ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران

سیب موز: ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران

سیب موز: ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران

هیچ کارگردانی را سراغ ندارم که بهتر از کیمیایی موسیقی را بشناسد و بداند که کدام سکانس چقدر و چه جور موسیقی ای نیاز دارد.

به گزارش سیب موز: 1. رضا موتوری (مسعود کیمیایی – 1349)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 2

هیچ کارگردانی را سراغ ندارم که بهتر از کیمیایی موسیقی را بشناسد و بداند که کدام سکانس چقدر و چه جور موسیقی ای نیاز دارد. این از آشنایی اش با موسیقی می آید یا زیاد گوش دادن حتی آهنگ های مهجور یا خیلی دلی این چیزها را متوجه می شود، نمی دانم. فقط می دانم فرهاد و کیمیایی برای من پیوند غریبی دارند. انقدر که نمی دانم با فرهاد بود که عاشق فیلم های کیمیایی شدم یا از دل فیلم های کیمیایی بود که فرهاد شد محبوب ترین خواننده عمرم.

«مرد تنها» قطعه ای که فرهاد روی موسیقی اسفندیار منفردزاده اجرا کرده، برایم یکی از محبوب ترین های فرهاد و بدون شک یکی از بهترین ترانه های تاریخ سینمای ایران است. پر بیراه نیست اگر سازبندی منفردزاده و آن ضرب های محکم و غمگین سازها را به کارهای موریکونه تشبیه کنم. شیفته آن لحظه هایی هستم که انگار با تمام قدرت روی کلاویه های پیانو ضربه می زند و رضا موتوری زخم خورده در خیابان ها سرگردان است انگار که هر ضربه به پیکر قهرمان ما فرود می آید.

صدای فرهاد انقدر روی تن چاقو خورده رضا موتوری نشسته که انگار تار و پود فرش باشند. جوری در هم تنیده شدند که حس می کنی اگر یکی نبود، اگر موتور رضا این نبود، اگر جای زخمش اینجا نبود و اگر صدای فرهاد جوری نبود که به تک تک واژه ها این طوری ارزش و بار بدهد یک جای کار می لنگید. حالا با صدای فرهاد که انگار خودش را جای رضا موتوری گذاشته و همان قدر خسته و زخم خورده واژه ها را ادا می کند، حس و حال این صحنه کامل شده است.

درست جایی که فرهاد می خواند: «خاموش شد ستاره/افتاد روی خاک» سر رضا خم می شود روی دسته موتورش و مگر می شود همه این هماهنگی ها اتفاقی باشد؟ این طوری که فرهاد «خسته» را می گوید: «غمگین بود و خسته» با مکث روی سین، همه بار روی دوش رضا موتوری را می شود حس کرد. همه خستگی که از اول فیلم تحمل کرده. و بعد صدای فرهاد که آرام آرام محو می شود و موسیقی منفردزاده که با ویراژ موتور قاطی می شود و نقطه پایان: «به عباس قراضه بگین رضا موتوری مرد.»

2. دشنه (فریدون گله – 1351)

"عباس آقا چاخان لکنتی و بی کس و کار که بند نافشُ با خالیبندی بستهن، یه شب تو قلعه با هزار جور دروغ و دبنگ، بنفشه بیچاره و درمونده رو که تموم آرزوش، یه چاردیواریه با عکس ماهی رو سقفش، هوایی می کنه واسه خلاصی از زندون ممد دشنه و دار و دسته لات و لوتش. همینجوری الکی الکی، عباس آقا چاخان میشه یه قهرمان درست و حسابی فیلمفارسی که واسه نجات دخترک از دست آدم بداچاقو میخوره و آدم میکشه و حبس میکشه و آخرشم که میاد بیرون، بازم شروع میکنه به خالی بندی ..."

این داستان آشنا، قصه فیلم دشنه است. فیلمی که با تلخترین عاشقانه اردلان سرفراز و صدای داریوش اقبالی در ترانه "دستای تو" به یاد مردم مانده؛ ترانه ای متعلق به اوایل عصر طلایی موسیقی پاپ ایران، که در واقع عاشقانه نه، سوگواره ای بوده از اردلان در رثای پدرش و با ملودی درخشان حسن شماعی زاده جوان و در فیلمی از فریدون گله – یکی از مهمترین کارگردانان سینمای جدی ایران در قبل از انقلاب – ماندگار شده است.

