تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون

سیب موز: تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون

تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون

سیب موز: تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون

تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون

تلخ و شیرین ورود تازه کارها به تلویزیون 2

بازیگران تلویزیون این روزها دوره سختی را پشت سر می گذارند؛ از سویی تنها حرفه ای که آموخته و به آن شناخته شده اند، بازیگری است و از سوی دیگر عرصه تنگ شده، جوان ترها وارد میدان شده اند و تعداد تولیدات تلویزیون کاهش پیدا کرده است.

به گزارش سیب موز: عده ای هنوز هنرشان خریدار دارد و کم و بیش شانس همکاری با فیلم ها و سریال های تلویزیونی را پیدا می کنند، تعدادی که به چند هنر آراسته اند، به امید روزهای بهتر سرگرم مشاغل دیگر شده اند اما در کنار این دو دسته، بخش زیادی از بازیگران و بخصوص جوانانی که تازه وارد میدان شده اند، روزگار سخت تری در پیش دارند.

این دسته از بازیگران نه آنقدر به شهرت رسیده اند که به امید پیشنهادهای بعدی بمانند، نه آنقدرها با تجربه و کارآزموده اند که با تدریس بازیگری، تالیف و ترجمه یا برنامه های جنبی روزگار بگذرانند و نه دستمزد قابل توجهی دارند که با حضور در یکی دو پروژه تلویزیونی دیگر دغدغه معاش نداشته باشند.

یک شغل و این همه متقاضی

بازیگری شغل جذابی است؛ بسیاری از ما دوست داریم دست کم یک بار آن را تجربه کنیم و بعید نیست بعد از یکبار خودمان را بازیگری تمام عیار بدانیم بخصوص اگر این تجربه در تلویزیون رخ بدهد و تعداد زیادی از مردم ما را بشناسند.

هایده حائری علاقه به این حرفه را طبیعی می داند و از دانشکده ها و آموزشگاه هایی می گوید که پذیرای علاقه مندان به بازیگری هستند یا همین طور دفاتر تولید فیلم و سریال که در ورود بازیگران جدید به دنیای تصویر سهم دارند.

به اعتقاد این بازیگر ورود انبوه بازیگران جوان به دنیای بازیگری از چند زاویه قابل بررسی است و آن را هم تهدید می داند و هم فرصت!

درها همیشه بازند

طی چند سالی که تلویزیون با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرده، به موازات برنامه های بدون استراتژی و بی حساب و کتاب مانند افزودن بر تعداد شبکه های تلویزیونی، تعداد زیادی بازیگر جوان نیز با سریال های تلویزیونی وارد دنیای بازیگری شده اند.

برخی از آنها در یکی دو اثر بازی کرده و برای همیشه حذف شده اند، برخی دیگر برای چند سال بدون هیچ رشدی در نقش های درجه چندم باقی مانده اند و تعداد معدودی نیز این شانس را یافته اند که به سرعت پله های ترقی را طی کنند و به شهرت و موفقیت دست پیدا کنند.

اگرچه از میان انبوه بازیگران جوان که طی سال های اخیر وارد دنیای بازیگری شده اند، برخی بسیار خوش درخشیده اند و به چهره های تازه در تلویزیون و سینما بدل شده اند اما واقعا لازم است درهای بازیگری این چنین باز باشد و این تعداد بازیگران جوان به دنیای بازیگری وارد شوند؟

احمد معظمی کارگردانی که با ساخت تعداد زیادی از بخش های مجموعه «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد»، تعداد زیادی بازیگر جوان به دنیای بازیگری معرفی کرده است، این بازیگران جوان را به تیم ملی امید در فوتبال تشبیه می کند. به اعتقاد او نه تنها در حرفه بازیگری بلکه در هر حرفه دیگری باید درها برای ورود افراد مستعد و توانا باز باشد. به اعتقاد این کارگردان نه تنها مخاطبان و فیلمسازان که حتی بازیگران پیشکسوت نیز از حضور بازیگران جدید

استقبال می کنند.

هایده حائری نیز ورود بازیگران جدید را به دلیل بروز و ظهور استعدادهای جوان یک فرصت می داند و معتقد است هر کسی به این رشته علاقه دارد، حق خودش می داند به دنبال علاقه اش برود و اگر استعدادی در خود می بیند، آن را شکوفا کند.

به اعتقاد این بازیگر، همیشه به بازیگران جوان و مستعد نیاز هست و قرار نیست همه نقش ها برای بازیگران مسن نوشته شود!

بازیگری به شرط توانایی

بازیگری از آن مشاغلی است که تقریبا همه آدم ها به آن علاقه مندند و بسیاری هستند که خود را در این زمینه مستعد و توانا می دانند. طبیعی است برای عبور از دروازه بازیگری چیزی بیشتر از علاقه و حتی استعداد لازم است.

احمد معظمی تاکید می کند قرار نیست هر کسی به شرط علاقه یا با اندک استعداد وارد دنیای تصویر شود. این کارگردان تصریح می کند: تقریبا همه بازیگران جوانی که با انتخاب من وارد دنیای تصویر شده اند، یا تجربه بازیگری در تئاتر داشتند یا دوره های آموزشی این رشته را گذرانده بودند. عشق به تصویر و شهرت برای بازیگری کافی نیست.

