مقایسه سیب زمینی شیرین در برابر سیب زمینی سفید

مقایسه سیب زمینی شیرین در برابر سیب زمینی سفید

در این بخش در نظر داریم سیب زمینی شیرین را با سیب زمینی سفید مقایسه کنیم. و تفاوت های آن ها را از نظر مقدار کالری، مقدار فیبر، کربوهیدرات، ویتامین، پتاسیم و … بررسی کنیم. تا با فواید و خواص هریک آشنا شوید.

مقایسه سیب زمینی شیرین در برابر سیب زمینی سفید 2

سیب زمینی شیرین

مقدار کالری: 100 گرم سیب زمینی شیرین حاوی 86 واحد کالری است.

مقدار فیبر: 3 گرم

مقدار کربوهیدرات:100 گرم سیب زمینی شیرین حاوی 20 گرم کربوهیدرات است

مقدار ویتامین A : 100 گرم سیب زمینی شیرین 14187 IU (یکای بین المللی) دارد. حتی مقدار کمی سیب زمینی شیرین نیاز روزانه شما به ویتامین A را تامین میکند. سیب زمینی شیرین همچنین یکی از منابع مغذی بتاکاروتن است. مصرف ویتامین A برای سلامتی بینایی، سیستم ایمنی و پوست خیلی مفید است.

مقدار ویتامین C : 2.4 میلی گرم

مقدار پتاسیم: 337 میلی گرم

نتیجه: واضح است که سیب زمینی شیرین برنده است، چون نه تنها نسبت به سیب زمینی سفید بتاکاروتن بیشتری دارد، بلکه 400 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین A رو هم تامین میکند. سیب زمینی شیرین سرشار از آنتی اکسیدان هایی مثل آنتوسیانین (anthocyanins) و اسپارامین (sporamins) است.همچنین حاوی مقدار کالری کمتر و فیبر بیشتر است، و دارای شاخص قند خون پایین تریست، به این معنا که سریع قند خون را افزایش نمی دهد.

مقایسه سیب زمینی شیرین در برابر سیب زمینی سفید 3

سیب زمینی سفید

مقدار کالری: 100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 77 کالری است.

مقدار فیبر: 2.2 گرم

مقدار کربوهیدرات: 100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 17 گرم کربوهیدرات است.

مقدار ویتامین A: 2 IU (یکای بین المللی)

مقدار ویتامین C : 100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 19.7 میلی گرم ویتامین C است. مصرف ویتامین Cسیستم ایمنی بدن رو تقویت می کند.

مقدار پتاسیم: 100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 421 میلی گرم پتاسیم است. وقتی حرف مواد معدنی به میان می آید، سیب زمینی سفید بهترین گزینه است چون سرشار از پتاسیم و آهن است.

نتیجه: سیب زمینی ها قابل پخت به هر صورتی هستند و نسبت به سیب زمینی شیرین ارزان ترند. اگه با پوست، و بدون اضافه کردن نمک، کره یا پنیر طبخ شوند، سالم تر از آن چیزی هستند که فکر میکنید.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت - (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.