رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر

من زندگی شگفت انگیزی داشتم، اگر همین حالا تمام شود. یک زندگی شگفت انگیز!

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 2

ملیسا و جُوآن ریورز در ماه می با هم در مراسم فرش قرمز حضور یافتند جوآن ریورز (Joan Rivers) در بیشتر دوران حرفه ایِ سد شکنِ خود، همواره یک شریک داشت: دخترش ملیسا.

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 3

و وقتی او پنج شنبه در بیمارستانMount Sinai در شهر نیویورک درگذشت، ملیسای 46 ساله، تنها فرزندش، در کنار مادر کمدینش بود، و او بود که باید تصمیم سخت جدا کردن تجهیزات پزشکی که مادر بیوه اش را پس از قطع تنفس در 28 آگوست زنده نگه داشته بود، می گرفت.

ملیسا در بیشتر دوران زندگی اش نقش مکمل و کمتر گستاخ مادرش را بازی کرد، حتی گاهی جلوی دوربین. او یک بار تعریف کرده بود که از دو سالگی کمدی های مادرش را تماشا می کرد.

ملیسا در ماه مارس 2011 به دیلی میل گفت: «می شود گفت که من در جاده بزرگ شدم، همیشه در حال نقل مکان برای اجرای بعدی بودیم. و من وقتی 6 ساله بودم می توانستم همه متن های مادرم را از حفظ بخوانم، البته معنی اش را نمی فهمیدم. تقریباً سریع بزرگ شدم، چون مجبور بودم تا حدودی مستقل باشم. ما به یک شهر جدید و یک هتل جدید می رفتیم و من کنار استخر و ماشین فروش سودا بودم، ولی مجبور بودم که میانه‎رو و باهوش باشم. البته پدر و مادرم سعی می کردند محیط با ثباتی فراهم کنند: همیشه و همه جا با هم می رفتیم و همواره یک سری کارهای روزمره را با هم انجام می دادیم.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 4

استراحت مادر و دختر در خانه شان در سال 1970

با این حال جوآن و همسرش ادگار روزنبرگ سعی می کردند زندگی طبیعی و خوبی برای ملیسا فراهم کنند که در لس آنجلس به مدرسه می رفت.

ملیسا در مصاحبه با مجله People در سال 1993 گفت: «مامان و بابا برای هر مراسم کوچک مدرسه، با هواپیما خود را می رساندند.»جوآن اضافه کرد: «من حتی از آن مادرهایی بودم که براونی (نوعی کیک) درست می کرد و به مدرسه می آورد. حالا این ها همه خاطره است.»

ملیسا دوره‎ی کالج را در دانشگاه پنسیلوانیا گذراند، یعنی جایی که جوآن از او می خواست برود.

دوران سختیوقتی در 14 آگوست 1987 ادگار اقدام به خودکشی کرد، جوآن و ملیسا دچار بحران سختی شدند. جوآن پیش از آن هم به خاطر کنسل شدن برنامه آخر شب خود (که تهیه کننده اش ادگار بود) در عرض کمتر از یک سال روی آنتن بودن توسط Fox، روزهای سختی داشت. ملیسا فردی بود که خبر غم انگیز را به مادرش داد، و قابل درک بود که او واکنش مناسبی بروز نداد.

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 5

هر دو با هم در عروسی ملیسا در سال 1998 جلوی دوربین قرار گرفتند

پس از خودکشی، مدتی مادر و دختر با هم حرف نمی زدند.ملیسا به دیلی میل توضیح می دهد: «در ابتدا ما تقریباً به طور کامل از هم دور شدیم و حدود یک سال با هم حرف نمی زدیم. البته طبیعی هم هست. وقتی یک نفر خودکشی می کند، دوست دارید یک نفر را به خاطرش متهم کنید. هیچ وقت نمی خواهید فردی که خودکشی کرده را متهم کنید، چون او در آن هنگام به یک فرشته تبدیل می شود و تمام بدی ها و اشتباهاتش را فراموش می کنید، بنابراین من گناه را به گردن مادرم انداختم. ما مدت ها نمی توانستیم درباره این موضوع حرف بزنیم، چون هر کدام درگیر رنج خود بودیم. اما کم کم به رابطه خود برگشتیم، چون هر دو این طور می خواستیم.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 6

