تغذیه سالم برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

سیب موز: نفخ شکم را با مواد غذایی سالم درمان کنید

تغذیه سالم برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

تغذیه سالم برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

سیب موز: تغذیه سالم برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش

به گزارش سیب موز: نفخ شکم را با مواد غذایی سالم درمان کنید

اختصاصیسیب موز:

وضعیت سلامت بدن ارتباط مستقیمی با نحوه کارکرد دستگاه گوارش دارد. به گونه ای که در صورت وجود اختلال در فعالیت دستگاه گوارش ، مشکلات زیادی برای بدن ایجاد خواهد شد. در ادامه توصیه هایی را برای سلامت دستگاه گوارش ارائه خواهیم کرد.

وزن تان را پایین بیاورید

اگر اضافه وزن دارید، باید وزن تان را کاهش دهید. کاهش وزن باعث برطرف شدن مشکلاتی چون سوزش سردل، یبوست و نفخ می شود.

به مقدار کافی آب بنوشید

مصرف مایعات باعث دفع مواد زائد از بدن می شود و احساس شادابی خواهید داشت . باید روزی 8 لیوان آب و مایعات بنوشید . البته مصرف سبزیجات و میوه ها نیز که دارای آب هستند مفید است .

فیبر بیشتری دریافت کنید

کارشناسان تغذیه توصیه می کنند روزی 20 تا 35 گرم فیبر مصرف کنید . غلات ، حبوبات ، میوه ، سبزیجات و آجیل تغذیه سالم زندگی سالم - غنی از فیبر هستند . این مواد غذایی باعث برطرف شدن یبوست ، کاهش جذب قند و چربی موجود در غذا ، کاهش قند و کلسترول خون می شود . علاوه بر آن این مواد با خاصیت سیر کنندگی اشتها را پایین می آورند و باعث کاهش وزن می شوند . برای جلوگیری از ایجاد نفخ شکم باید فیبر بیشتری مصرف کنید .

حجم غذای کمتری مصرف کنید

یکی از راههای مفید برای جلوگیری از مشکلات گوارشی این است که در هر وعده غذای کمتری را مصرف کنید .

آرام غذا بخورید

برای جلوگیری از ایجاد گاز باید آرام غذا بخورید و لقمه هایی غذا را به آرامی بجوید .

نمک کمتری  مصرف کنید

مصرف نمک بیش از نیاز روزانه باعث نفخ کردن می شود . باید مصرف غذاهای آماده که نمک زیادی دارند را کاهش دهید .

سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث ضعف دریچه تحتانی مری شده و باعث ریفلاکس یا سوزش سردل می شود . سیگاری ها بیشتر مبتلا به زخم معده می شوند و احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش در آنها بیشتر است .

بهداشت را رعایت کنید

عدم رعایت بهداشت باعث اسهال ، تهوع و مشکلات گوارشی می شود . باید غذاهای سرد را به صورت سرد و غذاهای گرم را گرم بخورید . برای خرد کردن گوشت و سبزیجات از تخته های جداگانه استفاده کنید و همیشه از لبنیات پاستوریزه استفاده کنید .

استرس تان را کاهش دهید

مغز و دستگاه گوارش ارتباط نزدیکی به هم دارند . استرس باعث بروز مشکلات گوارشی چون زخم معده می شود . پس باید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید ، به اندازه لازم بخوابید و ذهن تان را متمرکز کنید .

ورزش کنید

ورزش باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود و باعث می شود هضم ، جذب و دفع بهتری داشته باشید. باید استرس تان را کاهش دهید که عامل موثری در ایجاد مشکلات گوارشی است.

رژیم غذایی تان را کنترل کنید

اگر با مصرف لبنیات دچار نفخ و دل درد می شوید از شیر بدون لاکتوز مصرف کنید. اگر با مصرف حبوبات نفخ می کنید، حبوبات را چند ساعت با آب خیس کنید و آب آن را دور بریزید. اگر با مصرف غذاهای اسیدی چون چای، قهوه، غذاهای ترش و گوجه فرنگی سوزش معده دارید، از مصرف آن دوری کنید.

به پزشک مراجعه کنید

اگر علائمی چون اشکال در خوردن غذا ، مشاهده خون در مدفوع ، مدفوع سیاه رنگ ، کاهش وزن بی دلیل و درد شکمی داشتید به پزشک مراجعه کنید.