بخش هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو

کافه سینما- اردوان شکوهی: او ابتدا این ایده ی جذاب را داشت که پانزده یا بیست تن از شاخص ترین زن های زندگی اش هر کدام فصلی از کتاب را بنویسند. اما شرکت ناشر، رندوم هاوس، که می خواست چهار میلیون دلار پول نقد به عنوان حق نشر به براندو بدهد، نمی توانست چنین ریسکی را قبول کند...

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو

هرچند که در مورد براندو، تهیه ی متنی اساسا اریجینال و از پیش گفته نشده بسیار دشوار است. در هر حال امیدواریم متنی که تهیه کرده ایم رضایت نسبی شما سینمادوستان را فراهم آورد.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 2

مونتگمری کلیفت، فرد زینه مان و مارلون براندو

کارگردانِ مردان (1950) چیزهای زیادی برای ارائه به براندوی جوان در اولین حضور سینمایی اش داشت. فرد زینه مان که به برقراری ارتباطی نزدیک و سمپاتیک با هنرپیشه ها شهره بود در 1907 در وین به دنیا آمد. او در 1929 راهی آمریکا شد و به تدریج خودش را تا کارگردان B-Movie های کم هزینه بالا کشید. او در 1949 فیلم استودیویی فوق العاده ی عملِ خشونت آمیز را ساخت که در آن رابرت رایان در نقش یک معلول دوران جنگ به وطن بازمی گشت تا از افسر مافوق خیانت پیشه اش انتقام بگیرد. زینه مان در طول ساخت مردان همکاری بسیار نزدیکی با براندو داشت و همیشه متاسف بود که چرا هرگز شانس کارگردانی دوباره ی این غول بازیگری را پیدا نکرد. زینه مان در سال های بعد شاهکارهایی چون ماجرای نیمروز، از اینجا تا ابدیت، مردی برای تمام فصول و جولیا را ساخت.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 3

مراسم اسکار 1955 و اولین اسکار براندو برای نقش آفرینی فراموش نشدنی اش در در بارانداز. بتی دیویس، براندو را برنده اعلام می کند. متن سخنرانی کوتاه براندو این بود:

«(اشاره به جایزه) خیلی سنگین تر از اونی یه که فکرشو می کردم! خدای من! می خواستم یه چیزی بگم، اما اون چیزی رو که می خواستم توی این لحظه ی خیلی مهم بگم یادم نمی آد. تصور نمی کنم که هیچ موقع در طول زندگی م، این همه آدم مستقیما مسوول خوشحال کردن من بوده باشند. لحظه ی شگفت انگیز و کمیابی یه و من واقعا ممنونم. ممنون از شما».

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 4

سیدنی لومت که تنها چند ماهی از مارلون براندو کوچک تر بود در دوران کودکی هنرپیشه بود و بعدها در جنگ جهانی دوم در خاور دور خدمت کرد. او هم مثل سام پکین پا و رابرت آلتمن از تلویزیون شروع کرد و به اتکای کارگردانی چند فیلم تلویزیونی توانست اولین فیلم بلند سینمایی کم هزینه اش را در 1957 بسازد؛ 12 مرد خشمگین که توفیق انتقادی گسترده ای هم در پی داشت. او و براندو در تنها فیلم مشترک شان نسل فراری (1959) که اقتباسی از نمایشنامه ی تنسی ویلیامز است همکاری خیلی خوبی با هم داشتند و واقعا باعث تاسف است که این همکاری در سال های بعد ادامه پیدا نکرد. در کارنامه ی پرفراز و نشیب لومت در مقام فیلمساز، فیلم های شاخصی چون تپه، سرپیکو، بعدازظهر نحس، شبکه و حکم دادگاه به چشم می خورد. این فیلم آخری از آن دست فیلم هایی بود که شاید نقش اصلی آن برازنده ی براندو بود. (گرچه حالا تصور بازیگر دیگری به جای پل نیومن در آن فیلم کار سختی است).