جوان و همسر و دخترش جوآن بعدها آشکار کرد که خودش هم در این زمان به فکر خودکشی افتاده بود.جوآن به مجله People گفت: «تصمیم گرفتم که فقط به خاطر ملیسا باید ادامه بدهم. در غیر این صورت همان پیام ادگار را به او خواهم رساند، که خودکشی تنها راه است. پس احساس کردم که باید به او نشان دهم، راهی برای گذشتن از تاریکی هست.»

تا سپتامبر 1990 بعد از اینکه جوآن به ملیسا برای گذر از یک رابطه ناهنجار کمک کرد، آنها بار دیگر به هم نزدیک شدند. رابطه آنها به قدری خوب شد که ملیسا نام خانوادگی خود را از روزنبرگ به ریوِرز تغییر داد، یعنی مثل مادرش. او در برنامه Geraldo گفت که این تغییر نام برای ادای احترام به مادر بوده است.ملیسای 22 ساله در آن برنامه گفت: «همه می دانند که نام خانوادگی من روزنبرگ است و من فکر می کنم الان زمانی است که مادرم اعتبار زیادی برای کارهایی که کرده به دست آورده است.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 7

مادر و دختر در اسکار سال 2000 (Steve Granitz/WireImage)

انقلاب در فرش قرمزملیسا که در سال 1989 از کالج فارغ التحصیل شده بود، به زودی کار در تلویزیون را به صورت زنده در شبکه های CBS و MTV آغاز کرد. جوآن هنوز منتظر یک بازگشت باشکوه پس از شکست برنامه  The Late Show Starring Joan Rivers در سال 1995 بود، او و ملیسا آماده بودند که مجری مهمانی های فرش قرمز پیش از مراسم بزرگی مانند اسکار و امی برای شبکه E! باشند. جوآن به تنهایی فرش قرمز 1994 را اجرا کرد، اما او خاطرات بهتری را از کار با دخترش در مصاحبه سال 2010 مطرح کرد.جوآن گفت: «ما اوقات بسیار خوبی را با هم گذراندیم. ما بودیم که برای اولین بار مصاحبه های فرش قرمز را اجرا کردیم و سؤال «لباس کدام طراح رو پوشیدی؟» و اینجور چیزها را برای اولین بار مطرح کردیم.»

این اجراها آنقدر محبوب شدند که در سال 2004 شبکه TV Guide Network از رونق افتاد. آنها در سال 2010 برای برنامه جدیدی به نام Fashion Police به شبکه E! بازگشتند. ملیسا گاهی جلوی دوربین حضور می یافت، اما بیشتر به عنوان مدیر تولید در پشت صحنه ایفای نقش می کرد. جوآن ستاره نمایش بود و درباره افراد مشهور جوک هایی می گفت که مجری همکارش را به خنده می انداخت.

هر چند که هر دو نفر در Fashion Police نقش کلیدی داشتند، اما این تنها پروژه مشترک آنها در آن زمان نبود. آنها به عنوان زوج در برنامه های Reality مثل Celebrity Apprentice, I"m a Celebrity... Get Me Out of Here! وشوی خودشان در WE یعنی Celebrity Apprentice, I"m a Celebrity... Get Me Out of Here! حضور داشتند. آنها همچنین از یک سال پیش تهیه کننده برنامه هفتگی پخش شده از یوتیوب به نام In Bed With Joan  که در آن جوآن با افراد مشهور در تختخواب مصاحبه می کرد را به عهده داشتند.

