«گینس» خوب است، «گینس» خوب نیست

سیب موز :روزنامه شهروند - مرضیه قزوینی زاده: «گینس» اولین ساخته محسن تنابنده، این روزها موفق شده است رکورددار اکران ماه رمضان شود و در آستانه ١٠روزه شدن اکرانش در تهران و شهرستان ها به فروش یک میلیاردی دست پیدا کرده است.

آمار فروش این فیلم طی روزهای گذشته افت نکرده و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، ممکن است فیلم تنابنده در مدت اکران خود واقعا رقمی شبیه یک رکورد گینس را به دست آورد! اما آیا این امر ممکن است؟ در نگاه اول می توان فروش فیلم را نشانی از موفقیت و رضایت مردم از آن دانست، اما آیا یک فیلم «کمدی» با حضور «تنابنده» و «عطاران» نیست که مردم را به سینماها می کشاند؟ تنابنده در تلویزیون با اقبال عمومی مواجه شده و عطاران نیز در 5 سال گذشته پول سازترین مرد سینمای ایران بوده است! و پرفروش ترین فیلم های سال های اخیر سینمای ایران کمدی بوده اند.

بنا به گزارش سیب موز : نمی توان اشتیاق مردم به تماشای یک کمدی با حضور این دو را انکار کرد. اما آیا این اشتیاق، پس از پایان یافتن فیلم به رضایت تبدیل می شود؟ موضوعی که افت و خیز آمار تماشاچیان فیلم را مشخص می کند همین است. بسیاری از تماشاچیان با نارضایتی از سالن خارج می شوند و احتمالا آن را به کسی توصیه هم نمی کنند.

اما از طرف دیگر، گرچه عوامل فیلم از انتقادهای تند به آن شکایت دارند و بسیاری را توهین تلقی کرده اند، اما همین جریان خبری که برخی سایت ها در پیش گرفته اند و با قدرت بر طبل آن می کوبند درنهایت به ضرر فروش نهایی فیلم نخواهد بود! بلکه مخاطبانی را که با عطاران و البته تنابنده خو گرفته اند کنجکاوتر می کند.

داستان این فیلم مربوط به ٣ برادر است که در حاشیه تهران به سختی زندگی می کنند؛ ٣ برادر که به قول تنابنده ،کله هایشان مشابه است و تصمیم می گیرند سوارکاری شترمرغ را در کتاب «گینس» ثبت کنند. اما در این راه با ماجراهایی روبه رو می شوند. تنابنده جز کارگردانی در نقش یکی از این برادران نیز بازی می کند. ٢ برادر دیگر رضا عطاران و حسین اسکندری هستند که حسین برادر عبدالله و مجید اسکندری استادان مطرح چهره پردازی سینماست. از حاشیه های دیگر فیلم می توان به بخش های حذف شده، ازجمله قسمتی مربوط به جمله شبکه من وتو اشاره کرد.

اولین ساخته تنابنده به گفته خودش قرار نیست اثر سخت و ثقیلی باشد و تنها یک کمدی سرگرم کننده است. او سال هاست که فیلمنامه می نویسد و بازی می کند اما این بار با قصه ای نظیر «گینس» شانسش را برای ورود به عرصه کارگردانی امتحان کرده است که می توان گفت با همه نقدها، تاکنون در گیشه موفق از آب درآمده است.

«گینس» خوب است، «گینس» خوب نیست

پیش از شروع فیلم حضور خانواده های مشتاق و مقایسه با سریال پایتخت

کمی پیش از شروع نمایش فیلم، تماشاچیان روی صندلی های انتظار در مورد اتفاقات روزانه صحبت می کنند. اما از گوشه و کنار مقایسه فیلم های درحال اکران که عطاران در یکی دیگر از آنها حضور دارد شنیده می شود. بیشترین فروش ماه رمضانی را فیلم های کمدی در ماه رمضان داشته اند و در ساعات پس از افطار تعداد مردم برای تماشای «گینس» قابل توجه است.

شهریار صفارزاده که به همراه همسر و دختر 6 ساله شان به دیدن این فیلم آمده است، اعتقاد دارد قبل از هر چیز یک فیلم باید سرگرم کننده باشد: «من اتفاقا خیلی اهل سینما رفتن هستم، اما فیلمی را انتخاب می کنم که شاد و مفرح باشد و بتوان ساعت خوشی را با تماشای آن تجربه کرد.

