معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند

سیب موز: آیا شما هم جزو آن کسانی هستید که وقتی کسی به شما پیشنهاد انجام دادن کاری را می کند، فوری می گویید از ما دیگر گذشته؟! یا برعکس فکر می کنید که خیلی زود است که در آغاز جوانی صاحب شرکتی شوید یا اختراعی را ثبت کنید؟

به گزارش سیب موز: آیا شما به محض عبور از مرز سی سالگی حس می کنید که دیگر شکیبایی و توان انجام کارهای بزرگ و قبول ریسک های بزرگ را ندارید؟

آیا شما زیاد برای کسانی که شما را ملامت می کنند و در شرایطی که هنوز بیشتر عمرتان باقی مانده، شما و استعدادتان را از دست رفته می پندازند، ارزش قائل می شوید.

اگر بلایی سر ما نیاید و کمی مواظب سلامتی خودمان باشیم، امید به زندگی ما حدود 70 تا 75 سال است و جالب است بدانید که تا آخرین سال های زندگی هم ما می توانیم منشأ تحولات بزرگ باشیم.

البته نباید این حرف را اشتباه درک کنید و تصور کنید که می توانید با خیال اینکه همیشه فرصت هست، خیالبافی کنید و فرصت را از دست بدهید.

اما شاید این پست باعث شود که به خود آیید. همه هم نشینانی را که جز اتلاف وقت و افسردگی چیزی برایتان نداشته اند، ترک کنید. پیش فرض های منفی را دور بریزید، آستین بالا بزنید و با ارزیابی دقیق از خودتان و استعدادهایتان، سعی کنید یک انقلاب کوچک در درون خود ایجاد کنید.

در این ایمیل ما با هم مرور می کنیم که کارآفرین ها و رؤسای شرکت های بزرگ دنیا، عملا از چه سنی فعالیت خود را شروع کردند.

البته در همین آغاز متن باید متذکر شوم که سنی که منظور ما از «شروع» فعالیت این نیست که این بزرگان قبل از نقظه عطف زندگی خود کاری نمی کردند و بیکار بودند و مهارتی نداشتند.

آنها چون شمایی که استعدادها و توانایی های نهانی دارید، هر کدام مهارت ها و استعدادهایی داشتند، منتها در یک زمان ویژه، این استعدادها، ناگهان به صورت انفجاری، پرده برداری می شدند.

بنابراین در رشته پست هایی تاریخچه شرکت های مهم و مؤسسان آن را خیلی مختصر و مفید مرور می کنیم، تا ببینیم که مؤسس یا مؤسس های آنها، در زمان تأسیس شرکت خود چندساله بوده اند.

18 سالگی – مایکل دل – شرکت دل

مایکل دل ( MICHAEL DELL ) در سال 1965 در تگزاس آمریکا به دنیا آمد. پدرش روانپزشک و مادرش کارمند شرکت بورس بود. آنها می خواستند مایکل پزشک شود بنابراین، در دانشگاه تگزاس ثبت نام کرد، گرچه علاقه اول او کامپیوتر بود. روحیه کارآفرینی از همان کودکی جزئی از وجود مایکل بود. در 12 سالگی یک حراج تمبر راه انداخت و از این راه توانست 1000 دلار کسب کند.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند

سیب موز: معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند

در دبیرستان با فروش روزنامه 18000 دلار به دست آورد. در سال 1983 خرید رایانه های قدیمی و به روز کردنشان را برای فروش در محل گاراژ منزلشان شروع کرد و 180 هزار دلار رایانه فروخت. پس از آن دیگر به دانشکده بازنگشت. در مرحله بعد او اجزاء رایانه را می خــــــرید و پس از مونتاژ آن را می فروخت. سال بعد او شرکت دل را بنیان گذاشت و با تحویل به موقع ( JUST IN TIME ) و حذف انبار و هزینه بالاسری و ارائه خدمات پس از فروش تحولی شگرف را در زمینه پاسخگویی به نیازهای مشتریان در صنعت رایانه پدید آورد. او ایده ای را رایج کرد که مشتری می تواند ازطریق تلفن، رایانه شخصی سفارش بدهد و بخرد.

