شما هم از ماه عسل حمایت می کنید؟

سیب موز :هفته نامه همشهری جوان - مرجان فاطمی: وقایع اخیر ماه عسل 94، به استیصال رسیدن مدیران تلویزیون و در نهایت عذرخواهی علیخانی از مردم روی آنتن زنده، فقط و فقط یک تحلیل می تواند داشته باشد؛ قدرت بالا و بی چون و چرای شبکه های اجتماعی در شکل گیری افکار عمومی! شبکه های اجتماعی در سال های اخیر بارها و بارها این قدرت را ثابت کرده اند؛ زمانی که تلویزیون «هفت سنگ» کپی برداری شده از روی «مدرن فامیلی» را نمایش داد، مسابقات والیبال و قلع و قمع شده پخش کرد، جلو «نود» عادل فردوسی پور ایستاد یا حتی زمانی که آنتن را از «در حاشیه» مهران مدیری گرفت و... در تمام این موارد می شد اوج قدرت نمایی این شبکه ها را دید. این بار اما قضیه یک مقدار فرق می کند. شبکه های اجتماعی به غول های قدرتمندی تبدیل شده اند که مسوولان را وادار به واکنش کردند.

بنا به گزارش سیب موز : دستپاچگی مدیران

واکنش آنی شبکه های اجتماعی به داستان اولین قسمت ماه عسل، آن قدر شدید و گسترده شد که مدیران را از همان ابتدا به تکاپو انداخت. صحبت دربیاره «موجه جلوه داده شدن خودکشی» یا پرداختن به خطوط قرمز روی آنتن زنده و انتقادات گسترده از برنامه، آن قدر حساسیت برانگیز بود که مدیر شبکه سه را وادار کند همان 24 ساعت اول وارد میدان شود و راجع به آن توضیح دهد. توضیحات گرچه قانع کننده نبود، اما یک مقدار آتش این هیجانات اجتماعی را خواباند. چند روز بعد یک جمله «خانم شوهر گیر نمیاد» علیخانی خطاب به خانمی که پشت خط قرار داشت، دوباره جنجال به پا کرد.

شبکه های اجتماعی بدون اینکه توضیحی راجع به بستر بیان این جمله و شوخ طبعی ای که علیخانی زمان بیان آن داشت، بدهند آن را در بوق و کرنا کردند و گروه های وایبری و تلگرامی هم پر شد از جملاتی مثل: «اهانت علیخانی به زن ها»، «تلویزیون با زن ها مشکل دارد» یا... این بار مشاور امور زنان صداوسیما وادار به پاسخ شد و گفت که علیخانی اشتباه کرده و جمله او ارتباطی به نظر تفکر تلویزیون در زمینه زنان ندارد. جالب اینجاست تمام این واکنش ها در کمتر از یک روز بعد از اتفاق مزبور و شروع این حملات تلگرامی، وایبری و اینستاگرامی انجام شد.

شما هم از ماه عسل حمایت می کنید؟

اوج استیصال

ماجرای دعوت از یک پُزر مراسم عروسی، بالاترین واکنش ها را در شبکه های اجتماعی ایجاد کرد. بلافاصله بعد از پایان برنامه، عکس های این خانم مدل در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و حتی به دورترین نقاط شهر و کشور هم رسید. در یک حرکت جمعی، همه سوتی علیخانی را متوجه شدند و در وهله اول صدا و سیما را به خاطر این بی توجهی و اشتباه، مقصر دانستند. از اینجا به بعد دیگر صحبت اینکه عکس ها از کجا آمده اند؛ مطرح نبود، همه فقط منتظر جواب بودند و اینکه حالا مدیران می خواهند در قبال این اتفاق چه کنند؟ اوج واکنش مدیران صداوسیما در نامه علی اصغر پورمحمدی، معاون سیما به مدیر شبکه سه نمود پیدا کرد. او از مدیر شبکه سه خواست تا عوامل پیدا کردن این سوژه ها را توبیخ کند و جالب تر اینکه محتویات این نامه در بخش های خبری تلویزیون هم بارها و بارها پخش شد.

عذرخواهی روی آنتن زنده

بلافاصله بعد از ماجرای توبیخ، تلویزیون به علیخانی هم این فرصت را داد تا اشتباهاتش را گردن بگیرد و روی آنتن زنده از مردم عذرخواهی کند. آن همه نه در ابتدای برنامه، بلکه در میان بحثی با مهمان برنامه که هیچ ارتباطی به این موضوع نداشت. او در پاسخ به سوال مهمان برنامه که از او پرسید چقدر حقوق می گیرد، درباره دستمزدش حرف زود و بعد ماجرا را به حواشی پیرامونی ربط داد.