خیلی علاقه دارم که با خانواده به سینما بیاییم و اگر مدام فیلم های شادی ساخته شود ما هم مدام در سینما هستیم!» او که تا کنون هیچ آنونسی از فیلم «گینس» ندیده است اضافه می کند:  «من هم آقای تنابنده و هم آقای عطاران را دوست دارم و فکر می کنم امتحانشان را پس داده اند. در ضمن به نظرم همکاری شان باید خیلی جالب باشد برای همین این فیلم را انتخاب کرده ایم»، مریم رضایی همسر او نیز با این نظرات موافق است: «من تبلیغ تلویزیون را درباره این فیلم دیده ام و به نظرم جالب آمد. ما هر شب سریال پایتخت 4 را می بینیم و واقعا بهترین سریال بعد از افطار است. آقای تنابنده استعداد خنداندن مردم را دارد.» مایسا صفارزاده، دختر این دو نیز از آمدن به سینما برای تماشای این فیلم خوشحال است: «ما هرشب هم خندوانه و هم پایتخت را می بینیم.» در میان تماشاچیان پس از افطار که برای تماشای فیلم «گینس» آمده اند، می توان خانواده های بسیاری را پیدا کرد که این اتفاق بیش از دیگر فیلم ها دیده می شود.

آزاده پورجوادی 46 ساله به همراه همسر و فرزندانش و آزیتا پورجوادی 4٢ ساله با همسر و فرزندش به دیدن فیلم آمده اند. این دو خانواده با فرزندانشان هفت نفری می شوند. آزاده پورجوادی می گوید: «ما سعی می کنیم هفته ای یکی دوبار هم که شده بعد از افطار را با هم بگذرانیم و خب سینما رفتن پس از افطار، اگر یک کمدی روی پرده باشد گزینه خوبی برای ماست؛ به خصوص که فرزندان ما نوجوان هستند و ما دوست داریم برنامه های شادی داشته باشیم.»

خواهر او آزیتا پورجوادی نیز اضافه می کند: «همین که خانوادگی در کنار هم هستیم و لذت می بریم خیلی مهم است، فکر می کنم خیلی خانواده ها بعد از افطار وقتشان را این طور می گذرانند. اگر سینماها برنامه مناسبی برای آنها داشته باشند واقعا این ماه، ماه پول سازی است. هم خانواده ها راضی هستند هم هنرمندان سینما.» محمدرضا عطایی ١4 ساله نیز می گوید: «من در کل شوخی های رضا عطاران را دوست دارم، مثل خود واقعی اش بازی می کند.

ما همیشه سریال های او را نگاه می کنیم. محسن تنابنده هم همین طور است. حالا هم که این جا برای تماشای فیلم آمده ایم من فقط نگران از دست دادن سریال پایتخت هستم. البته می توان بازپخشش را دید اما امیدوارم این فیلم هم همانقدر بامزه باشد و بیخود سریال را از دست نداده باشیم.» شیرین عطایی ١6 ساله نیز معتقد است: «گینس» حتما خنده دار است: «دوستان من این فیلم را دیده اند و من پیشنهاد کردم به دیدن آن بیاییم. هر دو بازیگر این فیلم را دوست دارم و به نظرم تا زمانی که روی پرده است یک بار دیگر با دوستانم هم به دیدن آن بیاییم.»

مهران سیدزاده همسر آزیتا پورجوادی نیز که به همراه پسر ١٠ ساله شان با یک بغل تنقلات، به این جمع خانوادگی اضافه می شود، برنامه های شاد بعد از افطار را حق مردم می داند و می گوید: «هوا گرم است و این روزها به مردم فشار می آید. کسی حال ندارد جواب سلام کسی را بدهد اما بعد از افطار مردم تازه موتورشان روشن می شود و خیلی خوب است که دولت برای این ساعت ها برنامه مناسبی داشته باشد. کمی کیفیت کارهای تلویزیونی پایین آمده است اما امیدوارم سینماها به جای آنها خوب باشند!»

او از علاقه اش به رضا عطاران می گوید: «من کارهای عطاران را در کل می پسندم. نقش های کمدی او خیلی به جامعه توجه دارد و انگار نقشش را زندگی می کند. در این سال ها هیچ کدام از نقش هایش بی دلیل نبوده و همه را خوب بازی کرده است. او در «دهلیز» نشان داد که فقط بازیگر طنز نیست و اگر نقش جدی هم به او بدهند به همین خوبی از پس کار برمی آید.»