این کارگردان همچنین تاکید می کند: تهیه کنندگان و کارگردان ها فقط می توانند زمینه را برای بروز استعدادها فراهم کنند و بقیه اش به خود بازیگران برمی گردد. هر کسی مسئول خودش است و موفقیت یا شکستش را خودش تعیین می کند. اگر بازیگری بعد از چند فیلم یا سریال فراموش شود یا برای همیشه درجا بزند یعنی به اندازه کافی برای رشد و پیشرفت تلاش نکرده است.

این کارگردان موارد متعددی را در موفقیت بازیگران موثر دانسته که پشتکار و تلاش یکی از آنهاست. معظمی توضیح می دهد: بازیگر باید اخلاق حرفه ای داشته باشد، بعد از یک نقش خوب و کمی شهرت دچار غرور نشود، به دنبال ماندگاری باشد و از آن مهم تر این که از خودش مراقبت کند. بازیگر باید بتواند بعد از شهرت هم سلامت باقی بماند. تهیه کنندگان و کارگردان های خوب همیشه به دنبال بازیگران خوب، سالم و توانمند هستند چون با حضور چنین بازیگرانی بدون تردید بهتر و موفق تر عمل خواهند کرد.

روزهای سخت ماندن

بسیاری از علاقه مندان به بازیگری، بعد از ورود به آن با مشکلات این حرفه و چالش های متعدد آن روبه رو می شوند اما بازیگرانی که طی یکی دو دهه اخیر پا به دنیای بازیگری گذاشته اند هم تعدادشان و هم مسائل و مشکلاتشان بیشتر است. به گفته معظمی نه تنها بازیگران بلکه کارگردان ها و سایر عوامل پشت دوربین هم با چالش های متعدد روبه رو هستند. وی توضیح می دهد: کاهش تولیدات تلویزیون به دلیل مشکلات مالی، به بیکاری و کم کاری همه عوامل جلو و پشت دوربین منجر شده و این مساله فقط به بازیگران باز نمی گردد. من می توانم حداقل 50 کارگردان هم سن و سال خودم را نام ببرم که بیکارند.

به اعتقاد حائری نیز ورود بازیگران به دنیای بازیگری نه اشتباه علاقه مندان به این حرفه است، نه کارگردان ها و تهیه کنندگان بلکه مشکل اینجاست که میزان تولیدات محدود است و بسیاری از آنها در یک ژانر و گونه هستند.

تولید متنوع، برخورد نظا م مند

کم کاری بازیگران و بخصوص حضور تعداد زیادی بازیگر جوان در فضای بازیگری و حواشی این کم کاری ها، بی شک معلول است و احتمالا راه حل هایی دارد. معظمی امیدوار است هر چه زودتر شرایط مالی تلویزیون بهبود پیدا کند تا شرایط حرفه ای همه هنرمندان رونق بگیرد؛ اما او گفت وگوی مستقیم مدیران و مسئولان تلویزیون را به عنوان جدی ترین نهاد تولید آثار نمایشی با همه بازیگران و حتی تهیه کنندگان و کارگردان هایی که با تلویزیون همکاری داشته اند مفید می داند و تاکید می کند: دیدار رودر رو، مذاکره و گفت وگوی مستقیم بین مدیران و هنرمندان می تواند تحمل این روزهای دشوار را برای بسیاری از ما آسان کند ضمن این که از شایعه سازی، گمانه زنی و ایجاد بدبینی نیز جلوگیری می کند.

هایده حائری در این باره پیشنهاد دیگری دارد. این بازیگر توضیح می دهد: لازم است آثار متعدد از گونه های مختلف تولید شود و برای همه بازیگران در همه سنین نقش وجود داشته باشد. قرار نیست همه این تولیدات در تلویزیون باشد؛ اگر یک اثر خوب حتی در شبکه نمایش خانگی ارائه شود مخاطبان خود را پیدا خواهد کرد. این مدرس بازیگری با تاکید بر اهمیت تولید آثاری از ژانرهای مختلف می گوید: در حال حاضر تولیدات ما به چند گونه خاص محدود شده است؛ لازم است آثاری از گونه های مختلف داشته باشیم تا بازیگران هم حق انتخاب داشته باشند و هم بتوانند استعدادهای خود را در ژانرهای مختلف به نمایش بگذارند.

حائری مشکلات فعلی بازیگران را ناشی از سیستم تولید آثار نمایشی می داند و معتقد است این سیستم درست عمل نمی کند و نمی تواند همه ظرفیت های موجود را مدیریت و از تمام آن بهره برداری کند.

و این جوانان

تعداد زیادی از متولدین دهه 60، طی یکی دو دهه اخیر وارد دنیای بازیگری شده اند که برخی از آنها حتی به شهرت و موفقیت رسیده اند اما این سرنوشت حتمی همه این بازیگران نیست.

فریبا طالبی، نازنین پیرکاری، مونا احمدی، اشکان اشتیاق، شیدا خلیق، پریناز ایزدیار، شاهرخ استخری، سحر قریشی، حدیث میرامینی، سولماز آقمقانی، سوگل قلاتیان، لیلا بلوکات، سوگل طهماسبی، یاسمینا باهر، ونوس کانلی، زهره اسدی، ویدا جوان، هستی مهدوی فر، سیدمصطفی قدیری، هدی زین العابدین، مریم معصومی، آزاده زارعی، محمدرضا رهبری، محسن افشانی و شهنام شهابی تعدادی از انبوه بازیگران متولد دهه 60 هستند که طی یکی دو دهه اخیر وارد دنیای بازیگری شده اند.

اخبار فرهنگی و هنری - جام جم گرد آوری مطالب : سیب موز