پاسخ گران قیمت ایران به آرگو و 300

هفته نامه تماشاگران امروز - مهدیه جباری: «فیلسوف های احمق» این، نام فیلمی است که این روزها حسابی سروصدا کرده. فیلمی از کارگردانی گمنام که قرار است پاسخی باشد به فیلم های ضد ایرانی آرگو یا 300؛ اما سعید چاری، کارگردان کمتر شناخته شده این فیلم که چندان موفقیتی در سابقه کاری اش دیده نمی شود از کجا آمده، چطور حمایت می شود و برای چه تصمیم گرفته چنین فیلمی بسازد؟ او در این باره پاسخ می دهد. حرف هایی که خود گویای کیفیت فیلمی است که به زودی روی پرده سینماهای تهران می رود!

در مورد پروژه جدید سینمایی که استارت زده اید و خیلی هم پرسروصداست می خواهم صحبت کنم. اینکه ادعا کردید این فیلم قرار است پاسخ به آرگو و فیلم های ضدایرانی مثل 300 باشد! الان یعنی کار طنز می سازید؟

حرف فیلم جدی است. ولی دیکتاتور ساشا کوهن را اگر دیده باشید، فیلم در آن فضا طراحی شده و درواقع هجویات آن فیلم هاست. ولی حرف ما کاملا جدی و موضوع اصلی فیلم همان موضوعی است که در خلاصه داستان هم آمده. صهیونیست ها دیدند جنگ در ایران جواب نمی دهد و به سراغ جنگ فرهنگی رفتند. ما آن فیلم ها را در فیلم خودمان جا داده ایم. حتی چیدمان بازیگرها را هم ببینید مشخص است که یک جنس خاصی دارند. درحقیقت هجویات و سوتی هایی که در آن فیلم ها داشتند را بولد کرده ایم.

پاسخ گران قیمت ایران به آرگو و 300

سعید چاری

ولی برای این پروژه که می گویید کار مهمی است، عکسی که از آقای کهوری نژاد در گریم اوباما منتشر شده به نظر می رسد تست گریم نیست و صورت گریم شده کهوری نژاد را با فتوشاپ روی عکس اوباما گذاشته اید. خیلی عجله داشتید برای خبرسازی؟

تست گریم است، ولی ما برای اینکه می خواستیم طبیعی تر به نظر برسد، این کار را کردیم. چون بالاخره هجو است، کله گریم شده را کندیم و روی بدون او گذاشتیم.

به نظر می رسد یک مقدار برای رونمایی عجله داشتید.

ما چون عکس های مان خیلی زیاد است و تمام شخصیت ها را داریم و می خواستیم رونمایی از اینها را با اوباما شروع کنیم، این کار را کردیم. ولی تست گریم کاملش را هم داریم.

تهیه کننده فیلم آقای مشکات هستند، جایی یا موسسه ای از شما حمایت نمی کند؟

نه؛ بخش خصوصی این کار را تولید می کند. چون یک مقدار تم سیاسی داشت، اما اصلا وارد نشدیم که...

مثلا شبکه افق چند مورد از این مدل فیلم ها ساخته.

حمایت داریم، نه نمی شود گفت حمایت نداریم.

پاسخ گران قیمت ایران به آرگو و 300 2

از کجا؟

بنیاد روایت؛ موسسه فرهنگی روایت که وابسته به بنیاد سینمایی جنگ و دفاع مقدس است، پشت کار هستند. یک سری از ارگان های دیگر هم هستند، ولی اینکه حمایت مالی باشد نه، بیشتر جنبه مشاوره ی دارد. خود بنیاد روایت شهرک را در اختیارمان گذاشت و بخش اعظم کار آنجا فیلمبرداری می شود.

از این فیلم های میلیاردی است یا طنز کمدی کم هزینه است؟

بازیگرهایمان خیلی زیاد هستند. کار، 123 بازیگر دارد و هر ده دقیقه یک بار بازیگرها تغییر می کنند. بازیگرهای معروف فقط 7-8 دقیقه بازی می کنند. برای همین هزینه های مان بالا می رود.

اینها که اسم شان اعلام شده ستاره نیستند.

در طول پروژه یکی یکی اسم ها را اعلام می کنیم. شک نکنید که ستاره های زیادی داریم. ما 5 فیلم مختلف آرگو، 300، روبوکاپ و ... را در فیلم مان داریم. مثلا وارد فضای آرگو می شویم، بازیگرها تغییر می کنند، بعد واردفضای 300 می شویم؛ همین طور... خیلی کار پربازیگری است.

