کدام غذا ها را خام بخوریم ؟

سیب موز: شش غذایی که خوردن خام آنها سالمتر است

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟

سیب موز: کدام غذا ها را خام بخوریم ؟

شش غذایی که خوردن خام آنها سالمتر است

به گزارش سیب موز: اختصاصیسیب موز:

فرآیند پختن به نرم کردن غذا کمک می کند پس دستگاه گوارشمان کار پردازش آن ها را راحت تر انجام می دهد، اگرچه روش های پختی مانند بخارپز کردن، استفاده از ماکروویو، جوشاندن و سرخ کردن هر یک تأثیری بر روی مواد مغذی و ترکیبات سلامتی بخش غذاها دارند غذاهایی مانند میوه ها خام، سبزیجات، آجیل، دانه ها و جوانه حبوبات به خام ترین صورت ممکن و حالت طبیعی مصرف می شوند. با توجه به مطالب بالاممکن است از خود بپرسیم: آیا باید غذاها را بپزیم یا خیر؟ بر طبق مطالعه ای که در سال 2008 در مجله انگلیسی تغذیه منتشر شد، مشخص شد شرکت کنندگانی که از رژیم سخت حاوی غذاها خام استفاده می کنند، دارای سطوح طبیعی از ویتامین A و سطوح نسبتا بالایی از بتاکاروتن (نوعی آنتی اکسیدان که در میوه ها و سبزیجات سبز تیره و زرد رنگ یافت می شود) هستند اما سطح آنتی اکسیدان لیکوپن (رنگ دانه قرمز گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای) در آن هاپایین است. این یافته نشان می دهد که نه خوردن همه سبزیجات به صورت خام بهتراست و نه پختن همه غذاها می تواند به رژیم غذایی سالم کمک کند.

کوین میهان، پزشک جامع و بنیان گذار فرمولاسیون میهان در جکسون، اعتقاد دارد فواید تغذیه ای فراوانی در پختن ملایم برخی سبزیجات وجود دارد. "در مورد بسیاری از انواع سبزیجات، حرارت دیواره سلولی آن ها را می شکند و منجر به رها شدن ترکیبات کاروتنوئیدی آن هامی شود، در نتیجه این مواد راحت تر در دسترس بدن قرار می گیرند و می توانیم از آن ها استفاده کنیم "، برای مثال، هنگامی که فلفل پخته می شود، محتوا ویتامینC آن تجزیه می شود، اما میزان کاروتن در دسترس آن افزایش می یابد. در زیر به غذاهایی که شکل خام آن ها فواید غذایی بیشتری دارد اشاره می کنیم.

بروکلی

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 2

این سبزی سبز تیره مملو از ویتامین C، کلسیم، پتاسیم و پروتئین است. علاوه بر این،بروکلی حاوی ترکیبات سولفورافان است که مشخص شده است در جنگ علیه سلول ها سرطانی به کار می رود، فشارخون را پایین می آورد و سلامت قلب را بهبود می بخشد. بر طبق مطالعه ای که در مجله کشاورزی و شیمی غذا منتشر شده است،مشخص شده افرادی که بروکلی خام مصرف می کنند، سولفورافان را نسبت به افرادی که بروکلی پخته می خورندسریع تر و به میزان بیشتری جذب می کنند. مقادیری از این ماده در حرارت مشخصی از بین می رود. بر طبق گفته ها میهان، "بخار دهی و پخت بروکلی تاثیر کاهشی زیادی بر سطوح سولفورافان ندارد، درحالی که جوشاندن آن می تواند تا بیش از 70% این ماده را کاهش دهد. بروکلی دارای گوئیترین نیز هست که ترکیبی گوگردی است که می تواند تولید هورمون تیروئید را کاهش دهد، اما هنگامی که این سبزی پخته می شود، گوئیترین ناپایدار می شود. این نکته اثر بازدارنده بروکلی بر روی ظرفیت تولید هورمون ها را نفی می کند.

نارگیل

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 3

نارگیل در حالت خام آن، فواید غذایی بیشتری نسبت به شکل خشک شده آن دارد. بر طبق مطالعه منتشر شده در سال 2007 در مجله داروهای استوایی جنوب شرقی آسیا و بهداشت عمومی،نوشیدن آب نارگیل به دلیل خاصیت آب رسانی طبیعی آن و میزان فراوان الکترولیت ها با نوشیدنی ها ورزشی قابل مقایسه است. آب نارگیل همچنین غنی از سدیم، پتاسیمو منیزیم است. نارگیل خشک شده و یا شیرین شده همه ی فواید نوع تازه آن را ندارد.