در این میان اما مخاطبانی نیز هستند که نقدها را در صفحات مجازی دنبال کرده اند. علی سیاه سر وندی در این باره می گوید:   «راستش نظرات مردم در سایت های مختلف تقریبا مرا از دیدن این فیلم منصرف کرده بود اما به دلیل این که سئانس «نهنگ عنبر» را امشب با تأخیر از دست دادم، بلیت این فیلم را همراه دوستم گرفتم. اما امیدوارم از دیدن آن پشیمان نشویم.» او توضیح می دهد: «البته تا پایان اکران فیلم، بالاخره یک بار هم که شده به دیدنش می آمدم چون دلم می خواست بدانم چیزهایی که درباره رکیک بودن آن نوشته اند درست است یا نه!»

و ادامه می دهد: «البته رضا عطاران را مدام به این چیزها متهم می کنند و حالا تنابنده هم به آن اضافه شده، اما من فکر می کنم بیشتر این حرف ها فقط به دلیل برخورد خشک و نگاه غلط به ماجراست، وگرنه شوخی های عطاران دقیقا شبیه همان چیزی است که در جامعه اتفاق می افتد و ما هر روز مثل آن و بسیار بسیار بدترش را هم می بینیم. نمی توان انتظار داشت که یک گروه اتو کشیده و مودب مدام در فیلم ها ظاهر شوند که هیچ ارتباطی هم با جامعه نداشته باشند.»

او البته درباره دلیل منصرف شدنش پیش از این، گفت: «اما چیزی که من خواندم اصلا ربطی به شوخی های فیلم نداشت. مخاطبان نوشته بودند فیلم اصلا قصه ندارد و بی سر و ته است. درست است که من طرفدار طنز و آقای عطاران هستم اما واقعا فیلم های بی سر و ته اذیتم می کند و دوست ندارم مجبور شوم از سینما بیرون بیایم!» صادق چشم براه نیز با تأیید حرف های او می گوید: «البته من فکر نمی کنم فیلم بدی هم باشد، همین الان پایتخت با این که نسبت به سال های قبل ضعیف تر شده اما از بقیه سریال ها بهتر است. شاید در مورد این فیلم هم همین اتفاق افتاده باشد.»

مخاطبان برای رفتن عجله دارند

در حین نمایش فیلم، واقعا وقتی در سالن نشسته باشی احساس می کنی یکی از آن نمایش های تئاتر کمدی را روی صحنه می بینی. مردم درست همانقدر پی درپی واکنش نشان می دهند و اصل سکوت برای تماشای یک فیلم سینمایی اصلا رعایت نمی شود. از گوشه وکنار صدای خوردن تنقلات و حرف زدن مردم با هم شنیده می شود و حتی به وضوح می توان شوخی چند جوان با هم را که به فیلم مربوط است شنید.

«گینس» خوب است، «گینس» خوب نیست 2

از نکته های جالب نمایش فیلم آن جاست که اولا چند نفری سالن را ترک می کنند و عطای آن را به لقایش می بخشند و این که مردم انگار برای تمام شدن فیلم عجله دارند. در سکانس آخر که شتر مرغ همه چیز را به هم می ریزد، تماشاچیان در میان صندلی ها سر پا ایستاده اند و عده ای سالن را ترک می کنند و می دانند اگر به پرده نگاه نکنند چیزی را از دست نداده اند، اما درواقع بسیاری از آنها صحنه پایانی فیلم را که کمی از صحنه قبلی بامزه تر است، از دست می دهند. همین بی نظمی هنگام خروج تماشای فیلم را باز هم بیشتر به فضای تئاترهای کمیک شبیه می کند.

تماشاچیانی که انتظارشان برآورده نشد!

می توان به راحتی دید که جمعیت گرچه خنده بر لب دارند اما راضی نیستند. بسیاری از تماشاچیان موقع خروج از سالن درباره فیلم حرف می زنند و می توان جمله های شبیه به هم بسیاری را شنید.

