نماینده پارلمان کانادا خواستار از سرگیری روابط با ایران شد

نماینده پارلمان کانادا خواستار از سرگیری روابط با ایران شد

سیب موز: نماینده پارلمان کانادا خواستار از سرگیری روابط با ایران شد سیب موز گروه جهان: عضو ایرانی پارلمان کانادا ضمن تاکید بر لزوم از سرگیری روابط کانادا و ایران گفت: قطع روابط دیپلماتیک به مردم هر دو کشور صدمه می زند.

به گزارش شبکه سی بی سی، دو عضو لیبرال پارلمان آمریکا که یکی از آنها ایرانی است به تلاش ها برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان دولت کانادا و ایران و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور ادامه می دهند.

به گزارش سیب موز

درخواست از سرگیری روابط ایران و کانادا که شامل بیش از 5 هزار و 600 اسم است توسط ریچموند هیل و مجید جوهرچی نماینده لیبرال پارلمان کانادا حمایت می شود که معتقد است از سرگیری روابط میان دو کشور ابزاری در جهت پیشبرد تبلیغات دولت کانادا خواهد بود.

جوهرچی در یک کنفرانس خبری که در پارلمان کانادا برگزار شد در این باره به خبرنگاران گفت: موضع دولت کانادا این است که قطع روابط با ایران هیچ نتیجه مثبتی برای مردم دو طرف، متحدان کانادا و امنیت جهانی نخواهد داشت.

او تاکید کرد که نبود روابط دیپلماتیک میان دو طرف به مردم هر دو کشور صدمه وارد می کند.

بیژن احمدی، رییس کنگره ایرانیان ـ کانادا معتقد است، از زمانی که دولت محافظه کار پیشین کانادا در سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع و دیپلمات های ایرانی را اخراج کرد، کانادا نتوانسته است به طور مستقیم با ایران گفت وگو کند.

او افزود: کانادا مجبور است به کشورهای دیگری مثل ایتالیا برای ارتباط با ایران وابسته باشد و این سیاست درستی نیست؛ کانادا برای محافظت از منافع شهروندان خود باید با مقامات ایرانی به طور مستقیم صحبت کند.

به گفته رییس کنگره ایرانیان کانادا، بدون امکان روابط مستقیم میان مقامات دو کشور، ایرانیان کانادا نمی توانند پاسپورت خود را تمدید کنند یا مدرک فوت یا تولد دریافت کنند. هم چنین این به آن معنی است که ایرانی ها نمی توانند برای دیدار خویشاوندان خود در کانادا ویز دریافت کنند.

در ماه فوریه استفان دیون، وزیر خارجه کانادا روند از سرگیری روابط را با اعلام اصلاح طرح تحریم های کانادایی علیه ایران در راستای از سرگیری روابط کنترل شده اقتصادی شامل ممنوعیت گسترده واردات و صادرات و خدمات اقتصادی آغاز کرد.