گله با "کافر" و "دشنه" در مسیر سه گانه مهم خود (زیر پوست شب، کندو و مهر گیاه) قرار گرفت و در واقع یکی از اصیلترین جریانهای سینمای جدی ایران را از دل فیلمفارسی های رایج و از داستان آدمهایی مثل عباس آقا و بنفشه کلید زد. آدمهای بی کس و کار و درمانده و بی پناهی که طلای وجودشان را با چنگ و دندان از لجنزار زندگی بیرون میکشند؛ آدمهایی که قصه غربتشان قد صد تا قصه است و تقدیرشان تلخ است؛ به تلخی واژه به واژه ترانه درخشان "دستای تو".

3. کندو (فریدون گله – 1354)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 3

ترانه کندو، شاهکار بی تردید ایرج جنتی عطاییِ شاعر و واروژانِ آهنگساز و تنظیم کننده، با صدا، لحن و اجرای تمیز و کوبنده ابراهیم حامدی جوان، در کنار یکی دو ترانه دیگر، بهترین نمونه در هم تنیدگی کلام فارسی و موسیقی غربی است، در فیلمی که خود، یکی از بهترین نمونه های در هم تنیدگی فرم و محتوا در سینمای ایران محسوب میشود. ترانه کندو جان فیلم کندو است، نامش را به فیلم میدهد و مهمترین سکانس فیلم –خان هفتم- را به اوج میبرد ...

وقتی در مجلل ترین هتل بالای شهر، تنِ درهم شکسته و زخمی ابی، آماج آخرین ضربات دردناک اما رهایی بخش پادوهای بیمقدار هتل قرار میگیرد، کوبنده ترین واژهها و مفاهیم، سوار بر کوبه های سرکش و بی پروای درام و فراز و فرود آکوردها و ملودیهای سازهای زهی، ارگ و گیتار، روی صحنه آوار میشوند و پرده برمی اندازند از تنهایی محتوم انسانی که در مرز میان مرگ و زندگی تلو تلو میخورد.

کندو در اوجی بی تکرار از تناسب تصویر و ترانه در سینمای ایران، از غربت در میان همقبیله ها میخواند ... از تنخستگی از تقویم ... خود ویرانی به قیمت رستگاری را تصویر میکند ... مردن برای اثبات زنده بودن را ... لذت شهوتناک عبور از سر حد درد و سرفراز کردن در میان آینه های شکسته را ... کندو انسان را تصویر میکند ... نفرینیِ زمین و آسمان ... محکوم خویشتن ... تنهای تنها ... در لحظه ی مرگ.

4. طوطی (ذکریا هاشمی – 1356)

دلا چونی، دلا چونی، دلا چون؟  همه خونی، همه خونی، همه خون... ز بهر لیلی سیمین عذاری چو مجنونی، چو مجنونی، چو مجنون... مگر شیر و پلنگی ای دل ای دل،  به مو دایم بجنگی ای دل ای دل... اگر دستم رسد خونت بریزم،  بوینم تا چه رنگی ای دل ای دل ...

این اشعار سوزناک بر روی تصاویر سرخوشانه پرسه های رفقای همیشه مست و لایعقل، هاشم(ذکریا هاشمی) و بهمن ( بهمن مفید)، آغازگر رنجنامه ی ذکریا هاشمی می باشند.

موسیقی محلی همچون همیشه پراحساس اسفندیار منفردزاده بر روی دوبیتی هایی از باباطاهر، با صدای خسته و خراباتی بیژن مفید شهر قصه در ابتدا و انتهای فیلم، تبدیل به بخش مهمی در دنیای تیره و تار و پر از رنجی می شود که هاشمی تلاش در به وجود آوردن آن دارد. و اتفاقا برخلاف بیشتر ملودرام اجتماعی های آن دهه، احساسات گرایی و سوز و گدازش تبدیل به عنصری سبکی می گردد و تمام و کمال با روح اثر یکی می شود.