در این مورد خواندن مقاله "در تابستان آب نارگیل بخورید" و همچنین "خواص فوق العاده نارگیل" را به شما پیشنهاد می کنیم.

میوه

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 4

میوه جات خشک یک از رایج ترینخوراکی هایی هستند که به آجیل ها اضافه می شوند تا طعم شیرین و شوری ایجاد کنند،اگرچهبا اضافه کردن آن ها به اسنک ارزش غذایی آن هااز بین می رود. میوه ها در فرآیند خشک شدن حاوی قند بیشتری هستندکه نشان می دهد کالری و محتوای کربوهیدرات آن ها افزایش یافته است و ویتامین ها و مواد معدنی آن ها از بین رفته است. دارین هالسلندر متخصص تغذیه و مربی در شیکاگو می گوید:"مقادیر اندکی از مواد مغذی در طی فرآیند خشک کردن از بین می رود ".

سیر

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 5

سیر سبزی است که معمولا به صورت پخته شده برای ایجاد طعم به غذاهای مختلف به کار می رود. این سبزی حاوی ماده مغزی گیاهی آلیسین است که در صورت استفاده خام آن در مقادیر بیشتری جذب می شود. لیزوین ندی، یک متخصص تغذیه در دانشگاه ایالتی اوهایو در مرکز پزشکی وکسنر می گوید: "پختن سیر می تواند آلیناز را غیر فعال کند. آلیناز آنزیمی است که به شکل گیری آلیسین و یا ترکیبات فعال در سیر کمک می کند که برای سلامتی مفید هستند. با له کردن یا خرد کردن سیر قبل از پختن، آلیناز آزاد می شود. بر طبق مطالعه منتشر شده در سال 2013 در مجله پژوهش برای پیشگیری سرطان مشخص شده است افرادی که دو یا دفعات بیشتری سیر خام در هفته مصرف می کنندبه احتمال کمتری به سرطان ریه مبتلا می شوند. این یافته ها پیشنهاد می دهند که شاید سیر حاوی ترکیبات شیمیایی پیشگیری کننده از سرطان باشد.

در این مورد خواندن مقاله "فواید سیر ، سیر معجزه طبیعت -  بخش اول" را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیاز

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 6

مانند سیر، پیاز نیز حاوی آلیسین است که گرسنگی را از بین می برد، از سرطان جلوگیری می کند و سلامت قلب را بهبود می بخشد. هر دو نوع پیاز قرمز و زرد برای دریافت دوز طبیعی بیوفلاونوئید کوئرستین مناسب هستند. هالسلندر می گوید بهتر است از پیاز خام به جای پخته آن استفاده کنیم چرا که آنزیم های مبارزه کننده علیه سرطان در پیاز پخته شده باقی نمی مانند. بر طبق مطالعه ای که در سال 2004 در مجله کشاورزی و شیمی غذا به چاپ رسیده است، ترکیبات گوگردی و آنتی اکسیدان ها ضد سرطان موجود در پیاز مزایای فراوانی برای سلامتی دارند، از جملهاینکه بدن را از سرطان ریه و پروستات محافظت می کنند. استفاده از پیاز خام به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا از فواید تغذیه ای آن نهایت بهره را ببرند.

در این مورد خواندن مقاله "خواص درمانی پیاز" را به شما پیشنهاد می کنیم.

فلفل قرمز

کدام غذا ها را خام بخوریم ؟ 7

فلفل قرمز دارای مقادیر بسیار زیادی ویتامین C یا به عبارت دیگر 150% از مقدار مورد نیاز روزانه توصیه شده این ویتامین است. موسسه ملی بهداشت می گوید چنانچه فلفلدر دمایی بیش از 376 درجه پخته شود، ارزش غذایی خود را از دست می دهد. ویناندی می گوید "ویتامین C حساس به گرما است، بنابراین در حرارت ها بالا، همانند قرار گرفتن در نور و هوا شروع به تجزیه شدن می کند هرچند که به طور کامل نیز از بین نمی رود ". برای کمک به حفظ ویتامین C، پخت فلفل بهتر است سریع انجام گیرد و یا به طور مختصر کبابی شوند.

مترجم: مهلا شریف