بعد از انتخابات آمریکا شاید برجام روزهای سختی داشته باشد

بعد از انتخابات آمریکا شاید برجام روزهای سختی داشته باشد

سیب موز: بعد از انتخابات آمریکا شاید برجام روزهای سختی داشته باشد سیب موز گروه ایران: علی اکبر صالحی گفت ایران به برجام پایبند بوده ولی شاید بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، برجام روزهای سخت تری را تجربه کند.

«علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شورای روابط خارجی اروپا در لندن حاضر شد و در خصوص برجام سخن گفت.

به گزارش سیب موز

صالحی برای شرکت در نشست سالانه سازمان بین المللی انجمن جهانی هسته ای که مقرش در پایتخت انگلیس است، وارد این شهر شد؛ وی در مسیر لندن به پایتخت اتحادیه اروپا یعنی بلژیک رفته و با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرده بود.رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در شورای روابط خارجی اروپا ضمن تأکید بر پایبند بودن جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی تا امروز، به تحولات تأثیرگذار بر سرنوشت برجام اشاره کرد و گفت: «با نظر به انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، ممکن است برجام روزهای سخت تری در پیش داشته باشد و من رد نمی کنم که شاید دولت جدید آمریکا، برای اجرای برجام مخاطراتی ایجاد کند.»

صالحی در واکنش به این نقض احتمالی برجام توسط جانشین «باراک اوباما» گفت: «ما حساب شده گام برمی داریم و از روی احساسات عکس العمل نشان نمی دهیم. ما بردباریم.»

صالحی گفت که لشکرکشی آمریکا به عراق و افغانستان و از بین رفتن دو دشمن منطقه ای جمهوری اسلامی یعنی طالبان و صدام، به حل و فصل پرونده هسته ای ایران کمک کرد.

وی به نشست خود با «فیلیپ هاموند» وزیر دارایی فعلی و وزیر خارجه سابق انگلیس هم اشاره کرد و گفت: «ایران به طرف مقابل فشار می آورد که (در حوزه اجرای برجام) گام هایی رو به جلو بردارند؛ هفته آینده وزرای خارجه 1+5 در نیویورک درباره همین با هم مذاکره می کنند.»

در سایه برجام، ایران حق ندارد راکتور بسازد. یکی از خبرنگاران بر همین اساس پرسید که آیا ایران برای ساخت راکتور با کشورهای خارجی توافقی امضا می کند؟

صالحی پاسخ داد که ایران غیر از روسیه و چین، با کشوری برای چنین کاری توافق نکرده و تنها در صورتی برای ساخت راکتور توسط کشورهای جدید توافق می شود که کشور مزبور، تمام منابع مالی پروژه را تقبل کند.

علی اکبر صالحی که به سرنوشت نه چندان روشن برجام در روزهای پس از انتخابات آمریکا اشاره کرده بود، به حال و روز امروز برجام هم اشاره کرد و با شاهد گرفتن عدم همکاری بانک های بزرگ اروپایی با ایران، از عدم پایبندی طرف غربی به الزامات توافق هسته ای گلایه کرد.