« سیستم توزیع مستقیم» و «عرضه انبوه کالا مطابق دلخواه مشتری» از ویژگی های شرکت دل است. شرکت او در سال تأسیس 6 میلیون دلار از محل فروش رایانه درآمد کسب کرد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 2

19 سالگی – جیمز کیسی و شرکت UPS

شرکت UPS بزرگترین شرکت حمل و نقل کالا در جهان است.

در سال 1907، نیاز گسترده ای به حضور شرکت های خصوصی برای حمل و نقل کالا و بار به وحود آمد. در آن زمان، جوان 19 ساله ای به نام جیمز کیسی، با قرض گرفتن 100 دلار از دوستش یک شرکت به نام امریکن مسنجر (AMS) در سیاتل ثبت و راه انداری کرد. در درجه ی اول فعالیت های شرکت محدود به جابه جایی مدارک، محموله ها و حمل غذا از رستوران ها به مقاصد داخل شهری بود. در بیشتر موارد، حمل کالاها توسط افراد انجام می گردید و در صورت دور بودن مسیر، ار دوچرخه نیز استفاده می شد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 3

خط مشی این شرکت در درجه ی اول مشتری مداری، اطمینان، قیمت پایین و فعالیت 24 ساعته بود. در حال حاضر نیز این شرکت با تکیه بر اعتقادات جیم، شعار « بهترین خدمات، پایین ترین قیمت» را سرلوحه کارش قرار داده است.

20 سالگی – بیل گیتس – مایکروسافت

گیتس در مدرسهٔ لیک ساید شروع به تحصیل کرد. سپس به علاقه خود به نرم افزار پی برد و برنامه نویسی را در سن 13 سالگی شروع کرد.

در سال 1973 گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد و با استیو بالمر آشنا شد. در هاروارد گیتس نسخه ای از زبان برنامه نویسی بیسیک را برای اولین میکروکامپیوتر نوشت.

در سال دوم دانشگاه را رها کرد تا تمام انرژی خود را صرف مایکروسافت کند. شرکتی که او در سال 1975 -در 20 سالگی او- با دوست دوران کودکی خود پل آلن آغاز کرده بود بر این باور استوار بود که کامپیوتر به وسیله ای ارزشمند بر روی هر میزی و در هر خانه ای تبدیل خواهد شد. آنها شروع به ساخت نرم افزار برای کامپیوترهای خانگی کردند. افق دید گیتس برای محاسبات شخصی محور موفقیت های شرکت مایکروسافت شد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 4

21 سالگی- استیو جابز – شرکت اپل

در سال 1976، وقتی جابز 21 ساله و وزنیاک 25 ساله بود، شرکت رایانه ای اپل را در پارکینگ خانوادهٔ جابز، بنیان گذاشتند. اولین رایانهٔ شخصی ای که جابز و وزنیاک به بازار معرفی کردند اپل I نام داشت. قیمت این رایانه که در سال 1976 معرفی شد، 666 دلار و 66 سنت بود. در سال 1977، جابز و وزنیاک رایانهٔ اپل II را معرفی کردند.در سال 1980، اپل عرضهٔ اولیه سهام خود را در بازار بورس ارائه کرد و به سهامی عام تبدیل شد. هنگامی که اپل عمومی شد، سرمایهٔ بیشتری از هر عرضهٔ اولیه سهام، از زمان شرکت خودروسازی فورد در سال 1956 جذب کرد و بلافاصله تعداد افراد بیشتری (حدود 300 نفر) از هر شرکت دیگری در تاریخ را میلیونر کرد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 5 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 6

21 سالگی – توماس بربری – برند بربری

در آگوست 1835 توماس بربری (Thomas Burberry) در دهکده بروکهام گرین در نزدیکی شهر لندن متولد شد. او در نوجوانی نزد یک پارچه فروش کار می کرد و پس از مدتی در سال 1856 خودش در بیسینگ استاک (BasingStoke) همشایر، یک فروشگاه کوچک لباس به نام شرکت کالای لوکس بربری را تاسیس نمود.

