سوتی های 30 سالگی!

سیب موز: ممکن است فکر کنید هنوز جوان هستید و نیازی به نگرانی درباره وضعیت سلامت و زیبایی تان وجود ندارد. بله، هیچ کسی منکر جوانی و زیبایی شما نیست اما باید حواس تان به سلامت تان باشد، چرا که به سن مهمی وارد می شوید. امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 9051 مجله سیب سبز: برای بسیاری از خانم ها، رسیدن به 30 سالگی آغاز دوران بزرگسالی واقعی است. ممکن است به تازگی یک کار جدید را شروع کرده باشید یا وارد یک رابطه شده و تشکیل خانواده داده باشید. اما نادیده گرفتن عادات زندگی سالم در 30 سالگی می تواند منجر به داشتن زندگی به مراتب ناسالم تری در 40سالگی به بعد شود. ممکن است فکر کنید هنوز جوان هستید و نیازی به نگرانی درباره وضعیت سلامت و زیبایی تان وجود ندارد.  بله، هیچ کسی منکر جوانی و زیبایی شما نیست اما باید حواس تان به سلامت تان باشد، چرا که به سن مهمی وارد می شوید. به عبارت دیگر، همه آن عادت های سالمی که نادیده شان می گیرید، می توانند بستر یک زندگی ناسالم تر را برای دوران بعد از 40سالگی آماده و فراهم کنند. در این مطلب می خواهیم 8 مورد از بزرگ ترین اشتباهات سلامت خانم ها در 30سالگی را بازگو کنیم.

سوتی های 30 سالگی!

سیب موز: سوتی های 30 سالگی!

1. به فکر توده های عضلانی خود نیستید! انجام ورزش های هوازی بهترین و تنها کاری است که باعث سلامت قلب و عروق و تناسب اندام می شود.برخی خانم ها تنها رژیم را راه حل متناسب بودن و سالم ماندن می دانند.برخی تحقیقات نشان می دهد که ورزش های هوازی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر و برخی سرطان ها را هم کاهش دهند. خانم ها در 30سالگی باید زمانی را به ورزش های قدرتی اختصاص دهند.ورزش کردن هم باید هدفمند باشد و چیزی را انجام دهید که برای تان لازم است نه هر ورزشی!2. کاهش سرعت سوخت و ساز بدن را نادیده می گیرید!

ورزش و تمرینات قدرتی باعث کالری سوزی می شوند. این امر به نوبه خود با افزایش سوخت و ساز بدن همراه است. به نظر می رسد که با بالا رفتن سن، سرعت سوخت و ساز بدن بنا به دلایلی از جمله عوامل ژنتیکی، هورمون ها، رژیم غذایی و غیره کاهش می یابد. به علاوه، بعد از 30سالگی میزان چربی بدن به طور تدریجی افزایش می یابد. با اینکه کاهش سرعت سوخت وساز بدن در 30سالگی مسئله چندان بغرنجی نیست، ولی اگر رسیدگی های لازم را انجام ندهید، ازدیاد چربی و اثرات مخرب آن تا دوبرابر افزایش می یابد، پس باید حواس تان به ورزش، میزان کالری دریافتی و کاهش سرعت سوخت وساز بدن تان باشد.

به گزارش سیب موز: 3. در زمان اشتباه باردار می شوید!

سن یک عامل مهم در امر باروری است. با بالا رفتن سن، کاهش تدریجی قدرت باروری در خانم ها رخ می دهد. به طور کلی، خانم ها کاهش قدرت باروری شان را خیلی جدی نمی گیرند و فکر می کنند زمان زیادی برای بچه دار شدن دارند، ولی واقعیت این است که بهترین سن برای بارداری دهه سوم زندگی است.

پس تا دیر نشده بارداری را به بعد از 30 سالگی موکول نکنید. ماکسیمم تا 35 سالگی فرصت دارید پس با همسرتان برای تشکیل خانواده بزرگ تر صحبت کنید.

4. برای چکاپ وقت نمی گذارید!