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 5

سربازهای یک چشم اولین و آخرین تجربه ی کارگردانی مارلون براندوست. او وقتی پشت دوربین رفت که سام پکین پا و استنلی کوبریک از ساخت فیلم انصراف دادند. وقتی مدیران اجرایی پارامونت سر صحنه ی فیلم حاضر شدند تا شکایت شان را از افزایش سرسام آور بودجه ی فیلم به گوش براندو برسانند، او حسابی جوش آورد و تا می توانست فحش نثارشان کرد. براندو موقع تعطیلات آخر هفته گاهی به نیویورک باز می گشت تا از خوش گذرانی هایش غافل نماند.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 6

براندو برای تبلیغ آمریکایی زشت (که در ایران با عنوان آمریکایی قهرمان نمایش داده شد!) سنگِ تمام گذاشت و به اقصی نقاط گیتی سفر کرد. محکوم کردن تند و تیز نژادپرستی از سوی او موجب شد بسیاری از سینماهای جنوب امریکا فیلم را بایکوت کنند. اما خود فیلم، بر خلاف تصور براندو، چیز دندان گیری از آب درنیامد و امروز کمتر کسی آن را به یاد می آورد.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 7

براندو و یول برینر سر ساخته شدن موریتوری (1965) کشمکش های جانانه ای با هم داشتند که تا مرز درگیری های فیزیکی هم پیش رفت. براندو ابتدا می خواست نقش براینر را در فیلم بازی کند، و اصرار هم داشت براینر (معروف ترین کله تاس تاریخ سینما) کلاه گیس سرش کند!

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 8

براندو موقع ساخته شدن آپالوزا (1966) تغییراتی در فیلمنامه داد و گفت حاضر به کشتن حتی یک سرخ پوست در هیچ فیلمی نیست. او فیلمنامه نویس آپالوزا را مجبور کرد تا چهل کتاب مختلف درباره ی ساکنان بومی ایالات متحده بخواند!

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 9

براندو سر صحنه ی بسوزان! (1969) بود که گفت: «بازیگری کار زجرآور، کسالت بار و بچه گانه ای است». او حتی کارگردان فیلم، جیلو پونته کوروو، را تهدید به مرگ کرد و به همین خاطر پونته کوروو در طول فیلمبرداری همیشه محض احتیاط هفت تیری در جیب خود می گذاشت. براندو که علاقه اش را به بازی در این فیلم از دست داده بود، یکبار در طول فیلمبرداری با حالت قهر از کشور کلمبیا (محل فیلمبرداری) به لس آنجلس بازگشت اما بعدها از همین فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های دوران فعالیت هنری اش یاد کرد! آنچه بیش از هر چیز از این فیلم در خاطره ها مانده، موسیقی شنیدنی انیو موریکونه است.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 10

آل پاچینو همبازی براندو در پدرخوانده گفته است: «از براندو یاد گرفتم که دیر بیآم». شاید منظور پاچینو دیر آمدن همیشگی براندو سر صحنه ی فیلمبرداری بوده و البته شاید هم اشاره ی او به بازگشت تماشایی اسطوره ی بازیگری در دهه ی 70 با پدرخوانده و آخرین تانگو در پاریس بعد از سال ها افول بوده است.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 11

او را ساشین، یا ساشین لیتل فِدِر (پَر کوچولو) می خواندند اما اسم واقعی اش ماریا لوئیز کروز بود؛ بانوی سرخ پوست 26 ساله ای که براندو او را به مراسم اسکار فرستاد تا جایزه ی اسکار پدرخوانده را رد کند. براندو حتی روی آرایش ظاهری نماینده اش و نوع پوشش آراسته ی سرخ پوستی او اِعمال نظر کرد. متن خطابه ی تاریخی ساشین در مراسم اسکار 1973 این بود:

«سلام. اسم من ساشین لیتل فدر است. یک آپاچی (یکی از قبائل سرخ پوست امریکا) و مدیر یکی از انجمن های دفاع از حقوق سرخ پوستان امریکا هستم. من امشب به عنوان نماینده ی مارلون براندو اینجا هستم. او از من خواست تا متن سخنرانی بسیار طولانی اش را برای شما بخوانم، که در شرایط فعلی و به دلیل محدودیت زمانی نمی توانم و البته خوشحال خواهم شد که در کنفرانس خبری بعد از مراسم به تفصیل درباره اش صحبت کنم. مارلون براندو با تاسف فراوان نمی تواند این جایزه ی بسیار ارزشمند را قبول کند. دلیل آن وقایعِ اخیر مرتبط با Wounded Knee، و رفتاری است که امروزه با سرخ پوستان امریکا از سوی صنعت فیلمسازی و تلویزیون و پخش مجدد فیلم های قدیمی می شود. امیدوارم که امشب مزاحم شما نشده باشم و آرزو می کنم که در آینده، قلب هایمان و درک هایمان آکنده از عشق و خیرخواهی باشد».

(Wounded Knee در سال 1890، در ایالت داکوتای جنوبی و بین ارتش امریکا و سرخ پوستان روی داد و منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 200 سرخ پوست شد. اشاره ی ساشین به واقعه ی 23 فوریه ی 1973، حول و حوش زمان برگزاری اسکار، و تقابل 71 روزه ی نظامیان جنبش سرخ پوستان امریکا با پلیس فدرال است. این جنبش در صدد بود تا در اقدامی سمبلیک محل کشتار سرخ پوستان را پایگاه همیشگی خود کند).

