به تبعیض بین پارالمپیکی ها و المپیکی ها پایان دهید

سیب موز این روزها همه جا صحبت از غرورآفرینی و افتخارآفرینی معلولان و جانبازان کشورمان در پارالمپیک ریو است، ورزشکارانی که با صرف فعل خواستن، ثابت کرده اند معلولیت، محدودیت نیست و می توان با اراده ای قوی حتی از یک ورزشکار سالم هم بیشتر افتخار کسب کرد.

نمونه آن رقابت های پارالمپیک ریو است، در حالی کاروان ایران در المپیک تنها توانست سه مدال طلا کسب کند، که پارالمپیکی ها تا دیروز توانسته اند هفت مدال طلای زرین را برای کشورمان به ارمغان بیاورند و پرچم کشورمان را بارها در ریو به اهتزاز دربیاورند و لحظه های غرورآفرینی را ثبت کنند، لحظاتی مانند ثبت رکورد استثنایی سیامند رحمان یا درخشش ساره جوانمردی، بانوی ایرانی که توانسته دو مدال طلا برای ایران کسب کند. این لحظات غرورانگیز در کنار سایر افتخارآفرینی ها جامعه معلول و جانباز کشورمان، نشان از ظرفیت و پتانسیل بزرگ کشورمان در این زمینه دارد.

به گزارش سیب موز حال با توجه به این نتایج درخشان، موضوعی که باید بیشتر از قبل مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، لزوم توجه به این بخش از جامعه ورزش کشور است که این روزها پرچمداران ورزش ایران در پارالمپیک ریو هستند. مصاحبه سیامند رحمان، قوی ترین معلول جهان که رکورد 310 کیلویی اش در ریو، نام او را در تاریخ پارالمپیک جاودانه کرده است، پس از کسب دوباره مدال طلا نشان می دهد که مسئولان و مدیران ورزش ایران، نگاه یکسانی به افتخارآفرینی های قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی ندارند و این حاکی از نگاه تبعیض آمیزی است که در این رابطه وجود دارد و متأسفانه زمینه ساز ناراحتی پارالمپیکی ها شده است. عدم رسیدگی یکسان به ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی در شرایطی است که ورزشکاران معلول و جانباز با توجه شرایط جسمانی شان در شرایطی به مراتب سخت تر از ورزشکاران سالم آماده رقابت می شوند و همین تفاوت سبب شده تا افتخارات آنها باارزش تر شود. در این شرایط به نظر می رسد نگاه تبعیض آمیزی که در این زمینه وجود دارد، باید اصلاح شود.

هرچند با تصمیم دولت جوایز قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی یکسان است، اما در سایز بخش ها و حوزه ها، یک قهرمان پارالمپیک از مزایایی که یک قهرمان المپیک استفاده می کند، محروم است و برخورد دوگانه مسئولان سبب شده تا این قهرمانان مهجور با وجود شرایط سختی که دارند، کمتر لب به اعتراض باز کنند و مانند برخی از مدال آوران المپیکی، انتقادات تند و تیزی را متوجه متولیان ورزش کنند. با این حال به نظر می رسد مظلومیت پارالمپیکی ها نباید حربه ای برای مدیران ورزش کشور باشد تا آنها از زیر بار مسئولیتی که نسبت به این قهرمانان دارند، شانه خالی کنند و بیشتر مزایا و توجهاتشان به سمت مدال آوران المپیکی باشد. البته در اینکه المپیکی ها باید با توجه به افتخاری که در بزرگ ترین میدان ورزشی دنیا کسب می کنند، مورد حمایت ویژه قرار بگیرند، شکی وجود ندارد، اما همان طور که اشاره شد پارالمپیکی ها هم همان افتخار را کسب می کنند اما تنها در جوایز، دولت نگاه یکسانی دارد و این امر باید نسبت به سایر مزایا و خدماتی که به قهرمانان داده می شود، هم سوق داده شود و یک مدال آور معلول و جانباز هم باید همان خدمات و حمایت هایی را داشته باشد که نسبت به یک مدال آور المپیکی وجود دارد.

همچنین با توجه به شرایط ویژه پارالمپیکی ها و با توجه به اینکه این ورزشکاران با توجه به معلولیت، شرایط ویژه دارند، باید مورد حمایت های بیشتری چه از نظر مالی و شغلی قرار بگیرند تا تبعیضی که امروز در نگاه به آنها دیده می شود، برطرف شود و قوت قلبی برای این ورزشکاران برای ادامه افتخارآفرینی هایشان باشد.

تضمین آینده شغلی این قهرمانان که با توجه به شرایط جسمی شان، نگرانی عمده این مدال آوران است، می تواند بخشی از تلاش های سخت و شبانه روزی آنها برای بالا بردن پرچم ایران را جبران کند. درهمین راستا پایان پارالمپیک و بازگشت کاروان منا از ریو بهترین فرصت برای متولیان ورزش کشور است که با حمایت هایی که از این قهرمانان انجام می دهند، قدردان تلاش های این ورزشکاران در برافراشته کردن پرچم کشورمان در میدانی مانند پارالمپیک باشند. نکته مهمی که در این باب ضرورت دارد، تداوم حمایت ها و عملی شدن وعده هاست، موضوعی که متأسفانه درباره حتی ورزشکاران المپیکی هم تا امروز کمتر عملی شده است. به همین خاطر علاوه بر حذف نگاه تبعیض آمیز، مسئولان وعده ها و قول هایشان را نیز نباید فراموش کنند و با جامعه عمل پوشاندن به آن، ثابت کنند که برایشان مدال آور المپیکی و پارالمپیکی تفاوتی ندارد و هر دو شایسته بهترین تقدیر هستند. اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

به تبعیض بین پارالمپیکی ها و المپیکی ها پایان دهید

سیب موز: به تبعیض بین پارالمپیکی ها و المپیکی ها پایان دهید

به تبعیض بین پارالمپیکی ها و المپیکی ها پایان دهید 2