اطلاعات کامل درارتباط با زیتون کالاماتا

اطلاعات کامل درارتباط با زیتون کالاماتا

درخت کالاماتا نسبت به  سایر درخت های زیتون برگ های متفاوتی  دارد و نور آفتاب زیادتری جذب می کند و میوه آن مزه گس تری دارد.نخستین کشت درخت زیتون احتمالا به از 5000 سال قبل برمی گردد و مبدا اولیه  درخت زیتون غرب مدیترانه و خاورمیانه است.

زیتون خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت - غنی از مواد مغذی است و اگرچه زیتون کالاماتا معمولا در بسته بندی حاوی آب نمک نگهداری می شود اما می توان نوع کم نمک آن را مصرف کرد تا میزان سدیم دریافتی بدن کاهش یابد.

سایت هلث لاین به برخی از فوائد و خواص این ماده خوراکی برای بدن اشاره کرده است:

چربی های سالم: زیتون کالاماتا حاوی همان چربی های سالم موجود در روغن زیتون است. چربی های غیراشباع و تک زنجیره ای ممکن است موجب کاهش کلسترول شده و احتمال ابتلا به سکته های قلبی و مغزی را پایین بیاورند. طبق برآورد دپارتمان کشاورزی آمریکا دو قاشق غذاخوری زیتون حاوی 1.5 گرم چربی غیراشباع و تک زنجیره ای است.

آهن: بررسی ها نشان می دهد زیتون حاوی آهن بوده که مصرف 20 دانه از آن نزدیک به 10 درصد نیاز به آهن روزانه بدن را تامین می کند.

زیتون کالاماتا سرشار از کلسیم است. دریافت میزان کافی از کلسیم، استخوان ها را قوی و مستحکم کرده و موجب خواب راحت می شود. زمانی که فرد، پتاسیم، ویتامین C و منیزیم مصرف می کند جذب کلسیم بهتر انجام می شود

کلسیم: زیتون کالاماتا سرشار از کلسیم است. دریافت میزان کافی از کلسیم، استخوان ها را قوی و مستحکم کرده و موجب خواب راحت می شود. زمانی که فرد، پتاسیم، ویتامین C و منیزیم مصرف می کند جذب کلسیم بهتر انجام می شود.

ویتامین A: در زیتون کالاماتا میزان اندکی ویتامین A هم وجود دارد. این ویتامین از سلامت چشم ها و پوست حفاظت می کند. کمبود این نوع ویتامین در کشورهای در حال توسعه نادر است و مصرف بیش از حد آن هم می تواند به سلامت کبد آسیب بزند.

فیبر خوراکی: تنها شش دانه از زیتون حاوی یک دوم فیبر موجود در پرتقال است.

کالری: این نوع زیتون می تواند بخشی از یک رژیم غذایی مناسب تلقی شود اما در صورتی که قصد کاهش وزن داشته باشید نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چون سه تا پنج دانه از روغن کالاماتا حاوی حدود 45 کالری است.

خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت - تبییان