در سال 1870 او روی فروش لباس های بیرون متمرکز شد. توماس به آب و هوای بارانی انگلیس عادت نداشت و پس از مراجعه به دکتر برای دردهای روماتیسمی متوجه شد که دلیل آن پوشیدن بارانی های پلاستیکی است؛ بنابراین به فکر افتاد که نوعی بارانی نخی درست کند که علاوه بر محافظت در برابر باران، مانع تنفس پوست بدن نیز نشود؛ بنابراین پارچه مقاوم و جدید «گاباردین» را در سال 1880 ابداع نمود و با این کار به شهرت زیادی رسید.

در سال 1891 شعبه دوم بربری در لندن افتتاح و به عنوان دفتر مرکزی شرکت معرفی شد. خانواده سلطنتی انگلیس و ارتش نیز به این برند علاقه مند شده بودند و فرماندهان و سربازان ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول لباس های ضدآب بربری مانند بارانی و ترنچ کت (Trench Coat) معروف بربری را به تن می کردند. خاندان سلطنتی نیز حکم مخصوص سلطنتی انتصاب (Royal Warrants of Appointment) را به نشان تایید به توماس بربری داد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 7

کیفیت ضد آب بودن لباس های بربری زمانی که در سال 1911، کاپیتان روآلد آموندسن نروژی که برای نخستین بار پا به قطب جنوب گذاشت و برای سفرهای اکتشافی خود از لباس های بربری استفاده کرد، کاملا تایید شد.

همفری بوگارت نیز در فیلم کازابلانکا یک بارانی بربری بر تن کرده بود.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 8

21 سالگی – جک کوهن – شرکت تسکو

جک کوهن، کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی بریتانیایی بود، که در سال 1919 شرکت تسکو را تاسیس نمود.

تسکو بزرگ ترین خرده فروشی بریتانیا و همچنین سومین خرده فروش بزرگ در دنیاست که شعب آن در اروپا، آمریکا و آسیا گسترده شده است.

در آغاز، کار شرکت تسکو، محدود به عرضه خواربار در یک دکه کوچک در شرق لندن بود. جک چای مورد نیاز خود را از شرکتی به نام T.E.Stickwell خریداری می کرد. به تدریج این دو، نام خود را با هم ادغام کردند و اقدام به عرضه چای با نام تسکو TESCO کردند. در سال 1929 اولین فروشگاه تسکو در شمال لندن آغاز به کار کرد.

تسکو از آن زمان با در اختیار گرفتن فروشگاه های جدید به ارائه خدمات خرده فروشی پرداخت و با درنظر گرفتن نیاز مشتری اقدام به توسعه خدمات خود کرد. امروز بعد از سال ها سود خالص تسکو (پیش از محاسبه مالیات) حدود 3 میلیارد پوند است. هدف اولیه و اصلی تسکو خدمت به مشتری تعریف شده است. راضی نگه داشتن مشتریان فعلی بسیار مهم است؛ چرا که هرچقدر آنها راضی تر باشند دفعات مراجعه شان بیشتر خواهد شد. از نظر بررسی هزینه نیز نگه داشتن مشتریان فعلی بسیار کم هزینه تر از به دست آوردن مشتریان جدید است.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 9 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 10

امروزه تسکو در بریتانیا بیش از 2200 فروشگاه در اختیار دارد که از هایپرمارکت های بزرگ گرفته تا فروشگاه های کوچک حمل سریع، همگی در حال خدمت رسانی به مشتریان هستند. محصولات اصلی تسکو از خواربار گرفته تا کالاهای عمومی را شامل می شود و در حال حاضر شامل خدمات در صنایع دیگر مانند بانکداری، بیمه و کالاهای الکترونیکی (تجهیزات تلفن) است. این جهت گیری تدریجی به سمت «یک مکان برای همه خریدها»، رویکردی است که تسکو در پیش گرفته و به این معنی است که مشتریان می توانند تمام نیازهای خرید خود را در یک محل برآورده سازند.

22 سالگی – آرتور دیویدسون – شرکت هارلی دیویدسون

شرکت هارلی دیویدسون ایالات متحده، یکی از مشهورترین تولید کنندگان موتور سیکلت در جهان محسوب می شود که موتور های تولید شده توسط این شرکت حتی پس از چند دهه از زمان تولید آنها همچنان چندین هزار دلار ارزش دارند.

