گوشی های اپل کمیاب و گران شد/ماجرای جمع آوری آیفون از بازار

گوشی های اپل کمیاب و گران شد/ماجرای جمع آوری آیفون از بازار

سیب موز: گوشی های اپل کمیاب و گران شد/ماجرای جمع آوری آیفون از بازار

سیب موز طی روزهای گذشته انتشار اخباری از جمع آوری محصولات اپل از بازار تا پلمب نمایندگی های فروش محصولات این برند نگرانی هایی در میان صاحبان آیفون ایجاد کرده و در بازار نیز تاثیراتی برجای گذاشته است.

به گزارش ایسنا، نقطه آغاز این ماجرا را می توان به صحبتهای اخیر مدیر کل دفتر کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط  دانست که در قالب اظهارات خود از اجرای طرح رجیستری از مردادماه سال جاری خبر  داده و گفت: کمپانی «اپل» تنها تا پیش از اجرای طرح رجیستری، فرصت تاسیس نمایندگی در ایران را خواهد داشت.

عباس نخعی در این باره متذکر شد: ابلاغیه جمع آوری موبایل های این برند صادر شده و در صورت عدم تاسیس نمایندگی، گوشی های موبایل آن جمع می شوند.

به گزارش سیب موز وی با اشاره به در پیش رو بودن اجرایی شدن طرح رجیستری موبایل و لزوم ورود نمایندگی ها به کشور اظهار کرد: در حال حاضر تصمیم بر این است که تنها گوشی هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در کشور را داشته باشند که دارای نمایندگی در کشور هستند، ولی این امکان نیز وجود دارد که پس از اجرای این طرح، تصمیمات جدیدی در این حوزه اتخاذ شود.

نخعی افزود: در حال حاضر ما ابلاغیه جمع آوری گوشی های تلفن همراه این برند را به تمام استان ها اعلام کرده ایم و در صورت عدم تأسیس نمایندگی این برند در کشور تا روز اجرای طرح رجیستری، تمام محصولات موبایل این برند از سطح بازار جمع آوری خواهد شد.

پلمپ نمایندگی های اپل در تهران

اما طی روزهای گذشته نیز در شبکه های اجتماعی عکس ها و اخبار متعددی منتشر شده و از پلمب نمایندگی های فروش محصولات اپل در برخی مجتمع های خرید و فروش موبایل خبر می دهند.

البته بعدها اینگونه عنوان شد که این دو شرکت که پیش از این مدعی نمایندگی گوشی های آیفون در ایران بودند، به دلیل ابطال مجوز و عدم تمدید آن دچار چنین سرنوشتی شده اند و طبق قانون سازمان صنعت، معدن و تجارت این اختیار را دارد که درباره مجوز صادره تحقیق و در صورت لزوم آنها را باطل کند.

گوشی های قدیمی از رده خارج می شوند؟

از دیگر اظهارات صورت گرفته در این زمینه نیز می توان به حرفهای سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد.   قاسم خورشیدی نیز در نشست خبری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درباره آخرین وضعیت اجرای طرح رجیستری برای جلوگیری از قاچاق موبایل عنوان کرد: طرح رجیستری در تاریخ 1395.2.28  به تصویب ستاد مبارزه با قاچاق رسیده است که وزارت ارتباطات پیشگیری های لازم را در خصوص اجرای آن انجام داده است و با توجه به قول هایی که از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی داده شده است ظرف یک هفته آینده عمل رجیستری اجرا می شود این طرح هیچ هزینه جدیدی را به مصرف کنندگان کالا تحمیل نخواهد کرد و مطمئنا فروشندگان در این زمینه توجیه خواهند شد.

خورشیدی درباره احتمال جمع آوری گوشی های همراه آیفون در بازار به دنبال اجرای طرح رجیستری گفت: براساس قانون نظام صنفی و قانون حمایت از مصرف کنندگان هر کالایی خارجی که قرار است در بازار توزیع شود، باید در کشور زنجیره خدمات پس از فروش و نمایندگی رسمی داشته باشد اما آیفون فاقد نمایندگی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است، لذا اساسا سرویس گیری این نشان تجاری اکنون هم با قانون مغایر است.

وی اضافه کرد: بلافاصله با آغاز به کار طرح رجیستری به طور رسمی این سرویس دهی به این نشان تجاری ممنوع می شود البته این اتفاق برای گوشی های جدید آیفون که قرار باشد وارد بازار شوند خواهد افتاد و  شامل گوشی هایی که قبل از این طرح به بازار آمده اند نخواهد شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره جمع آوری کارت سوخت تصریح کرد: سامانه هوشمند کارت سوخت قابلیت های قابل ملاحظه ای در اختیار اقتصاد و صنعت نفت قرار داده شده که چشم پوشی از آن ها امکان پذیر نیست ستاد مبارزه با قاچاق با حذف کارت هوشمند سوخت مخالف است چرا که برای این سامانه به اندازه کافی هزینه شده است و خدمات قابل ملاحظه ای ارائه می دهد و دقیق ترین آمارها در ارتباط با حمل ونقل را به بخش های مدیریتی منتقل کند.