می دانیم که سرتان شلوغ است و می دانیم که برای کارهای روزمره خود وقت کم می آورید، ولی باید زمانی را برای چکاپ تنظیم کنید تا بیماری های خاموشی مانند فشارخون و کلسترول را تحت کنترل بگیرید.  در بهترین حالت، خانم ها باید چکاپ را از 20سالگی به بعد شروع کنند، ولی اگر میزان کلسترول خود را تا الان نمی دانید، زمانی را به انجام آزمایش های غربالگری کلسترول که شامل کلسترول کل، سطح ال دی ال (کلسترول بد)، اچ دی ال (کلسترول خوب) و تری گلیسیرید می شود، اختصاص دهید. صرف نظر از سن و سال، تست غربالگری فشار خون باید هر یک یا دو سال یکبار انجام شود.

5. انگار هنوز نوجوان هستید!

جوش های دوران بزرگسالی یکی از عوارضی است که خانم ها در 30سالگی با آن دست وپنجه نرم می کنند. عواملی مانند وراثت و هورمون ها در این امر دخیل هستند. بزرگ ترین اشتباهی که خانم ها در 30سالگی خود مرتکب می شوند، استفاده از مواد شیمیایی است که برای پوست نوجوانان ساخته شده است. در این سنین، استفاده از پاک کننده های پوست یا روغن های طبیعی توصیه می شود. کرم های رتینوئید یا لوسیون ها گزینه های خوبی هستند. این محصولات به کاهش و درمان جوش ها کمک کرده و باعث کاهش چین و چروک می شوند. اگر از کرم ها نتیجه نگرفتید، به متخصص پوست مراجعه کنید تا یک برنامه درمانی برای تان تنظیم کند.

6. نزدیک دود هستید

سیگار کشیدن در بسیاری از جوامع امر قابل قبولی نیست و رابطه مستقیم با کاهش سلامت و ابتلا به برخی بیماری های مزمن مثل سرطان دارد. براساس آمار انجمن سرطان آمریکا، حدود 18درصد از خانم های 25تا 44ساله، از دخانیات استفاده می کنند. استعمال دخانیات تاثیرات مخربی بر سلامت جنین دارد، حتی اگر فعلا قصد باردار شدن نداشته باشید. مطالعات منتشر شده در مجله «لانست» که روی یک میلیون خانم انجام شده است، نشان می دهد که ترک سیگار قبل از 40سالگی از 90درصد از موارد مرگ ومیر ناشی از استعمال دخانیات جلوگیری می کند. پس اگر هنوز سیگار می کشید، از همین الان آن را ترک کنید. برنامه ها و داروهای فراوانی برای ترک سیگار وجود دارد که باید آنها را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

7. در آرایش غرق می شوید

اگرچه در این سن و سال فکر می کنید که هنوز جوان هستید اما باید مراقب باشید. آرایش بیش از حد و دائمی علاوه بر اینکه می تواند سن شما را بیشتر نشان دهد، پوست تان را هم خراب می کند. بهترین لوازم آرایشی هم می تواند منافذ پوست را بسته، چین و چروک و لطافت پوست تان را دستخوش تغییر کند. پس بیش از هر زمان دیگری به فکر پوست تان باشید.

سوتی های 30 سالگی! 2

8. ورزش، ورزش، ورزش

با رسیدن به دهه چهارم زندگی تان شاید وقت یا حوصله کمتری برای ورزش کردن داشته باشید. اما باید بدانید ورزش مهم ترین عنصر یک زندگی سالم و جوان ماندن است. پس سعی کنید ورزش را مهم بدانید و  با مربی ورزش تان مشورت کنید تا بدانید با توجه به وضعیت سلامت و وزن تان کدام ورزش برای تان مناسب تر است.  نکته هایی که شاید به کارتان آید تمرینات قدرتیورزش و تمرینات قدرتی باعث کالری سوزی می شوند. این امر به نوبه خود با افزایش سوخت و ساز بدن همراه است.حتما آزمایش دهیدانجام آزمایش های غربالگری کلسترول که شامل سطح ال دی ال، اچ دی ال  و تری گلیسیرید می شود را فراموش نکنید.