فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» از تنها سینمای بغداد بیرون کشیده شد

سیب موز فیلم جنجالی «تک تیرانداز آمریکایی» به کارگردانی کلینت ایستوود رکوردها را در سینماهای آمریکا شکست، اما این فیلم چندان به مذاق مخاطبان عراقی خوش نیامده است.

فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» از تنها سینمای بغداد بیرون کشیده شد

سیب موز: فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» از تنها سینمای بغداد بیرون کشیده شد

فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» به کارگردانی کلینت ایستوود،که داستان واقعی زندگی افسر نیروی دریایی ارتش آمریکا کریس کایل است، به دلیل اعراضات وزیر فرهنگ عراق و جمعی تماشاچی معترض مبنی بر «ضد بشریت نشان دادن عراقی ها»، از تنها سینمای بغداد بیرون کشیده شد.

به گزارش سیب موز

فارِس هلال، مدیر این سینما که از پخش فیلم صرف نظر کرده تا از جریمه ها و آشوب احتمالی بپرهیزد گفت: "وزیر فرهنگ به من گفت که این فیلم بی احترامی به عراقی هاست. اگر این فیلم ها را نشان بدهیم مورد انتقاد قرار می گیریم و اگر نشان ندهیم، ضرر مالی خواهیم کرد."

این سینما که سال گذشته در «منصور مال» بغداد بازگشایی شد و 6 سالن دارد، اولین سینما در عراق است که فیلم های آمریکایی را برای مخاطبین عراقی نمایش می دهد. سرمد معظم، مشاور امنیتی این سینما، از عدم صحت این فیلم و بی عاطفه نشان دادن فرهنگ عراقی به خشم آمده و به واشنگتن پست می گوید: "این فیلم تمامی عراقی ها، از زن، مرد و کودکان را تروریست نشان می دهد! واقعیت این است که بسیاری از مردم عراق آمریکایی ها را دوست داشتند و می خواستند آن ها در کشورمان بمانند و به بازسازی عراق کمک کنند. این فیلم هیچ کدام از آن ها را نشان نمی دهد."

نمایش صحنه ای خاص از این فیلم، هنگامی که کودکی عراقی پرتاب کننده نارجکی را برمی دارد، باعث اغتشاش و آشوب در سالن سینما شد و 3 نفر از تماشاچیان از جای برخواستند و به لعن و نفرین پرداختند. بسیاری از تماشاچیان می گویند که این فیلم تماما دروغ است و نمایی اشتباه از فرهنگ عراقی را نشان می دهد.

با این حال «تک تیرانداز آمریکایی» درخششی چشمگیر در سینماهای آمریکا داشته، و بازی قوی بردلی کوپر در نقش اصلی از طرف بسیاری از منتقدان مورد تحسین قرار گرفته است؛ اما انتقادهای بسیاری هم در مورد یک طرفه بودن روایت داستان فیلم به آن وارد شده است.

فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» نامزد 6 جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای بازی بردلی کوپر است.