طرح تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست

طرح تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست

سیب موز: طرح تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست سیب موز  آغاز سال تحصیلی جدید از یک سو و افزایش آلودگی هوا در فصول سرد از سوی دیگر سبب شده است یک نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با راهکارها و مسکن های موقت نمی توان مشکل آلودگی هوا را حل کرد، از طرح تعطیلی دو هفته ای مدارس برای کاهش آلودگی هوا انتقاد کند. این در حالی است که رئیس اداره محیط زیست شهر تهران نیز از بررسی تغییر ساعت شروع کار دستگاه ها به منظور کاهش ترافیک و آلودگی هوا خبر داد.

امسال هم با با زگشایی مراکز آموزشی و سرد شدن تدریجی هوا موضوع آلودگی و افزایش آلایندگی در صدر اخبار قرار گرفته است که در این زمینه برخی مسئولان دستگاه ها به فکر چاره افتاده اند تا با تصمیمات مقطعی از میزان آلودگی هوا بکاهند. در این زمینه سید راضی نوری با اشاره به طرح پیشنهادی محیط زیست برای تعطیلی دو هفته ای مدارس با هدف کاهش آلودگی هوا در پاییز می گوید: آلودگی هوا معضلی است که از گذشته وجود داشته و در سال های اخیر با افزایش جمعیت و وسایل نقلیه و همچنین با نبود نظارت جدی و صحیح بر عملکرد کارخانه ها و صنایع هر روز به شدت آن افزوده می شود.   به گزارش سیب موز منابع تشدید کننده هوا تحت کنترل قرار گیرد وی افزود: اگر به فکر برنامه ریزی برای پیشگیری از افزایش آلودگی هوا نباشیم در آینده به یک معضل لاینحل تبدیل خواهد شد، آلودگی هوا از یک طرف و آلودگی آب و محیط زیست از طرف دیگر مسئله را شدیدتر می کند.  این نماینده مجلس معتقد است اینکه یک سری راهکارهای موقتی را تعریف کنیم به نظر می رسد چندان کارساز نباشد، باید مسئولان به فکر اقدامات اساسی و ریشه ای برای حل این مشکل باشند و منابعی که باعث تشدید آلودگی هوا می شوند، تحت کنترل درآیند. نوری تأکید می کند: اینکه بگوییم مدارس یک هفته یا دو هفته تعطیل شوند یا سال تحصیلی با تأخیر آغاز شود باید منافع و مضرات اینگونه طرح ها را در نظر بگیریم و به گونه ای نباشد که آموزش دانش آموزان و محصلان که بر اساس یک سری کارهای کارشناسی برنامه ریزی شده است، دچار اختلال شود.  تغییر ساعت شروع کار دستگا ه ها در حال بررسی است از سوی دیگر بحث تعطیلی زمستانه و پاییزی مدارس در حالی مطرح شده است که رئیس اداره محیط زیست شهر تهران این طرح را در حد یک پیشنهاد که نیاز به بررسی دارد، عنوان کرد.محمد حسین بازگیر در خصوص تعطیلی زمستانه و پاییزی مدارس و تغییر ساعات کار دستگاه های دولتی و بانک ها معتقد است: بحث تعطیلی زمستانه و پاییزه مدارس در فصل آلودگی شدید هوای تهران و جابه جایی این زمان با تعطیلات بلند مدت تابستانه یکی از پیشنهادات سازمان حفاظت محیط زیست در جهت کاهش آلودگی هوای تهران است.

وی تأکید می کند که تغییر ساعات شروع کار دستگا ه های دولتی، بانک ها و مدارس به شکلی که همه این بخش ها لزوماً همزمان شروع به فعالیت نکنند، نیز یکی دیگر از پیشنهادات سازمان حفاظت محیط زیست بوده که در دست بررسی کارشناسی است.  رئیس اداره محیط زیست شهر تهران می افزاید: این پیشنهاد از جانب اعضای کارگروه ملی آلودگی هوا از جمله وزارت کشور و آموزش و پرورش که نقشی تعیین کننده دارند بررسی کارشناسی شده و پس از جمع بندی به شورای عالی حفاظت محیط زیست ارائه می شود و پس از تأیید شورای عالی حفاظت محیط زیست پیشنهاد تغییر ساعت کاری ادارات و شروع مدارس از فصل تابستان در قالب طرحی به هیئت وزیران ارسال و طبق نظر نهایی این مجمع تصویب یا رد خواهد شد، بنابراین اجرای این طرح منوط به تصویب هیئت وزیران است.  بازگیر معتقد است: پیشنهاد جابه جایی زمان مدارس به فصل تابستان و تغییر ساعات کاری دستگاه های دولتی در فصلی که شاهد آلودگی شدید هوا هستیم تجربه خوبی بوده و قابل بررسی است. وی با بیان اینکه مدیریت تقاضای سفر و رفت وآمدهای غیر ضروری باید در اولویت قرار گیرد، می گوید: در حال حاضر شرایط ما در تهران به گونه ای است که پیک رفت وآمد و ترافیک در ساعات خاص همچون ساعت 7 و8 صبح که مدارس، بانک ها و ادارات همه با هم شروع می شوند و در ساعات پایانی روز نیز که زمان اتمام فعالیت آنها محسوب می شود همگی با هم پایان می یابند، شاهد حجم انبوه ترافیک هستیم، بنابراین عوامل فوق به عنوان یکی از موارد تشدید کننده آلودگی هوا مطرح هستند که با ساماندهی آنها می توانیم از شدت معضل آلودگی هوا در فصل پاییز و زمستان بکاهیم.  تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست تعطیلات زمستانه راهکار مهار آلودگی هوا نیست و باید به دنبال روش های اساسی برای کاهش آلودگی هوا در فصل سرما باشیم.  ابوالفضل قناعتی عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به پیشنهاد تعطیلات زمستانه برای مهار آلودگی هوای کلانشهرها، می گوید: ما در فصل زمستان چند ماه شاهد آلودگی هوای پایتخت هستیم و دو هفته تعطیلی چاره ساز این میزان آلودگی هوا نیست. وی افزاید: زمانی که در روزهای اوج آلودگی هوا، مدارس تعطیل می شوند، ما با کاهش آلاینده ها روبه رو می شویم در روزهای تعطیل مانند روزهای جمعه هم آلودگی هوا کاهش می یابد اما به فاصله یک روز، شرایط به وضعیت گذشته بازمی گردد بنابراین باید به دنبال یک تغییر اساسی برای کاهش آلودگی هوا در پایتخت باشیم.  وی با بیان اینکه باید مسئولیت مهار آلودگی هوا را یک نفر بر عهده بگیرد، می گوید فرقی نمی کند این یک نفر در دولت باشد یا شهرداری، اما یک نفر پاسخگوی آلودگی هوا باشد. آن زمان می توان به اجرای راهکارهایی که برای مهار آلودگی هوا پیش بینی شده، امیدوار بود. اخبار ،اخبار سیاسی، اخبار روز ،آخرین اخبار ،اخبار اجتماعی - روزنامه جوان

طرح تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست 2 طرح تعطیلات زمستانه چاره مهار آلودگی هوا نیست 3