سارا سعادت با نارضایتی درباره فیلم می گوید: «به نظرم اصلا این فیلم طنز نبود، من از دیدنش پشیمان هستم. فیلمی که نمی تواند مخاطبانش را تا پایان در سالن نگه دارد اشکال اساسی دارد.» او که «نهنگ عنبر» را پیش از این دیده است ادامه می دهد: «فکر می کنم دیدن «نهنگ عنبر» سطح سلیقه من را بالا برده است. فکر می کردم بعد از آن، این فیلم، فیلم خوبی باشد؛ دلیلش هم حضور بازیگرانی چون تنابنده و عطاران در آن بود، اما اشتباه کردم و واقعا وقتم را تلف کردم. حتی با دیدن این فیلم لبخند هم نزدم!» شایان شاهان نیز که نه چندان راضی از سالن بیرون آمده است، معتقد است با یک کمدی متوسط روبه رو هستیم: «هر دو بازیگر این فیلم شخصیت آشنایی برای مخاطب دارند، انگار همان تنابنده و همان عطاران در داستان دیگری قرار گرفته و با هم همبازی شده اند.»

از نظر او فیلم داستان ضعیفی دارد: «خیلی واضح می توان ضعف فیلمنامه را دید. می شود گفت کارگردان از طنز پیش پا افتاده ای برای خنداندن مردم استفاده کرده است. از کشیده زدن در گوش یکدیگر تا استفاده از کلمات بی معنی.» البته او انکار نمی کند که با فیلم خندیده است و آن را این طور توصیف می کند: «در کل، فیلم از لحظه های خنده دار تشکیل شده است نه یک داستان خنده دار، اما باید گفت که فیلم مردم پسند است و تنابنده هم برای همین مردم فیلم ساخته است.»

او به شوخی ادامه می دهد: «اگر ایده آل گرا نباشیم و اگر به شوق همبرگر آخر فیلم به دیدنش آمده باشیم، برای وقت گذرانی فیلم بدی هم نبود.» مرضیه باشی نیز که همراه دوستانش به تماشای این فیلم آمده است، می گوید: «آنقدر از دیدن آن پشیمانم که می خواهم به روی خودم نیاورم چنین فیلمی دیده ام. فکر کنم اصلا بهتر است آقای تنابنده و سینمای ایران هم به روی خودش نیاورد که چنین فیلمی ساخته شده است. شوخی های سخیف و پایان بندی که از همه افتضاح تر بود، به خصوص دقایق پایانی فیلم را غیرقابل تحمل می کرد و مردم حق داشتند سالن را زودتر ترک کنند.»

او ادامه می دهد: «صحنه آغاز فیلم ما را به یاد فیلم «روز ششم» که در آن یک فرد مبتلا به سندرم دان حضور داشت می اندازد. این ایده و استفاده از این بازیگر جای کار بسیاری داشت اما استفاده خوبی از آن نشد. در ادامه فیلم ما به یاد فیلم «احمق و احمق تر» می افتیم اما با فاصله بسیاری، شوخی های این دو برادر بی مزه تر است.» مرضیه باشی البته با رعایت جانب انصاف می گوید: «نمی توانم بگویم اصلا نخندیده ام، من مخاطب جدی طنز هستم و از دیدن فیلم های طنز لذت می برم. اما اتفاقا طنز را ژانری بسیار سخت تر از دیگر ژانرها می دانم به همین دلیل هم کمتر فیلم و سریال طنز ایرانی نظرم را جلب می کند.

با این حال از  صحنه های فرودگاه لذت بردم اما واقعا آوردن شوخی ابتدایی سیم لخته لازم بود؟ یا این که دو خواهر دو قلو به جای هم به ابراز عشق کسی که به آنها علاقه مند است پاسخ می دهند؟ آیا چنین چیزی واقعا خنده دار است؟» او معتقد است این فیلم برای اولین تجربه کارگردانی نقاط قوتی هم داشته است: «البته باید بگویم تصویر برداری و چند قاب خوب در فیلم بود و «گینس» سعی کرده بود شبیه دیگر فیلم های طنز سرسری از کنار مسائل فنی رد نشود. از طرف دیگر شخصیت بازیگران و فضای قصه فضایی بود که قشر متوسط رو به پایین جامعه را هدف گرفته بود و قصه در این حال و هوا گفته می شود. خود این نکته نشان می دهد کارگردان دغدغه مردم را دارد، مردمی که ساده دل اند و اعتقاداتی دارند اما درگیر و گرفتار زندگی، به هر چیزی روی می آورند. صحنه توهم رضا عطاران اگر به دقت به آن نگاه کنیم می تواند واقعیت تلخی را به ما بگوید.»

