسکن در آنجا ارزان قیمت است. در عمل ساکنان مکه که خانه هایشان ویران شده و در ازای آن احتمالاً غرامت ناچیزی دریافت کرده اند، به روستاهای اطراف و در فاصله یک ساعتی تا مکه نقل مکان کرده اند؛ جایی که در آن زاغه های جدیدی برای خود ایجاد کرده اند. مکه تنها یک شهر در عربستان نیست و بی تردید به لحاظ ارزش معنوی تعلق به همه مسلمانان جهان دارد. تغییر بافت فرهنگی مکه که این شهر اسلامی را تبدیل به شهری بی هویت کرده، تهدیدی بزرگ برای امت اسلام محسوب می شود و سکوت سازمان های اسلامی و غیراسلامی در مواجهه با این موضوع عجیب به نظر می رسد. اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

مناره های مسجد الحرام در سلطه برج ساعت 2 مناره های مسجد الحرام در سلطه برج ساعت 3