نان و معیشت مردم هم حقوق بشری آنهاست!

سیب موز «همه مردم ایران باید احساس عدالت کنند و عدالت یعنی فرصت برابر. شیعه، سنی، کرد، بلوچ، ترکمن و همه اقوام باید عدالت را احساس کنند. اگر بار اجرایی را مردم بر عهده من بگذارند، منشور حقوق شهروندی را تدوین خواهم کرد، در منشور حقوق شهروندی، تمام مردم احساس برابری خواهند کرد». «دولت تدبیر و امید، همان طور که در شعارهای خود اعلام کرده، به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است. دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند.»

این دو عبارت، اظهاراتی است که رئیس جمهور محترم مان پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 ابراز کرده اند؛ اولین جمله در بیست و دوم فروردین ماه 92 و دومین اظهارنظر در بیستم آبان ماه 92. از این قبیل اظهارات «حقوق بشر» و «حقوق شهروندی» گونه رئیس جمهور محترم و سایر اعضای دولت، کم نیست و تنها ذکر تمام آنها مثنوی هفتاد من کاغذی خواهد شد که فایده چندانی نیز در پی نخواهد داشت اما آنچه در خور ذکر و بررسی است، تطبیق عملکرد دولت تدبیر و امید با حرف های پرطمطراق حقوق بشری و وضعیت موجود است؛ ادامه مطلب را بخوانید.

به گزارش سیب موز 1- خانم مولاوردی در کسوت معاون امور زنان ریاست جمهوری، دو سه سالی است که خواسته یا ناخواسته در حال پیاده سازی تفکرات و القائات فمنیستی است؛ رعایت عدالت جنسیتی و تعویق آزمون استخدامی به بهانه در نظر داشتن حقوق زنان از جمله آخرین اقدامات خانم مولاوردی است. پیش از این هم معاون رئیس جمهور مواردی چون آزار جنسی دختران کارتن خواب، اعدام تمام شوهران در یک روستا در استان سیستان و بلوچستان و خواست زنان ایرانی مبنی بر حضور در ورزشگاه ها را طرح و تا سر حد توان پیگیری هم نموده است، بی آنکه هیچ گاه هیچ کدام از این ادعاها در جایی اثبات شوند. خانم مولاوردی همچنین با حضور در مجامع جهانی، وضعیت اسفناکی از جامعه زنان ایرانی را برای بیگانگان به نمایش گذاشته اند.

اخیراً خانم امین زاده نیز در همین راستا گام برداشته و دائماً اظهارات حقوق شهروند گونه ابراز می کنند. گویی رئیس جمهور محترم کشورمان با خلق پست «دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی» خواسته اند ظاهراً به حقوق شهروندی احترام بیشتری گذاشته و اهتمام خاص تری به آن داشته باشند که معاون حقوقی سابق خود را به این سمت گمارده اند.

خانم امین زاده پنج شنبه با حضور در جمع مسئولان استان قم گفته است: «در تحقیقاتی که صورت گرفت مشخص شد استاندارد اجتماعی و کد اخلاقی در جامعه نداریم.» امین زاده علت حضور خود در قم را این گونه توضیح می دهد که «از دلایلی که امروز خدمت علما و مسئولان قم رسیدیم، این است که کمک کنند تغییر بینش را نسبت به حقوق شهروندی در ملت ایجاد کنیم.»  این قبیل اظهارات حقوق بشر گونه از سوی سایر مسئولان دولتی هم نظیر آقای یونسی و نوبخت شنیده شده است.

2- وجه اشتراک صحبت های رئیس جمهور که در صدر این نوشته به آن اشاره شد و غالب صحبت های سایر مسئولان اجرایی در این باره به نحوی است که گویی از نظر این عده تا کنون در جمهوری اسلامی حقوق زنان و حقوق شهروندان رعایت نمی شده است یا اگر هم رعایت می شده به نحو نامطلوبی بوده است. گذشته از سیاه نمایی بی اخلاقانه این قبیل صحبت ها، یک خط ثابت در تمام این سنخ اظهارات قابل ردگیری است؛ قالب کردن امور فرعی و دست چندمی به جای امور اصلی و دست اولی.

اوج این راهبرد سیّاسانه در جنجال کنسرت ها مشاهده شد. وقتی چند بی تدبیری دولت در طول یکی دو ماه فاش و رسانه ای شد، نظیر فیش های حقوقی و غارت بیت المال، الحاق  غیرقانونی بهFATF، بی حاصلی برجام، نزدیک شدن به سالگرد فاجعه منا و بی خاصیتی در پیگیری حقوق شهدای منا، مسئولان دولتی دعوای زرگری کنسرت ها را علَم کردند. ماجرا آن قدر بالا گرفت که رئیس جمهور در جمع اعضای هیئت دولت به جای کوچک ترین اشاره ای به مسائل اصلی درگیر جامعه و بی تدبیری های گسترده، به وزیر ارشاد توصیه کرد کنسرت ها را جدی بگیرد ! کانّه اجرای کنسرت دغدغه و معضل اصلی مردم کشورمان است !

3- پر مبرهن است که اهتمام به حقوق بشر و شهروندی از جمله اقدامات مهم هر نظام و هر دولتی است اما نه به نحوی که دولتی ها آن را به زبان رانده و مدعی عمل به آن هستند. ایران، اگر نگوییم اولین کشور، با استدلالات فراوان یکی از مدعی ترین کشورها در اجرای حقوق بشر و احترام به حقوق زنان در سطح منطقه و فرامنطقه است. اگر اعضای محترم دولت به برتری ایران در حوزه حقوق بشر اعتقادی ندارند، لازم است یک بار با تدقیق صحبت های پر منطق رهبر معظم انقلاب را در زمینه حقوق بشر بخوانند؛ صحبت های مستدلی که ذکر حتی جزئی آنها دهها یادداشت مستقل می خواهد.  از طرف دیگر، در شرایطی که مردم کشورمان از سر بی تدبیری های صورت گرفته با مشکلات اقتصادی و غیراقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند، شایسته نیست مسئولان اجرایی مشغول پیاده سازی افکار نخ نما و دست چندمی فمنیست ها، لیبرال ها و لائیک ها و تریبونی برای اینها باشند. از تک تک مردم ایران که بپرسی، بی درنگ خواهند گفت حاضرند منشور حقوق شهروندی جدیدی نداشته باشند، به جای آن وضعیت معیشت شان بهبود یابد، مگر عده قلیلی که دل در گرو نظام و انقلاب نداشته و ندارند یا وضعیت معیشتی شان بهترین است و نمی تواند که بهتر شود !

اتفاقاً ضد حقوق بشری ترین اقدامات، غارت بیت المال با فیش حقوقی و الحاق خفت بار به معاهده ای ننگین است. اساساً مردمی که مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی دارند، حقوق بشر به کارشان نمی آید، اگر هم بیاید، اولویت اول نیست. در چند ماه باقی مانده از عمر دولت، فکری به حال نان مردم باید کرد که خربزه آب است ! اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

نان و معیشت مردم هم حقوق بشری آنهاست!

سیب موز: نان و معیشت مردم هم حقوق بشری آنهاست!

نان و معیشت مردم هم حقوق بشری آنهاست! 2