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 12

والی کاکس (1973-1924) دوست صمیمی مارلون براندو بود که سابقه ی این دوستی به دوران کودکی شان باز می گشت. او هم مثل دوست معروفش آدم خوش گذرانی بود و توانست به عنوان هنرپیشه ای تلویزیونی شهرتی نسبی به هم بزند. والی کاکس در معدود فیلم هایی سینمایی هم بازی کرد اما او و براندو هرگز در یک فیلم با هم همبازی نشدند. با وجود این، کاکس گاهی اوقات سر صحنه ی فیلمبرداری فیلم های براندو حاضر می شد و توصیه هایی هم به او می کرد. او در 49 سالگی از انسداد شرایین قلب درگذشت و با توجه به پیدا شدن جعبه ی داروی خالی در کنار جسدش احتمال خودکشی او قوت گرفت. او و براندو چند سالی بود که با هم قهر بودند اما براندو به محض اطلاع، خودش را از جزیره اش در تاهیتی به مراسم خاکسپاری رساند و گفت که او تنها کسی بوده که کاکس را درک می کرده. براندو بعد از مرگ نابهنگام دوست صمیمی اش عکس او را کنار عکس مادرش گذاشت و در اوتوبیوگرافی خود نوشت: «او برادر من بود... حتی حالا هم که کنارم نیست همیشه با او حرف می زنم».

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 13

ماریا اشنایدر همبازی براندو در فیلم جنجالی آخرین تانگو در پاریس، که بسیاری (از عزت الله انتظامی تا کامبیز کاهه) بازی براندو در این فیلم را بهترین نقش آفرینی تمام عمرش می دانند، بعدها درباره ی همبازی مشهور خود گفت: «براندو هیچ وقت برایم جذابیتی نداشت. او همیشه ی خدا نگرانِ وزن اش بود».

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 14

«از بین تمام بازیگرانی که به سُنت مارلون براندو رشد کردند، هیچ کدام شان متعهدتر از جک نیکلسن نبودند. استایل های ناتورالیستی این دو کاملا شبیه به هم بود؛ هر دو به عنوان مردانی که نگاهی خریدارانه به زنان داشتند شهره بودند؛ و هر دو سال ها در مالهالند درایو در همسایگی هم زندگی می کردند (ورودی املاک آن ها مشترک بود). اما نیکلسن تایید می کند که وقتی قرار شد این دو در برکه های میسوری با هم همبازی شوند، قدری نگران شد. بعد، که براندو وارد صحنه شد، طبق معمول خواست تا دیالوگ هایش را برایش روی یک ورقه کنار دوربین بنویسند. جک با تنبلی مارلون در حفظ دیالوگ ها آشنا بود اما وقتی مارلون شروع به خلق دیالوگ های جدید و بداهه موقع فیلمبرداری کرد، جک از این اتفاق غیرمنتظره به کل شوکه شد. این نبردی دوستانه بود، دو مرد در شخصیت هایشان ماندند، اما شاهدان مجبور بودند باور کنند که بحث و جدلی هر چند ملایم میان این دو ابر بازیگر پیش آمده است. در داستان این فیلم آرتور پن، جک گلوی مارلون را می بُرید اما در حال و هوای کلی حاکم بر فیلم و پشت صحنه اش، این مارلون بود که شکست ناپذیر بیرون آمد.

بخش‌هایی جذاب از کتابی درباره مارلون براندو 15

براندو چندان این واقعیت را پنهان نمی کرد که تمایلی به نوشتن کتاب خودزندگی نامه اش ندارد و موافقتش برای نوشتن این کتاب به خاطر پرداخت هزینه های کمرشکن دادگاه پسر بزرگش کریستین است. او ابتدا این ایده ی جذاب را داشت که پانزده یا بیست تن از شاخص ترین زن های زندگی اش هر کدام فصلی از کتاب را بنویسند. اما شرکت ناشر، رندوم هاوس، که می خواست چهار میلیون دلار پول نقد به عنوان حق نشر به براندو بدهد، نمی توانست چنین ریسکی را قبول کند. براندو در نوشتن کتاب به مشکل خورد و بعد از دو سال سراغ رابرت لینزی رفت تا کمکش کند. (لینزی قبلا همین کار را برای رونالد ریگان انجام داده بود). لینزی هفته ها با براندو درباره ی موضوعات گوناگون گفتگو کرد و البته براندو این شرط را گذاشت که اسم هیچ کدام از دوست دخترهایش در کتاب برده نشود.