آرتور دیویدسون یکی از 4 مؤسس این شرکت بزرگ است، او در سال 1903 – در زمان تأسیس این شرکت- 22 ساله بود.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 11 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 12

22 سالگی – والت دیزنی – شرکت دیزنی

شرکت والت دیزنی، (به انگلیسی: The Walt Disney Company) شرکت رسانه های گروهی آمریکایی است، که بعنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های رسانه ای و سرگرمی جهان شناخته می شود.

این شرکت در 16 اکتبر 1923 توسط والت دیزنی و با مشارکت برادرش روی اولیور دیزنی، در قالب یک استودیو کوچک انیمیشن سازی تاسیس شد. والت در آن زمان 22 سال داشت.

شرکت ولت دیزنی بسرعت توسعه پیدا کرد و به یکی از بزرگ ترین استودیوهای هالیوود تبدیل شد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 13

25 سالگی – ریچارد شولز – شرکت «بست بای»

ریچارد شولتز : بنیانگذار شرکتی Best Buy حرفه خود را به عنوان روزنامه فروش از سن 11 سالگی آغاز کرد و تا رسیدن به دوران دبیرستان، کارهای متعددی را تجربه کرد. وی در نظر داشت که در دانشگاه سنت توماس تحصیل کند اما خدمت در ارتش وی را از این کار بازداشت.

پس از اتمام خدمتش وی شرکتی ویژه فروش تجهیزات مرتبط با موسیقی را راه اندازی کرد اما پس از مدتی دوباره به شرکت سابق خود روی آورد و با ایجاد شیوه ای جدید در نحوه ارائه کالا، تحول بزرگی ایجاد کرد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 14

25 سالگی – لری پیچ و سرگئی برین – شرکت گوگل

گوگل پروژهٔ تحقیقاتی بود که در ژانویهٔ 1996 توسط لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد. آن ها نام پروژه خود را “BackRub” گذاشته بودند زیرا موتور جستجوگر آن ها لینک های پشتیبانی سایت ها را بررسی می کرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آن ها را در نتایج جستجو تعیین می کرد (که بعداً رتبه صفحه نامیده شد). موتور جستجوگر آن ها ابتدا در دامنه google.stanford.edu بود.

در 15 سپتامبر سال 1997 دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر 1998 اولین دفتر کار گوگل راه اندازی شد و این شرکت رسماً به ثبت رسید. اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژکیکی در منلو پارک کالیفرنیا قرار داشت.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 15

25 سالگی – ویلیام هیولت – شرکت HP

پایگاه آشنایی رهبران اچ پی -ویلیام هیولت و دیوید پکارد- نیز مانند مؤسسان گوگل، استانفورد بود. ویلیام و دیوید، پای درس پروفسور فرد ترمن (FRED TERMAN) استاد ممتاز استانفورد و بنیان گذار دره سیلیکون، با هم آشنا شدند و تحت نظارت و هدایت او قرار گرفتند.

آنها در سالهای پایانی دانشگاه بر روی ساخت یک جالب انگیز - ساده و دقیق سیگنال های فرکانس پایین یعنی نوسان ساز صدا کار می کردند؛ همان چیزی که بعدها به عنوان اولین محصول شرکت آنها به بازار عرضه شد.

گرچه پس از فراغت از تحصیل، دیوید پکارد مدتی درجنرال الکتریک مشغول کار شد اما مجدداً نزد پروفسور ترمن برگشت و در آزمایشگاه او مشغول به کار شد و خیلی زود با توصیه و تشویق او، به همراه دوست صمیمی و همدوره ای خود، ویلیام هیولت کسب و کار تازه ای را راه انداختند. آنها برای نامگذاری شرکت که HP یا PH باشد سکه به هوا انداختند و بدین ترتیب در سال 1939 میلادی تنها با سرمایه 538 دلار و کار در محل یک گاراژ، فعالیت شـرکتی آغاز شد که امروزه درسطح بین المللی، مدرنترین تجهیزات فناوری اطلاعات را تولید می کند.

