با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید

سیب موز: فصل گرما شما را ترغیب به خوردن میوه های خنک و آب دار می کند. تابستان بهترین فرصت است تا سبد خود را از میوه هایی خوشمزه و سالمی پر کنید که باید بخورید. برای رفع تشنگی شدید در فصل تابستان و داشتن پوستی شفاف، میوه های تابستانی را فراموش کنید. در ادامه با سیب موز همراه باشید.مقالات مرتبط:میوه های عجیبی که انگار از سیاره دیگری آمده اندعجیب ترین میوه هایی که تا به حال ندیده ایدتماشا کنید: طرز تهیه سوشی میوههر چند سیب و موز در هر فصل و شرایطی مواد مغذی فراوانی را به بدن ما می رسانند، اما دلیل نمی شود خود را از میوه های تازه ی تابستانی محروم کنیم. هندوانه، طلبی، هلو، گیلاس، آلو، توت و... مثال های اندکی از میوه های این فصل گرم هستند که به راحتی نمی توان از کنارشان رد شد. تازگی این میوه ها کمک بسیار خوبی برای تحمل گرما خواهد بود. میوه های تابستانی به طور طبیعی حاوی مقدار زیادی آب هستند که اغلب این میزان بین 80 تا 90 درصد آن ها را شامل می شود. علاوه بر این میوه ها حاوی ویتامین و سرشار از مواد معدنی، آنتی اکسیدان، مواد مغذی و فیبر گیاهی هستند. همچنین این میوه ها با طعم های بی نظیرشان میان وعده ی خوبی شمار می روند و پاسخگوی اشتهای شما هستند.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید

سیب موز: با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 2

ایده خوب این است که شما می تونید تمام این میوه ها را به روش های متفاوتی سرو کنید. سالاد میوه (تکه های کوچک و مخلوط شده ی چند نوع از میوه ها)، طبیعی (به همین شکلی که هستند)، کبابی (شکل جدیدی از میوه ها روی سیخ های چوبی)، میلک شیک و... چند پیشنهاد متنوع برای سرو میوه های تابستانی است.میوه هایی که در این فصل نباید از دست دهید هندوانهاین میوه مشهور فصل گرما حاوی مقادیر زیادی ویتامین  C و آنتی اکسیدان است. در صودت برش خوردن و نگهداری طولانی این میوه ویتامین c خود را از دست می دهد، بنابراین بهتر است هندوانه را به صورت کامل در یخچال نگهداری کنید. بعلاوه برخی از میوه ها وقتی نرم می شوند اتانول تولید می کنند و گاهی به دلیل حساسیت افراد به اتانول مصرف هندوانه ی نرم شده خطرساز می شود. هر چند اتانول تولید شده در میوه های رسیده به خودی خود آسیب رسان نیست، اما باید مراقب افرادی باشیم که به این ماده حساسیت دارند.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 3

طالبیمیوه ای پر آب و معطر که اگر در سبد میوه های شما قرار بگیرد کمک بسزایی در جبران کم آبی بدنتان خواهد بود. همچنین با مصرف طالبی به دلیل وجود مقادیر قابل توجهی ویتامین C و بتاکاروتن، احتمال بروز سرطان هایی نظیر سرطان ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده در افراد مستعد کاهش می یابد (ویتامین C و بتاکاروتن با فعالیت آنتی اکسیدانی خود از فعالیت تخریبی رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و مانع تشکیل غدد سرطانی می شوند).

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 4

آناناسبروملین آنزیمی بسیار موثر برای هضم غذا محسوب می شود و آناناس تغذیه سالم زندگی سالم - ی عالی برای این آنزیم به شمار می رود. به لطف پروتئین های ضد التهابی موجود در این میوه آناناس ضد آرتروز و ضد پوکی استخوان است. بهترین اکسیر برای کسب انرژی بیشتر روزانه آب آناناسی است که شما صبح زود میل کنید. حجم بالای ترکیبات غنی موجود در آناناس به بدن  شما کمک می کند تا با نشاط و سر زنده باشید.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 5

توت فرنگیاین میوه ی بهاری که در مناطق کوهستانی و سردسیر در فصل تابستان نیز یافت می شود، خاصیت آشکارای ضد سرطانی دارد. جالب است بدانید خاصیت ضد التهابی توت فرنگی هم به همان اندازه بارز و مصرف آن در جلوگیری از بیماری هایی با منشا التهاب و عفونت بسیار مفید است. بعلاوه مصرف توت فرنگی به افرادی با سابقه ی خانوادگی بیماری هایی قلبی و عروقی و آلزایمر توصیه می شود.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 6

انجیراین میوه ی دو فصلی که اغلب در نیمه ی دوم فصل تابستان قابل چیدن است جزو مهم ترین میوه های این فصل به شمار می رود. مصرف زیاد انحیر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد و در مهار برخی بیماری ها چون سرطان و دیابت نوع دو مفید است. فیبرهای گیاهی و آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در این اثر حفاظتی انجیر دارند.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 7

