آموزش ساخت شمع ستونی شکل

آموزش ساخت شمع ستونی شکل

سیب موز: آموزش ساخت شمع ستونی شکل

سیب موز:

موم رنگ شده در رنگ های قوی را می توانید با ترکیب کردن رنگ ها با هم بسازید، رنگ قرمز جگری و زرد، آبی و کرم و با رنگ های سایه روشن می توانید آنها را به شکل طبیعی نزدیکتر نمائید. برای این کار موم باید گرم نگه داشته شود و قابل انعطاف باشند و کاملاً سریع کار کنید، اگر موم شروع به سخت شدن کرد آن را در یک ماهی تابه روی یک بخاری قرار دهید و حرارت دهید ولی زیاد داغ نکنید که ذوب شود.

موم را لوله کنید، اگر شما می خواهید شمع های لوله شده که بالای آنها به شکل مارپیچ می باشد درست کنید، ابتدا یک الگوی کاغذی درست کنید روی کاغذ یک مستطیل 15 در 28 سانتی متر بکشید، روی یکی از دو سمت کوتاه تر آن، دو نقطه در حدود 17 میلی متر از گوشه ها علامت بگذارید و با دست خطی از این نقطه ها به گوشه های انتهای دیگر رسم کنید و این خطوط را کمی همان طور که می کشید منحنی کنید، سپس در امتداد این خطوط ببرید. اندازهٔ الگو به میزان مومی که لازم دارید بستگی دارد، برای این الگو، شما به طور کامل به 270 گرم موم نیاز دارید، برای یک شمع با بدنه راست و لبه و ته صاف، لبه های موم لوله شده را به شکل مستطیل قبل از این که دور فیتیله بپیچید مرتب کنید.

- مواد و لوازم مورد نیاز

موم مخصوص ساختن شمع های غوطه ور شده و حکاکی، تیغ موکت بری، ظروف برای ذوب کردن موم به روش بن ماری، رنگ موم، (از مدادهای شمی هم می توانید استفاده کنید)، قاشق، دو عدد سینی فر، 4 برگ کاغذ روغنی (مومی) بزرگتر از سینی، وردنه، کاغذ الگو، فیتیله آماده شده.

1- نیمی از موم را تکه تکه کنید و به روش بن ماری آن را ذوب کنید. رنگ را در آن بزنید سینی فر را با کاغذ بپوشانید طوری که اطراف اضافه باشد و موم را روی آن بریزید.

2- بقیه موم را ذوب کنید و رنگ مخالف را به آن بزنید، سینی دوم را هم آماده کنید و موم را در آن بریزید.

3- موم را بگذارید تا کمی سفت شود، طوری که زیاد شل نباشد ولی هنوز نرم باشد، آن را در درجه حرارت گرم نگه دارید، هر دو موم را به شکل سوسیس بین کاغذ روغنی بپیچید. سپس هر دو موم لوله شده مخالف را با هم ورز دهید، هر دو رنگ باید با هم ترکیب شوند اما زیاد با هم مخلوط نشوند که به نظر یک رنگ تکی بیاید.

4- موم را گرم و قابل انعطاف نگه دارید، آن را روی یک کاغذ روغنی تمیز قرار دهید، روی یک سطح صاف و مسطح، و آن را با یک ورقه دیگر کاغذ روغنی بپوشانید و سپس با وردنه روی آن بکشید و موم را صاف کنید تا ضخامت آن به 5 میلی متر برسد.

5- ورقهٔ کاغذی روغنی بالائی را بردارید، الگوی کاغذی به طور مستقیم روی موم بگذارید و سریع دور لبه را با تیغ موکت بری ببرید. تکه های باقی مانده را دور انداخته یا اینکه آنها را نگه دارید و برای ساختن شمع های کوچک به کار ببرید. بستگی به این دارد که چقدر موم باقی مانده است.

6- یک فیتیلهٔ بلند را در امتداد انتهای عرض موم طوری که 2 سانتی متر در لبه بالای شمع قرار بگیرد فشار دهید. (2 سانتی متر از فیتیله بیرون از شمع باشد)

7- سپس موم را محکم لوله کنید و با دقت دور فیتیله بپیچید و سعی کنید که از طرف خودتان بپیچید.

8- به لوله کردن موم ادامه دهید و تا آنجائی که ممکن است آن را صاف نگه دارید و زمانی که به انتها رسیدید لبه را در داخل شمع فشار دهید. فیتیله و ته شمع را مرتب کنید و اقلاً به مدت یک ساعت بگذارید تا سفت شود و بعد روشن کنید.

اگر در شمع سازی تازه کار هستید، برای ترکیب کردن موم های رنگی با هم قبل از ساختن این گونه شمع ها در روی یک ورقه کاغذ روغنی کمی تمرین کنید چون ممکن است که کارتان خراب شود. روش دیگر ساختن این گونه شمع ها، می توانید با غوطه ور کردن شمع ها در ظرف پر از آب که موم رنگی در سطح آن شناور می باشد بسازید.