دولت و لزوم حفظ شأن ائمه جمعه

دولت و لزوم حفظ شأن ائمه جمعه

سیب موز: دولت و لزوم حفظ شأن ائمه جمعه سیب موز سخنگوی دولت معتقد است موضوع FATF یک موضوع تخصصی و محرمانه است و نباید در تریبون های نماز جمعه مورد بررسی قرار گیرد. محرمانه بودنش را این گونه توضیح می دهد که بحث در مورد چنین موضوعاتی را نباید دشمنان ما بشنوند! آیا واقعاً موضع سخنگوی دولت در این گلایه، تخصصی و محرمانه بودن است؟ او در ادامه همین صحبت هایش از کل انتقاداتی که از تریبون های نماز جمعه به دولت یازدهم می شود، گلایه می کند و خواهان رعایت مروت و انصاف در انتقاد ائمه جمعه به دولت می شود. این موضع نشان می دهد ماجرا به تخصصی بودن و محرمانه بودن برنمی گردد که البته همان هم مورد اشکال است؛ اگر قرار باشد هر موضوعی به بهانه تخصصی بودن در نمازجمعه مطرح نشود، عملاً هیچ موضوعی نباید در تریبون های نماز جمعه طرح شود. ولی آن گلایه بعدی نوبخت که از کل انتقادات علیه دولت توسط ائمه جمعه انتقاد می کند، معلوم می کند، مشکل سر چیست، دولت تریبون های نمازجمعه را هم راستا با دولت می پسندد. نوبخت می گوید انتقادات به دولت از سر ناآگاهی نسبت به اقدامات مثبت دولت نیست و بعد ائمه جمعه را با لفظ پدران و برادران دعوت به مروت و انصاف می کند. اینکه سخنگوی دولت نه فقط در مقام تعیین تکلیف برای ائمه جمعه برمی آید که چه بگویند و چه نگویند؛ بلکه فراتر از انصاف و مروت آنها را زیر سؤال می برد، یعنی دولت خیال ندارد که شأنیت ائمه جمعه را حفظ کند.

این عدم حفظ شأنیت در گذشته نیز سابقه داشته و در آخرین مورد از این دست، حسن روحانی رئیس جمهور در میانه جدال دولت با امام جمعه مشهد، به جای نقد موضع آیت الله علم الهدی در عبارتی سؤال برانگیز می گوید: «هر کسی که صبح بیدار می شود و یک تریبون پیدا می کند، نمی تواند قانونگذاری کند.» یعنی آیا رئیس جمهور توجه ندارد که تریبون آیت الله علم الهدی مربوط به یک شب تا صبح نیست، بلکه او 11 سال است که با حکم ولی فقیه امام جمعه مشهد است؟ رئیس جمهور این مورد را می داند، اما آن جمله فقط برای تخفیف شأن امام جمعه مهم ترین شهر ایران پس از پایتخت گفته شده تا او را بی اعتبار کند، نه آنکه قصدی برای نقد و گفت و گو در میان بوده باشد. در همین موضوع، مسعود پزشکیان، نماینده مجلس حامی دولت روحانی نیز نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی را تلویحاً «خان» نامید و گفت دوره خان و خان بازی گذشته است! به گزارش سیب موز این روند به نفع دولت نخواهد بود. دولت نه حق دارد و نه توان آن که برای ائمه جمعه تعیین تکلیف کند در مورد چه موضوعی صحبت کنند و در مورد چه موضوعی صحبت نکنند. محدود سازی و ایجاد فشار و ایراد توهین به ائمه جمعه خلاف شعارهای دولت تدبیر و امید است، با این حال چنین کاری شاید برای دولت نزد اقلیتی کسب اعتبار کند، اما عملاً موقعیت دولت را از جهت پایگاه اجتماعی در شهرستان ها تضعیف خواهد کرد.

امامان جمعه در شهرستان ها برای مردم نماینده نظام محسوب می شوند و در میان توده های مردم از نفوذ معنوی قابل توجهی برخوردار هستند، اگر دولت نمی خواهد جهت رعایت شعارهای آزادی بیان و پایبندی به ادب سیاسی و احترام به مخالف و دوری از چندگانه سازی در فضای سیاسی، شأن ائمه جمعه را حفظ کند، حداقل می تواند آنقدر در برابر انتقادات عنان از کف ندهد که اینگونه لیدرهای بخش عظیمی از مردم در شهرستان های مختلف را با ضربه توهین و تعیین تکلیف بنوازد. اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

دولت و لزوم حفظ شأن ائمه جمعه 2 دولت و لزوم حفظ شأن ائمه جمعه 3