یک مقام مسئول خبر داد / امضای 20 یادداشت تفاهم همکاری با شرکت های بین المللی در بخش معدن

سیب موز شرایط جدید بین المللی پس از توافق برجام امکان امضای 20 یادداشت تفاهم همکاری با شرکت های معتبر بین المللی را در بخش معدن و صنایع معدنی فراهم کرده و تفاهم نامه هایی که به گفته معاون سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در حال پیگیری است.

یک مقام مسئول خبر داد / امضای 20 یادداشت تفاهم همکاری با شرکت های بین المللی در

سیب موز: یک مقام مسئول خبر داد / امضای 20 یادداشت تفاهم همکاری با شرکت های بین المللی در بخش معدن

به گزارش سیب موز به گزارش ایرنا، امیر خرمی شاد با اعلام این خبر درباره محتوای این قراردادها گفت: یکی از این تفاهم نامه ها درباره تاسیس شرکت مشترکی به نام پرشین متالیکز با مشارکت ایمیدرو و شرکت دانیلی ایتالیا به منظور توسعه هرچه بیشتر صنایع فلزی است که پایه گذاری شد. تاسیس شرکت مشترک بین سازمان ایمیدرو و شرکت دانیلی در ایران که 60درصد سهام مربوط به طرف ایتالیایی و 40درصد مربوط به ایمیدرو است، در سفر سال گذشته به این کشور تفاهم شد.

شرکت یادشده به نام معدنی و فلزی ایران و ایتالیا ثبت شده و کارهایش در حال انجام است. این شرکت از مرحله کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی به ظرفیت 6.5میلیون تن کار را دنبال خواهد کرد.

به گفته این مقام مسئول، وضعیت بازار مواد معدنی نسبت به سال گذشته از موقعیت و پایداری مناسب تری برخوردار و موجب افزایش درآمدهای زنجیره معدن شده است و این موضوع نیز به سهم خود، موجب افزایش سرعت توسعه و تسریع در بهره برداری طرح های در دست اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد: این تیم با مطالعه ایران و سایر کشورها، به ویژه کشورهای مشابه، در حال عارضه یابی در وضعیت موجود است، درعین حال برخی قوانین دست و پا گیر نیز باید هر چه زودتر اصلاح شود.

معاون ایمیدرو افزود: تقویت تولیدات زنجیره معدنی به توسعه صنایع پایین دستی منجر خواهد شد و ایران را برای اجرای مقتدرانه اقتصاد مقاومتی آماده می کند و در واقع مسیر خروج از تولید تک محصولی و وابستگی اقتصاد کشور به نفت، از زنجیره معدن می گذرد.

به اعتقاد وی، مشکلات سر راه صادرات محصولات ایرانی به بازارهای بین المللی و انتقال وجه به ایران با مسائل پیچیده ای روبه رو شد که این بخش ناگزیر از پشت سر گذاشتن آن بود.

به گفته خرمی شاد، سازمان ایمیدرو در برخی موارد با بخش خصوصی مشارکت کرده و علاوه بر کاهش هزینه ها به رشد بخش خصوصی کمک کرد و در طرح هایی مانند سرب و روی مهدی آباد (یزد)، با مدل کنسرسیومی پیش رفته و نتایج بسیار مطلوبی حاصل شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز در مهدی آباد یک کنسرسیوم قابل قبول با حضور طرف های ایرانی و خارجی در حال فعالیت است که این امر موجب جذب سرمایه گذاری و فناوری خارجی و همچنین رشد و بالندگی طرف ایرانی خواهد شد.

سازمان ایمیدور به منظور فعال سازی طرح های راکد و عملیاتی ساختن پروژه های جدید، در سه سال نخست دولت یازدهم افزون بر 8.1میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد.

برخی طرح های ایمیدرو به دلیل مشکلات تامین مالی، مدیریت و تحریم بین‏المللی، تاخیر بیش از 13ساله داشتند.