تمشکاین میوه تغذیه سالم زندگی سالم - بسیار خوب فیبرهای گیاهی است و در هر 65 گرم دارای 2/4 گرم فیبر و در کاهش کلسترول و قند خون بسیار موثر و سیرکننده است. همچنین تمشک جابجایی مواد غذایی در روده ها را تسهیل می بخشد. برای کاهش دمای بدنتان می توانید از شربت تمشک استفاده کنید.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 8

انبهاین میوه که برای رسیدن به طعم بی نظیر و بی همتای خودش نیاز به گرمای فراوان دارد سرشار از ویتامین A است. به علت وجود پلی فنل موجود در انبه، آب انبه خاصیت ضد سرطانی دارد. از آنجایی که دارای مقدار زیادی اسید گالیک است، سیستم هضم را ضدعفونی و تمیز و دهان را خوشبو می کند.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 9

هلویکی از سردمداران میوه های تابستانی هلو است. هلوهایی را انتخاب کنید که نسبت به اندازه شان سنگین هستند. از خرید هلو هایی که قسمتی از پوستشان سبز است خودداری کنید. هلو هایی که گوشت زرد دارند، حاوی آنتی اکسیدان کمتری هستند، پس هلویی را انتخاب کنید که گوشت سفید دارند. این میوه دارای ویتامین C، ویتامینE، ویتامین B3، مس، فسفر و آهن است.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 10

آلبالورنگ فریبنده ی این میوه به دلیل وجود آنتی اکسیدان موجود در آن است. آنتی اکسیدان در بدن تبدیل به اسیدهای آمینه شده  و از پیری و بسیاری بیماری ها جلوگیری می کند. آلبالو حاوی ویتامین E، ویتامین C و بتاکاروتن است. آب آلبالو  تازه را هنگام صبحانه میل کنید، زیرا موجب شادی و شفافیت پوست می شود. آلبالو ادرارآور است و از آنجایی که پتاسیم موجود در آن مانع باقی ماندن نمک در عروق می شود برای قلب مفید است.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 11

زردآلوزردآلو در شهرهای گرمسیری از اواسط بهار قابل برداشت است. این میوه ی بسیار خوشمزه را نمی توانید مدت زیادی نگهداری کنید؛ بنابراین بهتر است هر بار به میزان مصرفتان آن را در سبد کالایتان بگذارید و تازه میل کنید. در رفع ورم معده زردآلو نقش بسزایی خواهد داشت. بتا کاروتن موجود در زردآلو اگر به همراه کمی چربی میل شود، جذب بهتری خواهد داشت. پس بهتر است برگ زردآلوی خشک را به همراه چند مغز روغنی مانند بادام زمینی یا فندق بخورید.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 12

زغال اختهمصرف زغال اخته برای سلامتی قلب، جلوگیری از پوسیدگی دندان و افزایش مقاومت بدن توصیه می شود. این میوه ی سرشار از آنتی اکسیدان در هر 100 گرم خود حاوی  70 تا 125 میلی گرم ویتامین C است. زغال اخته از عفونت ادرار جلوگیری و پیشرفت عفونت های روده را متوقف می کند.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 13

آلومیوه ای سرشار از ویتامین B6، B3، B2 و مواد معدنی مانند مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم که نقش بسزایی در درمان یبوست، چربی خون، اضطراب و چوکی استخوان دارد. این میوه ی خوشمزه به صورت خشک، کمپوت، مربا و... مصرف می شود و چاشنی مناسبی برای کیک ها و دسر ها به شمار می رود.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 14

انگوراین میوه ی تابستانی که دارای خاصیت ضد سرطانی است در اواخر تابستان و اوایل پاییز به بهترین وضعیت خود می رسد. مطالعات نشان داده است انگور تاثیر مثبتی بر بهبود حافظه دارد. انگور قرمز آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به انگو سبز دارد (حدود دو برابر).

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 15

آووکادودرخت آووکادو در فصل خاصی میوه نمی دهد و میوه دادنش بستگی به محل رویش و کاشت درخت دارد. با این وجود میوه ی این درخت بیشتر در فصل تابستان آماده ی چیدن است. به دلیل وجود اسید های چرب مفید و مواد مغذی مصرف این میوه بسیار توصیه می شود. آووکادو که دارای منیزم است در رشد استخوان ها مفید و برای تولید پروتئین ها، فعالیت آنزیم ها، ساخت ماهیچه ها سلامت دندان ها و بهبود کارکرد دستگاه عصبی ضروری است.

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 16

گیلاساین میوه معمولا در مناطق گرم از اواسط بهار قابل برداشت است. از آنجایی که گیلاس برای مدت طولانی تازه می ماند، می توانید تا یک سال در فریزر آن را نگهداری کنید. همچنین شما می توانید گیلاس را همراه با غلات صبحانه یا بلغور جوی دو سر میل کنید. این میوه را در سالاد میوه یا ماست میوه ای خود جای دهید و به عنوان میان وعده ی غذایی سالم سرو کنید. در گیلاس مقدار قابل توجهی آب وجو دارد (8 گرم آب در هر گرم گیلاس).

با فراموش نشدنی ترین میوه های فصل تابستان آشنا شوید 17