5. لیلی با من است (کمال تبریزی – 1374)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 4

این یک داستان عاشقانه است. داستان عشق بین خالق و مخلوق. داستان انسان برگزیده ای که باید از خلال مشقات و آزمون ها خود را به ارحم الراحمین نزدیک تر کند؛ بی آنکه مقصدی در کار باشد و طلب منفعتی. شبیه به حکایت ها و داستانک های مشرق زمین، تقدیر از پیش رقم خورده و تصادف ها باید دست به دست هم دهند تا صادق مشکینی (پرویز پرستویی) آن جور که برایش مقدر شده به خالق و عاشقش نزدیک تر شود و در پناه آغوش او از یاد ببرد واهمه ها و ترس های ریز و درشت دنیوی را. و ترانه فیلم با استفاده از شعر معروف شهریار - برگرفته از لیلی و مجنون نظامی گنجوی – تم اصلی داستان را موکد و برجسته می کند. ترانه ای که در طول فیلم دو بار شنیده می شود.

بار اول جایی که به صادق خبر می دهند باید کمالی (محمود عزیزی) را در سفر به مناطق جنگی همراهی کند و صادق – که قرار است در طول داستان صادق شود و زلال – با اسم خودش روی تابلوی اعلانات مواجه می شود و آواز مرد کچل ریشو، که با ذوق اگر با من نبودش هیچ میلی/ چرا ظرف مرا بشکست لیلی می خواند.

این بهره ی ساختاری از ترانه، لحظه شروع حرکت صادق را رقم می زند. سیر ناخودآگاه او در آفاق و انفس. بار دوم هم، آخر فیلم است. جایی که صادق، وهم رها کرده و مهربان شده، روی تخت بیمارستان نشسته و به کمالی می گوید قصد کرده در تمام سفرهای بعدی همراهش باشد. صادق حالا فهمیده؛ به من آن باوفا را کار باشد/ گدایی من او را عار باشد یعنی چه.

6. لیلا (داریوش مهرجویی – 1375)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 5

زیاد پیچیده اش نکنیم. یک جایی از فیلم روز تولد لیلا ترجیع بند ترانه بهشت یاد با صدای علیرضا افتخاری و شعر قیصر امین پور تبدیل می شود به شنگول بازی جمع وسط هدیه بازکردن ها. اینجا هم ترانه یکی از آلات بزم مهرجویی در فیلم هایش است مثل غذا خوردن (از شله زرد نذری تا غذای چینیِ زن و شوهری)، مثل فیلم دیدن (دونفری به تماشای دکتر ژیواگو نشستن)، مثل دورهمی ها و بذله گویی ها و مثل همه درگوشی های لذیذ خاله زنکی.

درست عین داستان فیلمش. لیلا.داستان زنی که بچه اش نمی شود و مادرشوهر خبیث پایش را توی یک کفش می کند که برای پسرش زنی دیگر بگیرد تا سلسله ی خانوادگی شان از طریق تنها مرد فامیل ادامه یابد. داستان زنی که بارِ سنگین باردار نبودن را باید به دوش کشد و عاشقانه ی وارونه ای که در میان این بزم تنیده می شود.

پس صدای افتخاری همه جای فیلم شنیده می شود تا هم بخشی از ظاهر بی تکلف فیلم باشد و هم راویِ رنج پراز تناقض لیلای بی مجنون. مثل زمانی که لیلا رادیو را باز می کند تا صدای تصنیف به گوش برسد و صبحانه ی رضا را که شب قبل دلش را قرص کرده که بهش وفادار می ماند آماده می کند و آب جوشِ سماور همان جور که آوازه خوان می خواند " تو نسیم خوش نفسی، من کویر خار و خسم " به همان خوش آهنگی وارد قوری می شود و وقتی مادر رضا سر می رسد دوباره ته دلش را خالی می کند و این بار آب سماور از قوری سر می رود.

