غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان

سیب موز: در ماه مبارک رمضان انتخاب ما برای وعده های غذایی محدود و اندک است. بنابراین این انتخاب ها باید درست و حساب شده باشند تا بتوانند پاسخ گوی نیاز بدن ما برای تامین انواع ویتامین ها و موادمعدنی باشد. در ادامه با سیب موز همراه باشید.مقالات مرتبط:تغذیه سالم در ماه رمضان؛ بایدها و نبایدهااحکام روزه مسافر در ماه رمضانسفره های افطار مسلمانان سراسر دنیا چگونه است؟مغز ما هنگام گرسنگی به بدن دستور می دهد که مواد مورد نیازش را تامین کند، بنابراین این دستور را از طریق صدای معده، خستگی و احتمالا سر درد (به دلیل کاهش قند خون) به ما منتقل می کند. فرآیند تغذیه ی به احساس گرسنگی و سیری ما بستگی دارد. به محض اینکه غدا می خوریم احساس سیری در ما پدیدار می شود و به تبع آن طبیعی است که بعد از چند ساعت غذا نخوردن احساس گرسنگی کنیم. بهتر است با انتخاب میتن وعده های غذایی درست این احساس گرسنگی را کاهش دهیم. بدون شک در ماه رمضان (آن هم ماه رمضانی که در فصل گرماست و فاصله ی افطار تا سحر طولانی) به خاطر جلوگیری از ضعف و بی حالی در طول روز بهتر است برای انتخاب هایمان در وعده های سحر و افطار وسواس بیشتری به خرج دهیم.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان

سیب موز: غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان سیرکننده هابهتر است بین سیری موقت و سیری طولانی مدت تفاوت قائل شویم. سیری موقت در حقیقت احساس سیری است که بعد از مصرف مواد غذایی کم کالری با حجم بالا اتفاق می افتد. مانند زمانی که ما سالاد مصرف می کنیم. در لحظه ی اول بعد از سرو سالاد به دلیل پر کردن حجم معده احساس سیری به ما دست می دهد، اما مصرف سالاد توانایی سیر نگه داشتن ما را تا وعده ی بعدی ندارد. در واقع سیری بعد از مصرف مواد غذایی اصلی اتفاق می افتد. بهتر است برای داشتن حس سیری طولانی تر و جلوگیری از بیماری های معده ناشی از گرسنگی و جلوگیری از مصرف دو برابر غذا در وعده های سحر و افطار موارد زیر را رعایت کنیم.ماهیدر بین انواع گوشت ها گوشت ماهی دارای بیشترین خاصیت سیرکنندگی است، در حالی که ماهی کالری کمتری نسبت به انواع دیگر گوشت دارد. بهتر است واحد بزرگی از ماهی را (با در نظر گرفتن اینکه ماهی انتخابی شما جزماهی های چرب نباشد) جایگزین گوشت قرمز یا مرغ کنید (کالری 75 گرم ماهی تن با 50 گرم گوشت قرمز برابر است). قرار دادن ماهی تن در برنامه ی غذاییتان به معنی استفاده ی روزانه از ماهی گریل شده نیست. لطفا کمی خلاقیت را چاشنی آشپزیتان کنید. مثلا می توانید ماهی تن را به سالادتان اضافه کنید و از خوردن آن لذت بیشتری ببرید.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 2

تخم مرغمصرف تخم مرغ  احساس سیری ساعتی به ما می بخشد. طبق تحقیقات دانشگاه میسوری کلمبیا، مصرف صبحانه ای با 300 کالری و حاوی 30-39 گرم پروتئین، حس گرسنگی شما را در مدت زمان بین صبحانه و ناهارتان به خوبی کنترل می کند. بعلاوه مصرف پروتئین در صبحانه باعث کاهش مصرف کالری در طول روز می شود.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 3

سیب زمینیجای تعجب نیست که سیب زمینی در این فهرست قرار بگیرد. این غذا از دیر باز در فهرست رژیم های لاغری جایگاه ویژه ای داشته است. وقتی می گوییم سیب زمینی پخته شده در فر سه برابر بیشتر از یک تکه نان خاصیت سیرکنندگی دارد، بدین معناست که روش پخت سیب زمینی نقش اساسی در این خاصیت ایفا می کند (مصرف سیب زمینی گریل شده به مراتب خاصیت سیر کنندگی کمتری دارد). برای استفاده کامل از مزایای سیب زمینی بهتر است آن را در فر بپزید یا آب پز کنید. ارزش این ماده ی غذایی را با مصرف چاشنی های چرب و پر کالری زیر سوال نبرید. می توانید سیب زمینی را با روغن زیتون و سیزیجات تازه در سالاد سیب زمینی استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما تهیه ی پوره ی سیب زمینی به همراه شیر کم چرب و کمی کره به عنوان سحری است.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 4