گرانی محصولات اپل به دنبال اتفاقات اخیر

افشار فروتن - رییس انجمن فروشندگان گوشی موبایل، سیم کارت و تجهیزات جانبی - نیز در گفت وگو با ایسنا، در این خصوص اظهار کرد: به دنبال اظهار نظرهای اخیر، چند روزی است گوشی های آیفون در بازار نایاب شده و افزایش شدید قیمت پیدا کرده اند، حال همه ما به دنبال این هستیم که بدانیم اقدامات و اطلاع رسانی های اینگونه چه کمکی به برخورد با گوشی قاچاق در داخل کشور می کند؟

وی با یادآوری این که پیش از این هم بارها برای اجرای طرح رجیسترینگ تلاش شده و هیچ گاه این تلاش ها به نتیجه نرسیدند، ادامه داد: حال با چنین شرایطی چه اقداماتی برای مقابله با گوشی قاچاق خواهد شد و آیا واقعا این نوع اطلاع رسانی ها و برخوردها راهکاری موثر و مناسب به شمار می روند؟

فروتن در ادامه ضمن اظهار تعجب از چنین اظهارنظرهایی که نتایجی مانند آنچه مشاهده می شود را به دنبال داشته، گفت: قطعا اگر به دنبال مقابله با واردات قاچاق باشیم اولین راه بحث کنترل تعرفه های گمرکی است، چرا که در غیر این صورت طبق تجربه های قبلی طرح های دیگر در مقابله با قاچاق نتیجه مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

رییس انجمن فروشندگان موبایل، سیم کارت و تجهیزات جانبی، بیان کرد: در مراکز توزیع گوشی های موبایل همه می گویند که دیگر نمونه های این برند در بازار نبوده و اگر هم فردی مدل های مختلف این گوشی ها را در اختیار داشته باشد، قیمت آن به طور توافقی میان خریدار و فروشنده تعیین می شود که چنین موضوعی به هیچ عنوان شایسته نیست.

وی در پایان گفت:به شخصه نمی دانم منافع این نوع برخوردها به چه افرادی می رسد، اما قطعا آنچه در این خصوص مطرح شده به هیچ عنوان حرفه ای نبوده و تاثیرات این اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در این حوزه مشخص است.

اما نکته دیگر آنکه این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که به دلیل شرایطی که تحریم های بین الملل بر بازار ایران ایجاد کرده، طی سالهای گذشته اکثر برندهای مطرح نتوانسته اند از بازار ایران غافل شوند اما با وجود ارائه محصولات آنها در بازار، معمولا این شرکتها فاقد نمایندگی رسمی و ارائه خدمات پس از فروش مناسب بوده اند و این موضوع تنها محدود به اپل هم نمی شود.

حال اینکه این نوع برخوردهای یکباره تا چه اندازه می تواند موثر واقع شود و موجبات دفاع از حق مصرف کننده را فراهم آورند امری است که جای سوال دارد. قطعا پیگیری حقوق مردمی که برای خرید این گوشی ها هزینه های چند میلیونی را متقبل می شوند اقدامی پسندیده است اما در این میان شیوه اجرای این طرح هم از اهمیت بسیار برخوردار است. به عنوان مثال پیش از این نیز اتفاقاتی در خصوص سامسونگ افتاده و از سوی وزارت ارتباطات برای دفاع از حقوق مشتریان این برند تصمیماتی گرفته شده بود.

بر این اساس اواخر سال 1392، وزیر ارتباطات ضمن انتقاد از عدم دسترسی کاربران ایرانی به برنامه های سامسونگ، به نماینده این شرکت در ایران مهلت داد تا برای حل این مشکل اقدام کند.

محمود واعظی در این خصوص متذکر شده بود:مدتی است که امکان استفاده از Samsung apps برای خریداران گوشی سامسونگ مقدور نیست، با توجه به اینکه حمایت از حقوق مصرف کنندگان یکی از برنامه های اصلی بنده است، مراتب از طریق مذاکره نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نمایندگی سامسونگ پیگیری شده و با توجه به بهبود فضای حاکم بر کسب و کار شرکتهای بین المللی در کشور، رفع موانع موجود و میزان قابل توجه سهم بازار گوشی سامسونگ، مقرر شد نمایندگی مذکور پس از اعمال تنظیمات و تغییرات لازم از تاریخ 1393/1/16 سرویس مذکور را در اختیار کاربران ایرانی قرار دهد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که شرکت سامسونگ اعلام کرده بود که فروشگاه آنلاین برنامه های موبایل را در ایران می بندد. اکنون نیز اگرچه طی روزهای اخیر اقدامات متعددی در خصوص اپل صورت گرفته اما همچنان برندهای متعدد تلفن همراه در ایران فاقد نمایندگی بوده و بنا بر اظهارات بسیاری از مسئولان حدود 90 درصد گوشی های موبایل از مبادی غیر رسمی و به شکل قاچاق وارد کشور می شوند.

حال اگر قرار باشد جلوی این رویه گرفته شود قطعا به غیر از اپل، برندهای دیگری نیز در دستور کار قرار خواهند داشت که این مسئله این سئوال را در ذهن ایجاد می کند که اگر در نظر گرفتن حقوق مصرف کنندگان تا این اندازه مورد توجه قرار دارد آیا با برندهای دیگر (اهم از تلفن همراه تا سایر موارد) هم که بدون داشتن نمایندگی رسمی در ایران به فعالیت پرداخته اند نیز برخورد خواهد شد؟