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 8

جوآن و ملیسا در مراسم روز شکرگذاری Macy در سال 2010 (Bobby Bank/WireImage)

در وقت های آزاد، هر دو کتاب هایی نوشتند و طراحی هایی برای QVC انجام دادند. رابطه شخصی آنها در سال های اخیر به خوبی رابطه حرفه ای آنها پیش می رفت. جوآن حتی به خاطر سریال Joan and Melissa، چهار سال گذشته را با ملیسا و فرزند 13 ساله اش کوپر (از همسر سابقش John Endicott) زندگی می کرد.

ملیسا در آن زمان در مصاحبه ای به دیلی میل گفت: «مادرم الان 77 سال دارد. او در نیویورک زندگی می کند و به نقطه ای از زندگی اش رسیده که دوست دارد زمان بیشتری را با خانواده اش بگذراند. به خاطر همین من به او گفتم چرا به لس آنجلس نمی آیی و اینجا دنبال یک خانه برای خودت نمی گردی؟ یک نفر گفت این ایده خوبی برای یک برنامه تلویزیونی است. در واقع موضوع اصلی همین بود، که البته به اتفاق رایجی در جامعه امروز تبدیل شده است: به خاطر وضع اقتصادی، بسیاری از والدین در خانه مشترکی با فرزندانشان زندگی می کنند، به همین دلیل فکر می کنم مردم با این شو و تمام سختی هایش هم ذات پنداری می کنند.» «چند سال پیش من با مادرم یک مشاجره شدید داشتم و به او گفتم «من آدم بالغی هستم و حد و حدودی برای خودم دارم و تو باید به آنها احترام بگذاری.» چند روز بعد او به من زنگ زد و گفت، «می دانم که تو برای خودت حد و حدودی داری، ولی من ترجیح می دهم آنها را نادیده بگیرم.» واقعاً چطوری باید جواب می دادم؟» ملیسا ادامه می دهد: «البته فکر نمی کنم ما بیشتر از مادر و دخترهای دیگر اهل مشاجره و دعوا باشیم. خانواده هایی که بی مشکل به نظر می رسند، ترسناک هستند، از آنهایی که بعداً می فهمید چندین جسد در حیاط پشتیشان قایم کرده اند. ما دوست داریم اسکلت هایمان را در اتاق پذیرایی بگذاریم.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 9

مادر و دختر در فصل اول شوی خود ظاهر می شوند (Everett Collection)

ملیسا گفته که جوآن در خانه بسیار متفاوت از چیزی است که در صحنه دیده می شود. او به خانواده بیش از هر چیزی اهمیت می داد و وقتی درباره دخترش حرف می زد بسیار نرم تر بود. ریوِرز به مجله People گفت: «دوست داشتم 10 فرزند داشته باشم. بعد از ملیسا من 2 بارداری ناموفق داشتم. نداشتن فرزندِ بیشتر تنها حسرت من در زندگی است. ما می خواستیم بچه ای را به فرزندی قبول کنیم، اما ادگار ناگهان تغییر عقیده داد. الان بیشتر نگرانم چون ملیسا کسی (خواهر و برادر) را ندارد. وقتی همه چیز بد پیش می رود، تنها کسی که هوایت را دارد خانواده است.» کمدین کهنه کار در اپیزودی از Joan and Melissa در سال 2012 هم وقتی در حال صحبت با دخترش قبل از جراحی پلاستیک مجدد بود، بسیار احساساتی شد. جوآن در آن صحنه گفت: «ملیسا، هر اتفاقی که بیافتد، من زندگی فوق العاده ای داشتم. اگر امروز صبح بمیرم، هیچ کس نمی گوید که خیلی جوان بود. تو آدم فوق العاده ای هستی. کوپر خیلی خوب است. … من زندگی شگفت انگیزی داشتم، اگر همین حالا تمام شود. یک زندگی شگفت انگیز! تو استثنایی بودی و دوران خوبی را با هم داشتیم.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر 10

جوآن و چالش سطل آب یخ