بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران

مهین میهن مادر گریم ایران گفت: هر آنچه در این 30 سال برای تئاتر انجام داده ام عاشقانه بوده است.

عصر بارانی اول آذرماه تالار «رودکی» میزبان هنرمندانی بود که آمدنده بودند از یک عمر فعالیت هنری مهین میهن قدردانی کنند.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 2

مراسم بزرگداشت مهین میهن

در این مراسم که با اجرای ستاره اسکندری همراه بود، ایرج راد در سخنانی مهین میهن را یک دنیا هنر، آرامش و انگیزه دانست و ادامه داد: آنچه در چهره پردازی اهمیت دارد، رنگ و لعاب و روغنی نیست که روی صورت قرار می گیرد بلکه خط و خطوط و طرحی است که بازیگر را به نقشی که باید ایفاء کند، نزدیک می کند.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 3

این کارگردان و مدیرعامل خانه تئاتر با اشاره به اینکه بانو میهن همواره در تمرین ها حضور پیدا می کرد تا با در میان گذاشتن طرح گریم خود با بازیگر به نقطه مطلوب برسد، اضافه کرد: او با متانت و آرامش خود به بازیگر جرأت و اعتماد به نفس بیشتری می داد.

راد همچنین با اشاره به تلاش زیادی که دوستان و شاگردان مهین میهن در خانه تئاتر برای برگزاری مراسم بزرگداشت او انجام داده بودند، خطاب به این هنرمند گفت: فکر نمی کنم این بزرگداشت ها در ظاهر جایگاه خاصی برای کسانی که این همه والایی دارند داشته باشند و مهم آن حس و حالی است که از دل برمی آید. اما شما این را بدانید که همچنان به یاد ماندنی خواهید بود.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 4

قطب الدین صادقی در مراسم بزرگداشت مهین میهن

همچنین قطب الدین صادقی در این مراسم صمیمانه در سخنانی کوتاه با اشاره به اینکه در حدود 10 کار بزرگش مثل «سیمرغ» و «مده آ» با مهین میهن همکاری داشته است، اظهار کرد: در هر دوره ای آدم های خلاق زیادی کار می کنند اما کمیاب هستند، کسانی که سرمایه نمادین آن هنر و آن دوران باشند.

وی با اشاره به حضور چهره های شاخص در عرصه های مختلف گفت: مهین میهن با متانت و خلاقیت خود وقار ویژه ای را به این هنر (گریم) داد و برای این هنر احترام عمومی و جایگاه به همراه آورد.

به گزارش ایسنا،در این مراسم که از مهین میهن به عنوان «مهین بانوی تئاتر میهن» یاد می شد، فرزانه کابلی هم در سخنان کوتاهی درباره او و خطاب به این هنرمند گفت: ما همان طور که میهن مان را دوست داریم شما را هم با جان و قلب خود دوست داریم.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 5

مراسم بزرگداشت مهین میهن

در ادامه این مراسم مهین میهن هم با قدردانی از برگزاری این بزرگداشت و نیز قدردانی از حضور بیژن محتشم در این مراسم که او را پدر گریم ایران نامید، بیان کرد: من حدود 30 سال عاشقانه برای تئاتر کار کردم و شب تا صبح به طرح هایم فکر می کردم. همچنین در این 30 سال عاشقانه در دانشگاه درس دادم و از آنجا که در زندگی بچه ای ندارم همواره احساس کردم کسانی که به آن ها دری می دهم، بچه های من هستند.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 6

او همچنین گفت: امشب اینقدر از من تعریف کردید که می خواهم بروم و شخصیت مهین میهن را بررسی کنم تا ببینم او چه کرده است! چون من هر آنچه را انجام دادم کاری بود که هر استادی باید انجام می داد و فکر می کنم طبیعی بوده است.

به گزارش ایسنا، در این مراسم بارها اشاره شد که همان طور که عبدالله اسکندری در سینما پایه گذار چهره پردازی بوده، مهین میهن هم این کار را در تئاتر انجام داده است.

بزرگداشت "مهین بانوی تئاتر میهن" مادر گریم ایران 7

همچنین از این نکته یاد شد که او پیش از تئاتر و قبل از انقلاب اپرا کار می کرده و در این رشته هنری نیز فعال بوده است.

در بخشی از این مراسم کلیپی در چند قسمت پخش شد که برخی از طراحان چهره پردازی که اکثرا از شاگردان این هنرمند بودند و نیز برخی هنرمندان دیگر مانند رضا کیانیان از این بانوی هنرمند سخن گفتند.

در پایان این مراسم هم با حضور بیژن محتشم، ایرج راد، پرویز پورحسینی و شاهین فاطمی (مدیرعامل صنایع چرمی درسا) و نیز حسین خطیبی (مدیرعامل کانون تبلیغاتی نور) از مهین میهن قدردانی شد.

یکی از این هدایا تابلوی کاشی کاری از لاله اسکندری بود.