صراحتا گفت که تیم سوژه یابی اش اشتباه کرده اند و نمی دانسته اند که این خانم، علاوه بر شغل پزربودن، در گذشته فعالیت های دیگری هم انجام می داده. بعد هم از تمام کسانی که خاطرشان را به دلیل این اشتباه آزرده کرده، تمام بزرگ ترهای کشور و مدیران تلویزیون معذرت خواهی کرد. این عذرخواهی باعث شد تا مثلث مردم و شبکه های اجتماعی- مدیران- مجری شکل بگیرد و نهایتا مجری به عنوان آخرین ضلع، اعتراف کند که کاملا در اختیار مردم و شبکه های اجتماعی آنان است و از خودش هویتی ندارد.

پاسخ به یک پست فیس بوکی

تاثیرپذیری علیخانی از شبکه های اجتماعی به حدی رسید که حتی به یک پست ساده مجری برنامه ماهواره ای هم روی آنتن زنده واکنش نشان داد. جالب اینجاست که مجری این شبکه ماهواره ای حتی روی آنتن هم به برنامه علیخانی واکنش نشان نداده بود و تنها انتقادی را در صفحه فیس بوکش منتشر  کرده بود؛ انتقادی که به خودی خود هیچ ارزشی نداشت و می توانست مثل هزار و یک انتقاد دیگر به فراموشی سپرده شود. با این حال اما همین شبکه های اجتماعی باعث شدند تا این اظهارنظر و انتقاد رنگ و بوی قدرتمندی به خودش بگیرد و علیخانی احساس کند که باید به آن هم واکنش نشان بدهد!

ادامه مسیر ماه عسل

طبعیتا این واکنش ها، توبیخ ها و عرض اندام شبکه های اجتماعی و افکار عمومی مقابل برنامه ماه عسل، باعث می شود علیخانی از این به بعد یک مقدار دست به عصاتر حرکت کند. دیگر ماجرا به راضی شدن یکی دو مدیر و معاون خلاصه نمی شود؛ چون ماجراهای اخیر نشان داد همین مدیر و معاون ها هم تحت تاثیر فضا و اتفاقات هستند.

شکل گیری کمپین های حمایتی از برنامه ماه عسل برای جلوگیری از تعطیلی احتمالی آن

#ما-از-ماه-عسل-حمایت-می کنیم

در کنار بحث های شکل گرفته در شبکه های اجتماعی، طرفداران «ماه عسل» هم در همین شبکه ها برای خودشان کمپین حمایتی به راه انداخته اند تا از ترس اینکه مبادا توبیخ ها به جاهای باریکی بکشد، مقابل مخالفان بایستند.

شعار «ما از ماه عسل حمایت می کنیم» با هشتگ کنارش مدام در صفحات اینستاگرام و فیس بوک دست به دست می شود. حتی خیلی ها این شعار را روی کاغذ نوشته اند و آن را به همراه تصاویری از خودشان منتشر کرده اند. گردانندگان این صفحات از طرفداران می خواهند که هر روز با روابط عمومی تلویزیون تماس بگیرند و بگویند که طرفدار برنامه اند و اجازه نمی دهند آن را تعطیل کنند. برخی طرفداران «ماه عسل» هم بدجوری با خانم مدل معروف چپ افتاده اند و در صفحه اینستاگرام او تا می توانند عقده شان را خالی می کنند: «واقعا متاسفم برات. ببین چه کار کردی با عوامل ماه عسل.

عوض اینکه عکساتو پاک کنی و قایم شی بیا و معذرت خواهی کن»، «فکر کردی بیای تو برنامه معروف تر می شی؟»، «تو که می دونستی مدلی و یه همچین عکسایی تو فضای مجازی داری چطور به خودت اجازه دادی بیای تو ماه عسل تا احسانو به خاطر تو توبیخ کنن تا بغض گلوی احسانو بگیره و امروز سکوتشو بشکنه بگه به خدا اشتباه ما سهوی بوده. چطور اجازه دادی؟ هان؟» البته این کمپین مدافعان ماه عسل در یک جاهایی هم مقابل «خندوانه» ایستاده اند و به کسانی که این دو برنامه را به لحاظ مخاطب با هم مقایسه کرده اند، توپیده اند. خلاصه اینکه در این موقعیت، به خاطر ترس از تعطیلی برنامه، طرفداران بدجوری به تکاپو افتاده اند.