طالبی را دست کم نگیرید

طالبی را دست کم نگیرید

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامینA است و مملو از بتا کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامینA می شود. در یک فنجان آب طالبی فقط 56 کالری انرژی وجود دارد ولی 129% نیاز روزانه ما به ویتامینA را تامین می کند که تاثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است.

درست است که این میوه می تواند در زمانی که ما به شدت عرق کرده و بخش زیادی از آب بدن خود را از دست داده ایم به داد ما برسد اما مهم تر از آن خواص بی شماری است که طالبی برای ما دارد.

میوه ای که ضد انعقاد و فشار خون است

درصورتی که از بالا بودن فشار خون خود گله مند هستید و دلتان می خواهد میوه ای مصرف کنید که هم ویتامین و مواد غذایی زیادی را به بدن شما برساند و هم کمی از مشکلتان بکاهد؛ توصیه ما به شما طالبی است. درباره چرایی این پیشنهاد هم باید بگویم که این میوه  خاصیت ضدانعقاد خون دارد و آزمایشات و تحقیقات انجام شده نشان می دهند در این میوه عناصری وجود دارد که به شدت از انباشته شدن غیرطبیعی پلاکت ها و چسبندگی بیش از حد آنها در مایع قرمز رنگ و حیاتی در بدن شما جلوگیری می کند، نتیجه این  فرایند نجات جان شما از لخته شدن خون در رگ ها خواهد بود و اینکه احتمال بروز حمله در گوی سرخ رنگ و تپنده بدن شما نیز به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. دقیق تر بگویم به گفت متخصصان نوشیدن روزانه یک لیوان آب طالبی احتمال بروز فشار خون در افراد را 25 درصد کاهش می دهد.

به داد قلبتان برسید

راحت و ساده بگویم که این خوراکی سبزرنگ دایره ای شکل حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است که می تواند مانع از بروز نارسایی قلبی شود. یادتان باشد که  کمبود این عنصر ریسک ابتلا به حملات قلبی را در افراد افزایش می دهد بنابراین از خوردن این میوه حیات بخش غافل نشوید. توضیح بیشتر اینکه بنابر اظهارات محققان هموسیستین ترکیبی است که افزایش آن در خون احتمال بروز امراض قلبی را تا 2 برابر افزایش می دهد. بنابراین طالبی بخورید تا به جنگ این ترکیب کشنده در بدن خود بروید.

عینک طبی طبیعی بزنید

تعجب نکنید چندان عجیب نیست، باورکنید راست می گویم. چه چیزی را؟ اینکه مصرف طالبی سیستم بینایی شما را تقویت می کند. به همین سادگی می توانید به سوی چشمانتان کمک کنید. توضیح بیشتر اینکه  در این میوه بتا کاروتن بالایی وجود دارد  که به سادگی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود و نقش مهمی در بهبود عملکرد چشم ها دارد. البته این پیش نیاز ساخت

ویتامینA می تواند کمک دیگری نیز به گروه سنی سالمند کند. اینکه مانع بروز آب مروارید در این افراد خواهد شد. محققان بر این باورند که استفاده از آن می تواند بتاکاروتن مورد نیاز بدن برای سلامت قوه بینایی افراد را تامین کند. پس طالبی را فراموش نکنید که یک عینک طبی طبیعی برای شماست.

معجزه ای به نام ویتامین C

این میوه شیرین و خوش عطر علاوه بر همه خواصی که تا به اینجا به آن اشاره شد خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت - غنی از ویتامین C بوده که می تواند به گروه های سنی مختلف کمک کند. به عنوان مثال کودکانی که مشکل آسم دارند در صورت استفاده از این میوه کمتر دچار حمله های تنفسی خواهند شد.

در سایر گروه های سنی نیز آنتی اکسیدان ویتامین C خاصیت ضد التهابی داشته و موجب می شود علایم آزار دهنده و تشدید کننده این عارضه تنفسی به شدت کاهش یابد. یک قدم آن سوتر هم  آنتی اکسیدان هایی که در این میوه خوش عطر وجود دارد مانع از بروز التهاب مزمن در برونش ها خواهد شد.

پس اگر یکی از نزدیکانتان دچارمشکلات تنفسی است و قصد دارید این روزها سری به وی بزنید به جای تهیه انواع کمپوت یا شیرینی برای او طالبی ببرید تا کمکی هم به کاهش مشکلات تنفسی اش کرده باشید. اما داستان معجزه آسای ویتامین C در این میوه به همین جا ختم نمی شود به عبارت دیگر این ویتامین به همراه بتاکاروتن تا حد زیادی شما را از خطر ابتلا به سرطان های ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده حفظ می کند، زیرا این 2 ماده مغذی با فعالیت آنتی اکسیدانی که دارند، مانع  از فعالیت تخریبی رادیکال های آزاد و راحت تر بگویم تشکیل غدد سرطانی خواهند شد. نکته مهم اینکه خوردن یک فنجان طالبی 100 درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را تامین خواهد کرد. پس توصیه ها را در این زمینه جدی بگیرید.

بی اشتهاها بخوانند

اگر از آن دسته افرادی هستید که با بی میلی سر سفره غذا می نشینید و با دلخوری قاشق را بر می دارید، یا چندان علاقه ای به غذا ندارید در حالی که این ویژگی موجب ضعیف شدن بدنتان شده است، توصیه می کنم طالبی بخورید. به این دلیل که به گفته متخصصان طب سنتی این میوه شیرین و خوش طعم اشتها آور است و موجب می شود کمی تمایل شما به خوردن غذا بیشتر شود. البته برای اینکه تمایلتان به خوردن آن بیشتر شود بهتر است طالبی هایی را خریداری کنید که خوش عطر هستند. سپس آنها را تمیز کرده و گوشتشان را با کمی بستنی وانیلی  تزیین و میل کنید. به این ترتیب هم به خوردن این میوه بیشتر راغب خواهید شود و هم می توانید از آن به عنوان یک میان وعده یا عصرانه اشتها برانگیز استفاده کنید.

سلامت و زیبایی را به پوستتان هدیه کنید

داشتن پوستی شفاف و زیبا خواسته همه ماست. اینکه بتوانیم با کمک میوه های طبیعی و شیوه های تغذیه ای که هزینه زیادی را بر ما تحمیل نمی کنند نشاط و شادابی را در چهره مان به نمایش بگذاریم. اگر شما از جمله افرادی هستید که به این نکته اهمیت می دهید پیشنهاد می کنم برای شادابی پوستتان از ماسک طالبی کمک بگیرید. برای تهیه آن باید گوشت طالبی را له کرده و کمی کتیرا به آن اضافه کنید.

اکنون این ماده به دست آمده را به صورت ماسک روی پوست صورت خود بگذارید. البته می توانید برای از بین بردن چین و چروک روی پوست خود هم گوشت له شده طالبی را با سفیده تخم مرغ به خوبی مخلوط کنید و بعد این ترکیب را روی صورت بمالید، مطمئن باشید که بعد از چند بار تهیه این ماسک و استفاده از آن نتیجه خواهید گرفت و از دیدن چهره خود در آینه بیش از گذشته راضی خواهید بود.