نقاشی خیابانی چیست؟

نقاشی خیابانی چیست؟

سیب موز: نقاشی خیابانی چیست؟

سیب موز آیا تاکنون در خیابانی راه رفته اید که یک نقاشی سه بعدی زیبا بر روی آن باشد؟ دیدن نقاشی خیابانی از زوایای مختلف جذابیت خاص خود را دارد.

به گزارش سیب موز به گزارش آلامتو به نقل از mrkhatayedid.com ؛ نقاشی خیابانی معمولا با نام های هنر پیاده رو (Pavement Art) و هنر خیابانی (Street Art) شناخته می شود. این هنر معمولا به طرح هایی گفته می شود که در فضاهای مختلفی نظیر کف خیابان، پیاده روها وشهرک ها با مواد ناپایدار یا نیمه پایدارنظیرگچ (پاستل) انجام میشود.

خاستگاه یا پیدایش نقاشی خیابانی

منشا نقاشی خیابانی مدرن را می توان بریتانیا دانست. هنرمندان خیابانی در سال1890در بریتانیا شروع به فعالیت کردند، که در حال حاضر تعداد هنرمندان خیابانی که ساکن لندن هستند به 500 نفر نیز میرسد.

ابداع کنندگان نقاشی خیابانی در بریتانیا که به اسکریورها (Screever) معروف بودند. اغلب آثار و نوشته هایی بر روی لوح های مسی و فلزی ایجاد می کردند. که به سال 1700 میلادی برمی گردد. طبیعتا بطور قطع نوشته های شکسپیر را میتوان مشهورترین سوژه برای اسکریورها در آن زمان دانست. آنها اغلب شعرها، ضرب المثل ها و پندهای اخلاقی و پیام های سیاسی را برای کارهای خود انتخاب می کردند. آثار آنها را به نوعی روزنامه های مصور وقایع آن روزها میتوان دانست که توسط دو قشر مورد درخواست و استقبال بوده است:

1-قشری که نمی توانستند بخوانند و بنویسند اما درک تصویری داشتند.

2- قشر فرهیخته مخاطبان که به درس ها و پندهای اخلاقی بها می دادند.

جلب توجه نظر ثروتمندان در آن زمان ها اهمیت زیادی داشت تا هنرمندان بتوانند اندوخته مالی کسب کنند.

این هنرمندان چه نامیده میشدند

در آمریکا نیز هنرمندان خیابانی با نام نقاش پاستل (Chalk Painter) شناخته می شوند. اما در ایتالیا بخاطر اینکه آثار غالب آنها از شمایل حضرت مریم (س) بود به آنها مدونا (Maddona) گفته میشد. در آلمان نیز آنها Strassenmaler نامیده میشدند که از ادغام کلمات نقاش خیابانی به زبان آلمانی ساخته شده است.

مدونا های ایتالیایی در قرن شانزدهم شهرت داشتند. آنها هنرمندان دورگردی بودند که اغلب زندگی در کلیساها را به دلیل اجرای نقاشی شان در کلیسا ترجیح میداند. آنها از برگزاری فستیوال ها وجشن ها در شهرهای دیگر خبر داشتند. بنابراین هر ساله به آنجا می رفتند تا با پولی که از بازدیدکنندگان آن جشنها می گرفتند بتوانند معیشتشان را بگذرانند. در بعضی نقاط ایتالیا مردم برای صمیمیتی که با این هنرمندان داشتند به آنها El Grec یا مستخدم هم میگفتند.

این هنر در ایتالیا با برگزاری فستیوالی در شهر Mantua با نام Grazie Di Curttatnne که در سال 1973 برگزار شد، پیشرفت شایانی داشت.

مقدمه ای برای نقاشی سه بعدی

در سال 1980میلادی کورت وینر با خلق آثاری که اکنون با نام های پرسپکتیو یک نقطه یا طراحی دگرگون شناخته میشوند. خلاقیت جدیدی را در این هنر ایجاد کرد و عملا مقدمه ای شد برای متولد شدن نقاشی سه بعدی. در این آثار اگر از یک زاویه خاص به آن نگاه شود به نظر دارای حجم پرسپکتیو می باشند.

فستیوال ها(جشنواره) نقاشی خیابانی

1906 اولین جشنواره نقاشی خیابانی در لندن.

1974 اولین فستیوال جهانی در ایالت Grazie Di Curtatone ایتالیا (به همین علت ایتالیا خود را پرچمدار فستیوال های جهانی این هنر میداند).

1987 فستیوال ونر استادر و مانفرد استادر که این هنر را در سانتا باربارای کالیفرنیا به نمایش گذاشتند.

1994 فستیوال دریاچه Worth واقع در فلوریدا آمریکا که هر ساله حدود 100 هزار نفر به تماشای 250 اثر که توسط 400 هنرمند انجام میشود میپردازند.

1993 فستیوالی با نظارت Rosy Loyola در ایالت مونتری مکزیک.

2002 فستیوال نقاشی های پاستل در شهرک لاریمر دنور کانادا که طی دو روز به نمایش اثر 200 هنرمند برگزار شد. این فستیوال منجر به تشکیل اتحادیه هنری و غیرانتفاعی لایمر شد.

2008 مارک وگنر به همراهی 6000 انسان که شال 4000 کودک ابتدایی بودند. موفق به ثبت رکورد بزرگترین نقاشی خیابانی به مساحت 8361 متر مربع در آلامدای کالیفرنیا شدند که یک عکس ماهواره ای هم از آن گرفته شد.

2010 فستیوال 8 روزه ساراسوتا بمناسبت هالووین با نظارت دنیس کوال در امریکا.

2011 فستیوال ویلهمشاون آلمان که هنرمندانی نظیر ملانی سیگل – لیدا هیتزفیلد – گرگوری وویسیک در آن فستیوال حضور داشتند.

2011 در شهر ساراروتای چین لیون کر وتمیش هنرمند هلندی به خلق نقاشی سه بعدی از ارتش گلوتراکوتا (امپراطور فقید چین) پرداخت.که این اثر توسط جین قیشین هوانگ امپراطور وقت چین ارج نهاده شد.

2011 نخستین فستیوال نقاشی سه بعدی دو سطحی در انگلستان توسط دومین ساگنر در انگلستان.

2012 کمپانی We Talk Chalk که صاحب امتیاز آن ملانی استیمل و رمکو ونلاتوم میباشند. به عرضه نقاشی سه بعدی در فستیوال هایی در اسراییل و تایلند پرداختند. که یکی از مشهورترین عکس های این فستیوال ها عکس شیمون پرز نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با اثرملانی استیمل و روبن پونیکا بود.