مهمانان ویژه بهمن فرمان آرا و رضا کیانیان در پشت صحنه "مردی برای تمام فصول"

مهمانان ویژه بهمن فرمان آرا و رضا کیانیان در پشت صحنه "مردی برای تمام فصول"

کارگردان و بازیگران نمایش" مردی برای تمام فصول" یکشنبه شب در تالار وحدت مهمانان ویژه ای داشتند.

مسعود نیلی، موسی غنی نژاد و فرهاد نیلی سه اقتصاددان سرشناس کشور همراه با نویسندگان و خبرنگاران هفته نامه "تجارت فردا" و سایت خبری " اقتصاد نیوز" دیشب برای دیدن نمایش مردی برای تمام فصول به تالار وحدت رفتند و پس از آن با کارگردان،بازیگران و عوامل این نمایش به گفت وگو نشستند.

بهمن فرمان آرا کارگردان این نمایش گفت: مردی برای تمام فصول داستان تقابل هنری هشتم با کلیسا را روایت می کند و درباره ایستادگی سر توماس مور در مقابل این پادشاه یک دنده است که می خواهد بر خلاف قانون کلیسا همسر خود را طلاق دهد و دوباره ازدواج کند.در این میان هنری هشتم از سر توماس مور که بعد از مرگ کاردینال به صدراعظمی رسیده می خواهد ازدواجش را تایید کند تا نیازی به تایید پاپ نداشته باشد اما سر توماس که سیاستمداری پایبند به اصول است، تن به این کار نمی دهد و در نهایت اعدام می شود.

وی افزود: سال ها پیش یکی از فیلم سازان برجسته سینما، فیلمی با همین نام ساخت اما در دوره شاه، این فیلم توقیف بود. چون داستان فیلم شباهت هایی با زندگی خاندان سلطنتی ایران داشت. چند سال قبل از تولید فیلم، محمد رضا شاه پهلوی، مثل هنری هشتم، همسرش (ثریا) را که بچه دار نمی شد، طلاق داده بود.

فرمان آرا گفت: ساخت این نمایش یکی از آرزوهای من بود که در نهایت موفق شدم در دولت تدبیر و امید مجوز آن را بگیرم. هر چند مشکلات زیادی برای ساخت این نمایش وجود داشت اما خوشحالم که در این مقطع آن را ساختم.

وی افزود: نمایش مردی برای تمام فصول نیاز به سرمایه زیادی داشت و ما می خواستیم لباس، گریم، دکور و بازیگران خوبی داشته باشیم بنابراین باید سرمایه زیادی مصرف می کردیم اما خوشبختانه استقبال از نمایش خوب بوده و امید به بازگشت سرمایه داریم.

رضا کیانیان بازیگر نقش اصلی نمایش مردی برای تمام فصول هم با اشاره به اینکه آرزو داشته در این نمایشنامه بازی کند، اجرای آن را موفقیتی برای جامعه تئا تر ایران دانست و گفت: هنرمندان زیادی هستند که آرزو دارند آثار بزرگی خلق کنند اما مشکلات مالی اجازه نمی دهد و به نظر می رسد رکود فعالیت های هنری را هم فرا گرفته است.

وی خطاب به دکتر مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رئیس گفت: امیدواریم دولت در سیاست گذاری، به تنگناهای تأمین مالی حوزه هنر و ادبیات بیشتر توجه کند و حتی اگر قرار نیست به این بخش کمک مالی شود، باید برای تأمین مالی آن ابزارهای تازه تعریف کنند چون دیگر به سختی می توان به روش های سنتی، سرمایه مورد نیاز حوزه فرهنگ وهنر را تأمین کرد.

بازیگر نقش «سر تامس مور» در نمایش «مردی برای تمام فصول» افزود: من اعتقاد جدی پیدا کرده ام که هیچ دولتی بیشتر از بخش خصوصی دلش برای توسعه کشور نمی سوزد اما دولت باید پایش را محدوده اقتصاد، سینما، فرهنگ و بنگاه داری بیرون بگذارد تا بخش خصوصی شکل گیرد.

دکتر موسی غنی نژاد هم گفت: متأسفانه بازار هنر در ایران مقیاس کوچکی دارد چون محصول خوب کم تولید می شود.

وی با اشاره به نظارت های سلیقه ای در عرصه هنر گفت: اصولا محدودیت در عرصه هنر، سفره هنرمند را کوچک و کوچک تر می کند. در حال حاضر خط قرمز در عرصه هنر زیاد است و آثار هنری با سانسور مواجه می شوند. مردم هم طرفدار اثر هنری به اصطلاح پالایش شده نیستند. وقتی اثر هنری در چنین فضایی خلق می شود، بدون مشتری می ماند و بازار بدون مشتری به سرمایه گذار این سیگنال را می دهد که این بازار محل خوبی برای فعالیت اقتصادی نیست. در نتیجه انباشت سرمایه در این حوزه شکل نمی گیرد و سرمایه گذار حاضر نیست سرمایه اش را برای بازدهی پایین وارد این حوزه کند در نتیجه بازار هنر بدون سرمایه گذار می ماند.

دکتر مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور نیز با تمجید از گروه کارگردانی و بازی خوب بازیگران نمایش، موفقیت بیشتر حوزه هنر را منوط به قطع دخالت های دولت در این عرصه دانست و دکتر فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی نیز با اشاره به دوری مردم از سینما و تئا تر، یکی از دلایل آن را تولید آثار ضعیف اعلام کرد.