علیرضا نراقی از دیگر تماشاچیان این فیلم نیز معتقد است تنها از اسم بازیگران برای فروش فیلم استفاده شده است و فیلم امتیاز دیگری ندارد: «با این حساب فکر می کنم باید یک امتیاز منفی برای رضا عطاران در نظر گرفت. من هیچ چیز ارزشمندی در این فیلم ندیدم.» او که تأکید می کند هر دو بازیگر اصلی فیلم را دوست دارد، ادامه می دهد: «واقعا برای تماشای فیلمی خوب آمده بودم. اما به نظرم هم عطاران اشتباه کرده است و هم تنابنده احتیاج به حضور یک کارگردان با تجربه در کنار خود دارد تا کارش به لودگی نکشد.» او که طرفدار فیلم های طنز است، فیلم را در یک جمله این طور توصیف می کند: «دریغ از یک صحنه خنده دار!»

«گینس» خوب است، «گینس» خوب نیست 3

فیلم برای برخی هم بسیار سرگرم کننده بوده است

با این که عده کمی از فیلم رضایت داشتند، اما نمی توان بی اعتنا از کنار آنها گذشت. امیر خان بیگی یکی از تماشاچیانی است که از دیدن فیلم لذت برده است. او «گینس» را یک اتفاق شاد می داند:«فیلم جالبی بود و به نظرم خیلی ها در سالن درحال لذت بردن از فیلم بودند. من به همراه برادر و دوستانم با دیدن این فیلم کلی خندیدیم. به نظرم افراد دیگر در سالن هم شاد و خندان بودند. مردم هنگام پخش آهنگ های هندی در سالن دست می زدند و این یعنی یک اتفاق شاد که مدت ها بود در سینما ندیده بودیم.» او ادامه می دهد: «خب این یک فیلم طنز است و قرار نبود مطلب خاصی به مخاطبش یاد بدهد، اما طبق معمول بازی این دو بازیگر معروف جذاب و دیدنی بود.» او داستان فیلم را هم داستانی طنز می داند و اضافه می کند: «در فیلم دو شخصیت اصلی هستند که بار طنز بین آنها تقسیم می شود. آنها درگیر ماجراهایی می شوند و در آخر به همان نقطه اول و شاید هم پایین تر برمی گردند.»

او که طنز را نیاز اصلی جامعه می داند، اضافه می کند: «فعلا هر فیلمی که باعث شود مردم بخندند فیلم خوبی است. یک جورهایی نگاه طنز در جامعه ما کمرنگ شده است و هر فیلمی این ارتباط را دوباره برقرار کند خوب است، البته اگر در کنار آن مطلبی هم برای آموزش باشد بد نیست.» او در پایان موسیقی و فیلمبرداری این فیلم را بسیار قوی و جالب می داند. محمدجواد آخوندی نیز که راضی از سالن بیرون آمده است، این طور نظر می دهد: «فیلم جالبی بود، بیشتر صحنه های آن در جاده گذشت. الان به خاطر ندارم اما به نظرم از سبک های جدید تولید فیلم بود.»

او ادامه می دهد: «فیلم را دوست داشتم اما داستان نداشت. خیلی جاها بی ربط به هم وصل شده بود تنها چیزی که روند را نگه می داشت بازی خوب دو بازیگر قوی طنز بود.» او با بیان این که در ماه های آغاز سال ٩4 فیلم های طنز را دنبال کرده است، گفت: «در این مدت ایران برگر، نهنگ عنبر و این فیلم را دوست داشته ام. فکر می کنم فضای تازه ای برای طنز دارند.» او تنها مشکل فیلم را پراکندگی در پرداختن به داستان می داند، اما توصیه می کند همه کسانی که می خواهند چند دقیقه ای را شاد باشند فیلم را از دست ندهند.

در مدت کوتاهی که گینس روی پرده رفته است از منتقدان تا مخاطبان، همه در حال ابراز نظراتشان هستند. به نظر می رسد اولین ساخته محسن تنابنده به هر ترتیب توانسته نظرها را به خود جلب کند و با توجه به فروش خوب این فیلم، باید او را به عنوان کارگردانی پول ساز در عرصه طنز پذیرفت که احتمالا کارهای بیشتری از او در زمینه کارگردانی خواهیم دید.