تصنیفی هم در کار نیست. یا وقتی رضا را برای اولین خواستگاری اش همراهی می کند و توی ماشین می شنوند "اگر زمین ویرانه شود ، جهان همه بیگانه شود، تویی که با مایی " یا شب عروسیِ کذایی، که رضا نوار را برای لیلا خریده و دل و دماغی نمانده برای شنیدنِ " با یادت ای بهشت من آتش دوزخ کجاست "

کمتر کسی به اندازه ی مهرجویی در سینمای بی ترانه ی بعد از انقلاب به قدرت ساوندتراک در فیلم پی برده و در بهترین نمونه هایش مثل لیلا و سنتوری و دختردایی گمشده آنها را به بخشی از یادگار فیلمش تبدیل کرده. زیاد پیچیده اش نکنیم؟ نمی شود که.

7. دست های آلوده (سیروس الوند – 1378)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 6

آخرین همدم خونگی تویی...  فیلم قبلی الوند یک شکست کامل بود و حالا می خواست با قصه شکستِ سیامک، دیبا، نادر، رویا و نسرین، آن زمین خوردگی را جبران کند. مردم به دست های آلوده روی خوش نشان دادند آن قدری که الوند بتواند بی میلی منتقدان را نادیده بگیرد.

این میان اما آنچه بیش از خود فیلم در میان مردم دست به دست و در حافظه شان زمزمه شد، ترانه پروانگی بود. از معدود بارهایی که آدم ها، ترانه را به واسطه فیلم به یاد نیاوردند و بازی برعکس شد. ترانه دل پذیر و دل تنگ پیام پارسا، در زیر و زبرِ ملودی بی نظیر بابک بیات جای گرفت و از حنجره نیما مسیحا جاری شد تا در حافظه ما جاودانه شود. که بشود حدیث نفسِ هزارساله جگرسوختگانی که سلاخی آخرین امیدشان را در فروپاشی آن همدمِ آخر به تماشا نشسته اند. با گونه های خیسی که دستی به پاک کردن شان نمی رفت. دستی بر آمده از دلِ آلودگیِ جان و جهانی که حالا به آلودگیِ عشق، تبرک و تطهیر شده باشد. پروانگی اعتیادِ ما شد.

اعتیاد هر بار گیرافتادن پروانه های ناتوان و اسیر در مشت های فروبسته. جاری بر زبان پرسه های کوچه به کوچه مان. همان خورشیدی شاید، که رنگ رویا می نشاند روی واقعیت خاکستری. همان شستشوی مکرر در آینه ها که چشم مان را به دیدن حادثه عاشق شدن می گشود. همان خوابی که ما، ماهیان زخمی پاشوره های حوض را دریایی می کرد. ترانه هویتی فارغ از فیلم و سازندگانش یافت و شد همان آخرین همدم خانگی مان. پناه مان. و ما فرصت کردیم به اعترافی پرخون در هم صدایی با "آلوده ام، آلوده ام" گفتنش، از حسرت تا گناه مان را فریاد بزنیم.

8. شب یلدا (کیومرث پوراحمد – 1380)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 7

شب یلدا داستان تنهایی حامد است. داستان گذشته ی بربادرفته اش.داستان پرسه زدن در گذشته اش و چنگ انداختن اش به خاطره ها، به یادگاری های عشق از دست رفته اش، پناه بردن بِهِشان. به عکس ها و فیلم های خانوادگی، به شیشه عطر خالی به ترانه های خاطراتش و تنهایی رقصیدن و گریستن با آنها. داستان تمام شدن همه ی این ها و قبول نکردن یا شاید باور نداشتن حامد که دیگر چیزی از آن زندگی نمانده، از آن عشق.

تا جایی، ماندن خودخواسته ی او در این تنهایی، تا برسد به جایی که بفهمد زخم های آدم سرمایه ی آدم است.نباید داد زد.نباید هوار زد.باید آرام و بی سر و صدا تحمل کرد. و چه انتخاب به جا و هوشمندانه ای است، انتخاب ترانه ی دل دیوانه ی ویگن با آن صدای معرکه اش آن هم در دل شبی خیس برای شروع قصه حامد. وقتی صدای هق هق اش قاطی می شود با  پس از این زاری مکن... هوس یاری مکن... تو ای ناکام... دل دیوانه

9. نفس عمیق (پرویز شهبازی – 1381)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 8

نوشتن از ترانه ی فیلمی مثل نفسِ عمیق، بیشتر مجالی برای حرف زدن از خودِ فیلم است. از این که چرا پرویز شهبازی برای موسیقیِ این فیلم سراغِ یک گروه موسیقیِ زیرزمینی رفته. کامران، منصور، آیدا! یک سه گانه ی کاملن درب و داغان که شاید در نگاهِ اول فقط اولی این طور بنظر برسد اما دوتای بعدی هم کم کم خودشان را رو می کنند و فرقشان با او این است که آن ها ظاهرن مسیر متفاوتی را می روند.