فکر می کنید پرفروش شود؟

فکر می کنم به خاطر فضا و رویکرد خاصی که دارد، فروش خوبی داشته باشد. در خبرها هم خیلی خوب درباره اش کار کرده بودند. این فضایی که ایجاد شده، مرا خیلی امیدوار به آینده کرده است.

فیلم نامه را یک خانم هنرپیشه نوشته اند؟

بله.

پاسخ گران قیمت ایران به آرگو و 300 3

ایشان با شما نسبتی دارند؟

همکار هستیم. چند کار آخر ما را ایشان نوشته بودند.

فضای فیلم مثل اخراجی ها یا خنده بازار است؟

نه؛ فضای مثل دیکتاتور ساشاکوهن است، در آن فضای کمدی هستیم.

معمولا ساخت چنین فیلم هایی که خیلی هم سروصدا می کند، باید همراه با حمایت باشد، یعنی باید به جایی وصل باشید!

امروز این چندمین بار است که به این سوال جواب می دهم. اشتباه است دیگر، من سال های حادثه را هم ه کار کرده بودم پرسروصدا و پرحواشی شد و به ما حمله کردند.

آن فیلم را اجازه ندادند بسازید و پروژه متوقف شد؟

نه، هنوز کار می شود و فکر می کنم دهه فجر آماده باشد. به بحران های مالی سازمان سینمایی و... خورد.

یعنی آقای شمقدری حمایت می کرد و بعد که آقای ایوبی آمدند، حمایت ها برداشته شد؟

بله. کار به زودی از سر گرفته می شود و امسال آماده است.

از طرف دولت قبلی هم حمایت نمی شوید؟

نه اصلا! اگر کسی بتواند چنین چیزی را ثابت کند که ما به دولت قبلی وابسته بودیم یا ارتباط داشتیم، من فیلمسازی را کنار می گذارم. اینها همه حرف است و این مشکل در ایران وجودداد. نباید این مدل کارها را بسازیم، چون به محض اینکه وارد این سوژه ها می شویم به یک جایی ما را می چسبانند. واقعیتش من وقتی فیلم آرگو یا 300 را دیدم به عنوان ایرانی بهم برخورد و خواستم جبران کنم.

از مشاورهای بزرگ چه کسانی فیلم را دیده اند؟

اسم نمی برم. در کل چون کار بزرگی است بزرگ هم فکر می کنیم.

الان چون نزدیک به مذاکرات دور نهایی هستیم یک جورهایی می گویند دلواپس ها این فیلم را می سازند.

من خودم این را در کامنت های مردم دیدم. ولی ما اصلا کاری به مذاکرات نداریم و فضای فیلم ما ربطی به این مساله ندارد. فیلم را یک جوری ساختیم که صهیونیستی است. چون تمام این فیلم ها هم در هالیوود کار صهیونیست هاست و مخصوص ایران هم نیست. شما دیدید با فیلمی که در مورد رهبر کره شمالی ساختند چه کردند. این شیطنت را اینها می کنند و به همه هم توهین می کنند و فقط مخصوص ایران نبوده؛ خنده دار هم است که می گویند نزدیک مذاکرات است و دلواپس ها آمده اند و...

پاسخ گران قیمت ایران به آرگو و 300 4

پس منتظر کلی ستاره بزرگ باشیم؟

بله؛ مثلا بازیگر نقش خشایارشاه ما خیلی معروف است. خیلی از بازیگرهای ما هنوز رو نشده اند. مثلا ما هنوز عکس گریم جورج بوش را هم رو نکرده ایم.

هنرپیشه اش چه کسی است؟

کیهان ملکی.

فیلم شما با یک تخمین ساده دور و بر 5-6 میلیارد تومان هزینه دارد، هر بازیگر هم 20-30 میلیون بگیرد...

نه؛ تایم بازی های بازیگرهای ما کم است و دستمزدها خیلی بالا نمی رود.

حالا 4 میلیارد یا کمتر اگر فروش نکند و برنگردد احساس نمی کنی این پول از بیت المال رفته...

ما هیچ پولی از بودجه دولتی نگرفته ایم.

پس حتی چند میلیارد پول را یک تهیه کننده بخش خصوصی از کجا آورده؟

آقای مشکات تهیه کننده قدیمی سینما است و تهیه کننده ترن و میرزاکوچک خان و... بوده. او می تواند این فیلم را بسازد و برایش مشکلی وجود ندارد.