پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر

سیب موز: در این مطلب به پنج نمونه جالب که بشر از جانوران الهام می گیرد و چیزی تازه می سازد اشاره می کنیم.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر

سیب موز: پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر

مجله مراحم: دانشمندانی که دریافته اند چگونه مارها بر روی شکم شان می خزند امیدوارند که این کشف بتواند به آنها در تولید سطوح و رنگ هایی که به آسانی از بین نمی رود، کمک کند. این گروه از محققان امیدوارند که بتوانند از لایه روغنی که سطح شکم مارها را پوشانده الهام گرفته و مواد تازه سختی تولید کنند.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر 2

یک مهندس ژاپنی که در راه آهن کار می کرد و به پرنده ها علاقه داشت، با دیدن منقار ماهی خورک فکری به سرش زد که یکی از مسائل قطارهای سریع السیر را حل کرد. اولین قطارهای سریع السیر پرسروصدا بودند، به ویژه در داخل تونل. قطاری که وارد تونل می شود، هوای پیش رویش فشرده می شود. در قطارهای اولیه وقتی قطار از تونل خارج می شد صدای بلند ناهنجاری ایجاد می کرد. مهندس پرنده دوست از روی منقار ماهی خورک یک دماغه دراز و تیز برای قطار سریع طراحی کرد، که وقتی از تونل خارج می شود هوای جلویش به تدریج خارج شود و آن صدای مهیب را ندهد

.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر 3

نهنگ کوهان دار با وجود سنگینی، شناگر قابلی است. دانشمندی به نام فرانک فیش متوجه شد روی لبه جلویی باله این نهنگ ها دندانه دندانه است، و این برآمدگی ها کمک می کند سریع تر شنا کنند و آسان تر تغییر مسیر بدهند. آقای فیش این الگو را روی لبه تیغه های توربین های بادی پیاده کرد. نتیجه این شد که وقتی جهت باد عوض می شد، توربین سریع تر حرکت می کرد و توان بیشتری تولید می کرد.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر 4

پای مارمولک طوری است که می تواند به سطح زیرش بچسبد. اخیرا دانشمندان کشف کرده اند این ویژگی از هزاران موی بسیار نازک کش مانند روی پای مارمولک ناشی می شود. یک تیم آمریکایی با الهام از این کشف دست کشی تولید کرده که صخره نوردان می توانند به کمک آن از دیواره های عمودی بالا بروند. هدف این گروه این است که نظامی ها بتوانند از سطوح شیب دار و سخت، یا ساختمان ها و دیوارهای بلند بالا بروند.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر 5

ولکرو یا بست قلاب دار اختراع یک مهندی سوییسی است به نام جورج دی مسترال. داستان از این قرار است که آقای مسترال که با سگش در مناطق آلپ پیاده روی می کرد، به هنگام بازگشت دریافت که به پوست سگ میوه های ریز تیغ دار چسبیده. او از فرو رفتن موها و تیغ های در هم الهام گرفت و ولکرو را ساخت، که سال هاست در چیزهایی که قرار است آسان بچسبند و آسان جدا شوند استفاده می شود. / مجله مراحم

.

پنج جانوری که باعث پیشرفت تکنولوژی شده اند +تصاویر 6

کوسه ها پوست عجیبی دارند. جوری است که خزه و موجودات ریز دریایی به آن نمی چسبند. طرحی دندانه دندانه دارد که اصطکاک را کم می کند و باعث می شود کوسه آسان تر شنا کند. این ویژگی نخستین بار توجه دانشمندان ناسا را جلب کرد. از روی آن یک روکش خاص ساختند. که این روکش در زیر قایق های آمریکایی که در رقابت های المپیک شرکت می کردند استقاده شد. به این طریق قایق ها می توانستند سریع تر حرکت کنند.