برای همچین آدم های خارج از روالی، باید هم سراغِ موسیقیِ زیرزمینی رفت. گروهِ آوار که طبق آخرین اطلاعم در حال حاضر در استرالیا فعالیت می کنند، به رهبریِ مهرداد پالیزبان، بردارِ مریمِ پالیزبان. البته تجربه ثابت کرده در موردِ شهبازی نباید خیلی نیت خوان بود و دل به این خوش کرد که حدس هایمان در موردش درست باشد،  همان طور که در مصاحبه ای که در همان سال ها با ماهنامه ی فیلم داشت متوجه شدیم چندان علاقه ای به موسیقی راک ندارد! تصورِ این قضیه آن هم با حضورِ قطعاتِ "آسمون 1" و " آسمون 2" در فیلم خیلی سخت است.

یک بار شاهد یک قطعه ی راکِ اصیل با آن سولوی بیادماندنی در سکانسِ پرایدسواریِ منصور و کامران هستیم در پایانِ فیلم هم صدای خواننده را می شنویم که از "آسمون" می خواند. حضورِ این جوِ موسیقایی در فیلم، یکی از بهترین نمونه های هم خوانیِ موسیقی با جانِ فیلم است، در فیلمی که جانَش شورش و فرار، بی قراری و شوریدگی است باید هم سراغِ راک کلاسیک رفت.

10. بی پولی (حمید نعمت الله – 1387)

ترانه برگزیده تاریخ سینمای ایران 9

شاید قبیله ی لیلیِ مرحوم عباس مهرپویا چندان با مختصاتِ موسیقیِ متن سازگار نباشد و بیشتر در تعریفِ حاشیه ی صوتی بگنجد. حاشیه ای صوتی که پیداست از ذهن و روان و تجربیات و خاطراتِ آفرینندگان فیلم بیرون پریده. یکی از  تصاویری که بعد از تماشای «بی پولی» حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست در خاطر باقی می ماند جمع مردانِ بی کار آن است که عصرها در دفتری خالی جمع می شوند و دور هم روزگار  می گذرانند، چیزی شبیه خانه ی مجردیِ بوتیک و بنظرم تا حدی هجوِ آن. کارکردِ این مکان در طول فیلم شبیهِ تایم اوتِ والیبال است.

انگار پیچ های داستان آنجا قرار داده شده اند. دفتری اداری که یک یخچال قدیمی، پنکه ای قدیمی، یک تخت خواب، و یک دستگاه پخش کاست دو بانده از مختصاتِ اصلی ش هستند، زیراندازی پهن شده و یکی  با زیرپیرهنی و پیژامه ی آبی دراز کشیده، یکی درازکش مشغولِ سیگار کشیدن است یکی پایی تکان می دهد که نشانه ی استرس است، یکی پشتِ میز سرگرمِ  تمرینِ گل یا پوچ  و یکی هم مشغولِ شرحِ زن های پلاستیکیِ اروپا از دید «حاجیشون».

صحبت درباره ی خوشگلیِ زن ها گل انداخته که مردِ گل یا پوچی می پرسد: و اگه اون فردِ زیبا تصادفن دچار زشتی بشه چی؟ بهروز جواب می دهد که: بی رحمانه اونو از خودم می رونم!  پسِ تمامِ این اتفاقات هم مهرپویا می خواند:  تو از قبیله ی لبخند من از قبیله ی اندوه/ فضای فاصله صد آه، فضای فاصله صد کوه

اخبار فرهنگی و هنری - 7فاز گرد آوری مطالب : سیب موز