در زمان تأسیس HP، ویلیام هیولت 25 ساله و  دیوید پکارد 26 ساله بود.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 16 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 17

هیولت و پکارد برای شروع کارشان، گاراژ منزل اجاره ای خود را به کارگاه تبدیل و ساخت تجهیزات الکترونیکی را دنبال کردند؛ گاراژی که اگر یک ماشین در آن پارک می کرد کار متوقف می شد- این گاراژ هم اکنون نه تنها به عنوان محل تولد شرکت HP ، بلکه به عنوان خاستگاه و نماد تاریخی محل تولد «دره سیلیکون» – بزرگترین منطقه فناوری کالیفرنیا و قطب صنعت الکترونیک در دنیا- شناخته می شود.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 18 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 19 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 20 معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 21

25 سالگی – آکیو موریتا – شرکت سونی

آکیو موریتا (AKIO MORITA) در سال 1921 در شهرناگویای ژاپن در خانواده ای مقتدر و متمول زاده شد. با آنکه پدرش انتظار داشت او به عنوان فرزند بزرگ خانواده پای در راه او گذارد و تجارتخانه او را در حرفه صنایع نوشیدنی اداره کند اما «آکیو» از همان کودکی به وسایل الکتریکی و صوتی علاقه مند بود و می خواست بداند اشیاء چگونه کار می کنند. رؤیای او ساخت یک گرامافون الکتریکی بود. به همین دلیل رشته فیزیک را در دانشگاه اوزاکا برگزید.

پس از فراغت از تحصیل و در بحبوحه جنگ جهانی دوم که ژاپن درگیر جنگ بود به عنوان افسر نیروی دریایی در دفتر فناوری، کار بـــر روی تکمیل دستگاهها و سلاحهای حرارت یاب و ادوات هدف گیر شبانه را آغاز کرد. در همان جا بود که با مهندس تیزهوشی به نام ماسارو ایبوکا (MASARU IBUKA) آشنا شد. ایبوکا نابغه اختراع بود و در همان زمان شرکتی را به نــام «ابزار دقیق ژاپن» تاسیس کرده و آمپلی فایر نیرومندی ساخته بود که می توانست آشفتگی جریان مغناطیسی در اعماق آب را برای زیردریاییها اندازه گیری کند.

پس از بمباران اتمی ژاپن در سال 1945 و پایان یافتن جنگ، موریتا به شهر خود ناگویا برگشت. ایبوکا نیز با هفت کارمند خود که از شرکت قبلی به همراه آورده بود در ساختمانی کهنه و خالی و نیمه ویرانه در توکیو شرکت جدیدی را تاسیس کرد. موریتا پس از مدت کوتاهی برای تدریس به توکیو آمد واطلاع یافت که دوست و همکار او ایبوکا سلسله مقالاتی را در زمینه دستگاههای الکتریکی در روزنامه معروف ژاپنی «آساهی» می نویسد و شرکتی را تاسیس کرده است. او به ملاقات دوستش شتافت و تصمیم گرفت به صورت نیمه وقت و پس از مدت کوتاهی تمام وقت به او بپیوندد و با همفکری یکدیگر شرکت جدید خود را تاسیس کند.

ایبوکا 38 ساله و موریتا 25 ساله در سال 1946 شرکت را با نام «شرکت مهندسی مخابرات توکیو» (TOTSUKO) با 500 دلار سرمایه (190٫000 ین) و 20 نفر تاسیس کردند. محل فعالیت شرکت طبقه سوم یک ساختمان نیمه مخروبه در منطقه منهدم شده ای قرار داشت که تمامی دیوارهای بتونی آن شکافهای عمیق برداشته بود.

بدین ترتیب سنگ بنای شرکت عظیم سونی به همت دو انسان سخت کوش با فعالیت تعمیر رادیو گذاشته شد. 12 سال بعد و پس از دستیابی به موفقیتهای پی درپی در کار برروی محصولات الکتریکی و عرضه فرآورده های صوتی و تصویری نظیر پلوپز برقی، ولت متر، بالش برقی، ضبط صوت، رادیو، تلویزیون و ویدئو، شرکت به نام «سونی» تغییر نام داد.

معرفی افرادی که خیلی زود میلیاردر شدند 22