دو شاخ بودن رحم زنان و راه درمان آن

دو شاخ بودن رحم زنان و راه درمان آن

سیب موز:

دو شاخ بودن رحم زنان و راه درمان آن

سیب موز: دکتر شیرین قاضی زاده, مسئول پنل هیستروسکوپی پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران در آستانه برگزاری پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران دربارهدو شاخ بودن رحم و تاثیر آن بر بارداری گفته است: دو شاخ بودن رحم اختلالی است که در آن قسمت تحتانی رحم طبیعی و قسمت فوقانی آن غیرطبیعی می شود. در حین تکامل جنین دو شاخ رحم باید به هم متصل شوند و تنه اصلی رحم را ایجاد کنند اما در برخی افراد در به هم چسبیدن شاخ های رحم در دوران جنینی اشکال متفاوتی ایجاد می شود که موجب دو شاخ شدن رحم می شود.

به گزارش سیب موز: در مواردی که فقط قسمتی از شاخ ها به هم نچسبیده است رحم دوشاخ نسبی و در مواردی هم که دوشاخ کاملا به هم نچسبیده اند، به آن رحم دوشاخ کامل گفته می شود.

این اختلال می تواند عوارض مختلفی مانند ایجاد اختلال در رشد جنین، نچرخیدن جنین در رحم و ... شود که بر حسب سن ابتلا و میزان شدت بیماری نوع درمان در مبتلایان متفاوت خواهد بود و مشکلات متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

به طور کلی اختلالات رحمی از جمله دو شاخ بودن رحم خود را با علامت شایعی مانند:

-افزایش خونریزی

-طولانی بودن قاعدگی

نشان می دهد به همین دلیل به خانم ها بعد از سن بلوغ توصیه می شود به محض افزایش خونریزی به پزشک مراجعه کنند.

درمان دوشاخ بودن رحم

در زمان تشخیص اختلالات رحمی مانند دو شاخ بودن رحم، پولیپ و یا فیبروم پزشک در صورت امکان هیستروسکوپی که یک روش کم تهاجمی می باشد برای درمان تجویز می کند که بسیاری از اختلالات از جمله دو شاخ بودن رحم با این روش درمان می شود.هیستروسکوپی به آندوسکوپی داخل رحم گفته می شود که طی آن فرد بدون جراحی تحت درمان و حذف اختلال رحمی قرار می گیرد.

تهیه و گردآوری: گروه بیماری های زنان سیب موز