اگر از دردهای شکمی رنج میبرید این خوراکی ها را مصرف کنید

سیب موز: دردهای شکمی :

اگر از دردهای شکمی رنج میبرید این خوراکی ها را مصرف کنید

سیب موز: اگر از دردهای شکمی رنج میبرید این خوراکی ها را مصرف کنید

گشنیز

گنجاندن گیاه گشنیز در رژیم غذایی به قوی شدن ماهیچه های دستگاه گوارش کمک می کند و علائم نفخ را از بین می برد. گشنیز نوعی دارو و غذای طبیعی برای از بین بردن سموم بدن است و با خوردن آن، مواد اضافه از معده و بدن خارج می شود و نفخ از بین می رود.

خربزه

به گزارش سیب موز: متخصصان می گویند خربزه حاوی مقادیر بالای ترکیباتی است که ادرارآور بوده و از آن می توان برای درمان ورم و نفخ معده استفاده کرد

خربزه با وجود این که به تخلیه راحت تر ادرار از مجاری ادراری کمک می کند، به دلیل میزان پتاسیم بالایی که دارد جایگزینی طبیعی برای الکترولیت های از دست رفته بدن است.

زردچوبه

این ادویه در آشپزی برخی کشورها بویژه هندوستان جایگاه ویژه ای دارد و از آن برای طعم دادن به غذا استفاده می کنند، اما در این میان، زردچوبه ناراحتی های معده را نیز تسکین می دهد. محققان معتقدند از خاصیت ضدالتهابی زردچوبه می توان در درمان ناراحتی های گوارشی استفاده کرد. تاثیر مصرف 500 میلی گرم از این ماده، چهار بار در هفته حدود دو برابر داروهایی است که برای تسکین ناراحتی های گوارشی به کار می رود.

موز

پژوهشگران می گویند موز حاوی فیبرهایی است که باکتری های مفید موجود در معده و روده را تقویت و هضم غذا را تسهیل می کند. زنانی که روزانه دو عدد موز به مدت 60 روز به عنوان پیش غذا می خورند میزان باکتری های مفید در بدن آنها افزایش پیدا می کند و نفخ معده تا 50 درصد کاهش می یابد.

دوغ

دوغ حاوی آنزیمی به نام «لاکتاز» است که قند موجود در شیر موسوم به «لاکتوز» را تجزیه می کند. بسیاری از افراد به قند شیر حساسیت دارند و معده آنها قادر به تحمل و هضم آن نیست. بررسی هایی که در دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف دوغ علائم ناشی از تحمل نکردن لاکتوز را از قبیل نفخ، درد و گاز معده تا 70 درصد کم می کند.

زنجبیل

گیاه زنجبیل از هزاران سال پیش برای بهبود دل دردها و ناراحتی های گوارشی به کار می رفت و چینی ها از چهار قرن پیش از میلاد مسیح از این گیاه در طب سنتی خود بهره می بردند. بررسی هایی که بتازگی روی زنجبیل انجام شده، نشان می دهد این گیاه به عنوان شل کننده عضلانی عمل می کند و به تخلیه گاز از معده کمک می کند. زنجبیل را به اشکال مختلف مصرف می کنند، ولی گیاه تازه آن غنی از ترکیباتی است که بیشترین فایده را برای سلامت انسان دارند.

کیوی

یکی از مشکلات عمده ای که به بروز نفخ معده منجر می شود، حرکات آهسته روده و ماندن بیش از حد مدفوع در طول مسیر روده بزرگ است؛ در برخی موارد، فرد مبتلا تا چند روز احساس دفع ندارد و به اصطلاح دچار یبوست شده. محققان معتقدند میوه کیوی به دلیل فیبر زیادی که دارد مشکل را تا حد زیادی رفع می کند. مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر که به مدت چهار هفته، هر روز دو عدد کیوی مصرف می کنند کمتر دچار یبوست می شوند و علائم سندروم روده تحریک پذیر در آنها کاهش می یابد.

چای نعناع

نعناع قرن ها به مثابه دارویی گیاهی برای کمک به هضم غذا و درمان ناراحتی های گوارشی به کار می رفت و اکنون نیز در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد. پژوهشگران معتقدند در درمان سندروم روده تحریک پذیر، مصرف روغن نعناع به مدت چهار هفته علائم این بیماری را تا نصف کاهش می دهد. نعناع توانایی بالایی در فعال کردن کانال «ضددرد» در روده بزرگ دارد که التهاب مجاری معده و روده را کاهش می دهد. این ماده معطر به عنوان کاهنده خفیف اشتها عمل می کند. از این رو، محققان برای کاهش نفخ معده و کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر توصیه می کنند که افـراد یک فنجان چای نعنا ع بنوشند.