لوبیاانواع لوبیا به طور کلی 68 درصد بیشتر از نان (با همان کالری) سیرکننده است. لوبیا تغذیه سالم زندگی سالم - عالی فیبر، پروتئین و آنتی اکسیدان به شمار می رود. این ماده ی غذایی کم کالری که به ازای هر 100 گرم به طور متوسط 150 کالری به بدن شما می رساند، در عین سیرکنندگی به کاهش وزنتان کمک بسزایی خواهد کرد.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 5

ماکارونی سبوس داراغلب ما وقتی به شدت گرسنه هستیم تمایل بیشتری به خوردن ماکارونی داریم. با این حال انرژی آزاد شده بعد از مصرف ماکارونی در بدن به سرعت مصرف می شود. در میان انواع و اقسام ماکارونی های موجود در بازار نوع سبوس دار آن بیشترین خاصیت سیر کنندگی را دارد. خاصیت سیرکنندگی این ماده ی غذایی به اندازه ای است که اگر از حجم معده ی متناسبی برخوردار باشید نیازی نیست بشقابتان را پر کنید، بلکه مقدار اندکی از این ماده (به اندازه یک توپ تنیس) گرسنگی شما را برطرف می کند.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 6

پرتقال و سیبمعمولا ما به میوه ها به عنوان مواد غذایی سیرکننده نگاه نمی کنیم، در حالی که پرتقال و سیب از فیبر های غذایی و به شدت سیرکننده هستند. دو عدد سیب یا پرتقال حجم بسیاری از معده را اشغال کرده و کالری برابر یا یک موز دارد. به جای انتخاب های نادرست در بین وعده ی افطار تا سحر (موادی چون چیپس، پفک و..) ماده ای سالم مانند سیب را انتخاب کنید. علاوه بر اینکه این ماده به فکر سلامت شماست، خاصیت سیر کنندگی طولانی برایتان ایجاد می کند. بهتر است این میوه ها برایتان میوه های ماه رمضانی نباشد و به آن وفادار بمانید. از این دو میوه به عنوان یک میان وعده عالی در محل کارتان یا مدرسه بهره بگیرید. از استفاده ی برش های سیب یا پرتقال در سالاد، ماست یا بلغور جوی دوسر غافل نشوید.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 7

بلغور جوی دو سربلغور جوی دو سر ماده ی غذایی پر طرفداری است که می توان در وعده های متفاوت غذایی مانند صبحانه یا میان وعده از آن استفاده کرد. امروزه می توان این ماده ی غذایی را به صورت آماده از بازار تهیه و با اندکی شیر یا آب گرم آماده کرد. بسیاری از این محصولات تجاری حتی چاشنی های مورد نیاز را با بسته بندی های بلغور به فروش می رسانند. بهر حال شما می توانید اگر تمایلی به خرید محصولات آماده ی طبخ ندارید در خانه این ماده را به روش دلخواهتان تهیه و آماده کنید.جوی کامل هم می تواند ماده ی جایگزین خوبی باشد، اما برای طبخ آن به زمان کافی نیاز دارد. بهتر است جو را از شب با مواد دلخواهتان در آرام پز بریزید و هنگام سحر غذایی سبک، سالم و در عین حال سیر کننده سرو کنید.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 8

انگورانگور نیز مانند سیب و پرتقال جز میوه های سیرکننده به شمار می رود. مقدار کمی انگور حاوی فیبر بالایی است که علاوه بر اینکه خوردن آن راحت است، احساس سیری طولانی را برایتان به ارمغان می آورد. همراه غذاهای اصلی یکی از انواع خانواده ی انگور یا کشمش را مصرف کنید.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 9

استیکاین ماده ی غذایی که آوازه ی خوبی در بین ما ندارد به شدت سیر کننده است و به شما در کاهش احساس ضعف کمک خواد کرد. بهتر است برای تهیه استیک از گوشت گوساله ی بدون چربی استفاده کنید. اگر در مصرف استیک تعادل را رعایت کنید مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. یک تکه ی کوچک  استیک همرا با سالاد سیب زمینی پخته شده به شرطی وعده ی مناسب برای سحری شما محسوب می شود که آن را در سس غرق نکنید. بهتر است بدانید با وجود خاصیت لاغرکنندگی این ماده ی غذایی ما آن را به همه ی افراد توصیه نمی کنیم.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 10

ذرت بو دادهقبل از اینکه بخواهید مقدار زیادی از این ماده را مصرف کنید حجم معده شما پر خواهد شد. ذرت بو داده بدون کره انتخاب مناسبی برای سیر شدن است. طعم این ماده ی غذایی سبک به حدی خوب است که شما نیازی به افزون چاشنی نداشته باشید، اما در صورت تمایل می توانید از مقداری نمک و چاشنی های مناسب و سالم بهره بگیرید.

غذاهای سیر کننده طولانی؛ انتخاب مناسب برای ماه رمضان 11