مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب

سیب موز: تغذیه متعادل و مناسب همیشه و برای تمام افراد اهمیت دارد. این اهمیت در شرایطی که استرس و تنش به سراغ ما می آید افزایش پیدا می کند. فصول آزمون و امتحانات مدارس و دانشگاه یکی، از این زمان های پر تنش است. با سیب موز همراه باشید تا به بررسی تغذیه در این ایام بپردازیم.مقالات مرتبط: دستور تهیه ی چندین پاپکورن های خانگی 10 روش ارزان برای سم زدایی بدن در فصل بهاربهتر است در ایام امتحانات به تغذیه خود توجه ویژه ای داشته باشیم تا بازده و عملکرد بدن ما با مواد نادرستی که می خوریم دچار اختلال نشود و زحماتمان هدر نرود. سوالی که اغلب برای ما پیش می آید این است که آیا واقعا مواد غذایی وجود دارد که عملکرد مغز را بهبود ببخشد و به قدرت حافظه و یادگیری ما کمک کند؟

مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب

سیب موز: مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب امروزه اغلب ما برای تغدیه خود برنامه منظمی نداریم. ریزه خواری، ساعات نامنظم و متغیر برای وعده های غذایی و میان وعده های نابجا با فعالیت های ذهنی و بدنی ما تناسبی ندارند. در ایام امتحانات برنامه غذایی ما باید بیش از هر زمان دیگری دقیق تر و منظم تر باشد. زمانی که بیش از چهار ساعت بین وعده های غذایی فاصله است عملکرد مغز تحت تاثیر واقع شده و ضعیف می شود. بنابراین بهتر است بین وعده های اصلی غذا (وعده هایی بدون پرخوری) میوه و سیزیجات دارای فیبر وکربوهیدرات مصرف شود تا انرژی آن در بدن به آهستگی آزاد شود.

مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب 2

در ایام آزمون و امتحان هیچ خطایی جایز نیست. حافظه باید در این ایام بهترین شرایط خود را سپری کند. درست است که مغز تنها دو درصد از توده بدنی ما را تشکیل می دهد اما بیست درصد از انرژی مواد غذایی مصرفی ما و بیست درصد از اکسیژنی که تنفس می کنم به آن اختصاص دارد. برای عملکرد صحیح سلول های خاکستری مغز وجود چهل ماده (سیزده ویتامین، پانزده ماده ی معدنی، و عناصر کمیاب، هشت اسید آمینه و چهار اسیدچرب) لازم و ضروری است. بنابراین در ایامی چون ایام امتحانات که مغز به صورت فشرده فعالیت می کند، تغذیه ای غنی اجتناب ناپذیر است. درست است که مغز ما همیشه در حال فعالیت است اما اگر دو ماده ی اساسی ( اکسیژن و گلوکز) به اندازه ی کافی در بدن وجود نداشته باشد عملکردی ضعیف خواهد داشت.  احتمالاً وقتی صحبت از گلوکز می شود شکر، شکلات، و هر ماده ی شیرینی دیگری در ذهن مجسم می شود. اما بدانید که بهترین گلوکز از طریق کربوهیدرات های پیچیده ای مانند برنج، نان، ماکارونی، عدس، نخود و... می توان یافت. از آنجایی که کمبود منابع مورد نیاز مغز کارکرد آن را کند می کند و ما باید به طور مداوم مواد مورد نیاز مغز را در اختیارش قرار دهیم  برای بهبود بخشیدن به وضعیت عملکرد مغز هیچ کدام از وعده های غذایی خود را (صبحانه، ناهار، عصرانه و شام) حذف نکنید. علاوه بر این بهتر است که برای جبران این مواد ریزه خواری نکنیدتوصیه هاصبحانه  نیمرو بخورید. صبحانه ای سرشار از ویتامین B(وجود ویتامین B برای سنتز و تبدیل سریع گلوکز به انژی حیاتی است) گزینه ی خوبی برای تقویت حافظه است. این ویتامین را با زرده ی تخم مرغ، تخم آفتابگردان و غلات می توان تامین کرد. مواد غذایی متنوع مصرف کنید. مسلم است که تمام چهل ماده ی مورد نیاز مغز در یک غذا یافت نمی شود.لیست سی لغتی خودتان را با راه رفتن حفظ کنید!! ورزش های فشرده و کوتاه مدت تاثیر بسزایی در یادگیری شما دارند. ورزش های کوتاه و سریع ( سه دقیقه دویدن قبل از درس خواندن) انتقال دهنده های عصبی مرتبط با یادگیری را فعال می کند. بنابراین تحرک داشته باشید و روزانه پیاده روی کنید.در وعده ی ناهار خود از خوردن کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده مانند نان سفید بپرهیزید و جای این مواد را به پروتئین( مرغ و ماهی و...) و سبزیجات بدهبد.دسرهای شیرین انتخاب مناسبی برای شما نیست. قندهای ساده به سرعت جذب می شوند و کاهش تمرکز، توجه و عملکرد ذهنی را به دنبال خواهند داشت. این مواد انرژی ما را برای مدت خیلی کوتاهی تامین خواهند کرد.چشمتان را تقویت کنید. بتاکاروتن موجود در سبزیجات زرد و نارنجی  به قدرت بینایی شما کمک خواهد کرد. بنابراین خوردن هویج، فلفل دلمه ای زرد، انبه، نارنگی و خرمالو را فراموش نکنید.خواب آرام برای تثبیت یادگیری شما ضروری است. با خوردن شام سبک (دسرهای شیرین در وعده شام به دلیل جذب سریع مجاز است) و یک دمنوش آرام بخش( مانند دمنوش گل گاو زبان) خواب خوبی را به خودتان هدیه دهید.

مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب 3

این مواد در ایام امتحانات نقش اساسی دارند:میوه: سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ها است که با استقامت بخشیدن به مغز عملکرد آن را بهبود بخشیده و از خستگی شما جلوگیری می کند.سبزیجات: بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت مانند میوه ها ایفا کننده نقش مهمی برای بهبود عملکرد مغز است. تمرکز کردن را تسهیل و تا حد زیادی سلامت شما را در این ایام تضمین می کند. همچنین خوردن سیزیجات به دلیل فیبر بالاباعث می شود مغز سرتونین بیشتری تولید کند که این هورمون سبب آرامش و کاهش استرس شما می شود.

مناسب ترین برنامه غذایی برای دوران امتحانات؛ غذای خوب، نمره خوب 4

آب: کم آبی بدن باعث عدم تمرکز و کاهش کیفیت عملکرد مغز خواهد شد.ماهی: منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 که بدن بشدت به آن نیاز دارد. ماهی،  نقش بسزایی در رشد مغز و عملکرد صحیح آن ایفا می کند.مواد غذایی حاوی آهن: عواقب جبران ناپذیر کمبود آهن همچون حافظه ی ضعیف در این ایام بسیار بارز است. همان طور که گفته شد اکسیژن نیز مانند گلوکز ماده ی مورد علاقه ی مغز است که همراه با همتای خودش یعنی آهن در خون منتقل می شود. پس در ایام دشوار امتحانات این مواد بسیار ضرروی است. عدس، گوشت قرمز، جگر، اسفناج و گل کلم از جمله مواد حاوی آهن هستند.غلات: موادی چون گندم یا مشتقات آن ( نان ، ماکارانی، پاستا) و برنج مغز را تقویت و برای بهبود عملکرد آن را تحریک می کنند.و در آخر اینکه اگر امتحانتان در اولین ساعت روز برگزار می شود حتما سوخت گیری کنید! بخاطر داشته باشید که صبحانه بیشتر از مرور مطالب مهم است و در آن زمان اندک به شما کمک خواهد کرد، پس بدون صبحانه سر جلسه امتحان نروید. سیب موز موفقیت شما در امتحانات را آرزومند است.