علم ورزش | نقاط ماشه ای چیست؟ با راه درمان آن آشنا شوید

علم ورزش | نقاط ماشه ای چیست؟ با راه درمان آن آشنا شوید

سیب موز: علم ورزش | نقاط ماشه ای چیست؟ با راه درمان آن آشنا شوید

سیب موز: نقاط ماشه ای در واقع گره های انقباض عضلات هستند که در نقاط متعددی از بدن جایی که عصب به فیبر های ماهیچه ای متصل شده اند قرار دارند. اگر تا به حال این دردها را تجربه کرده باشید دردی عمیق در عضله را حس کرده اید که از یک محدوده کوچک شروع می شود، با فشار و انقباض عضلانی بیشتر می شود و ممکن است گسترش یابد.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

این درد در تار های عضلانی اطراف هم احساس می شود. از طرفی 2 نوع درد در این نواحی وجود دارد یکی درد ناشی از انقباض این نقاط و دیگری درد در کیسه ی عضله و یا دیگر بافت های نرم مثل پوست، لیگامنت و تاندون ها که به درد فیبروز معروف بوده است.

در بعضی از افراد، دردهای عضلانی می تواند مستمر باشد و مشکلات قابل توجهی را به بار بیاورد. امروزه این نوع دردها، میوفاسیال یا دردهای مزمن عضلانی که در ارتباط با نقاط ماشه ای هستند، شناخته می شود. "میو" پیشوندی است برای اشاره به عضله و "فاسیا" لایه های بافت همبندی است که عضلات را در بر می گیرد.

درد نقاط ماشه ای به هیچ عنوان درد اسپاسم، کشیدگی و پارگی عضلات نیست. درد اسپاسم عضله شامل یک انقباض شدید در کل عضله است اما درد نقطه ماشه ای یک نقطه ی کوچک است که به شدت تیر می کشد. کشیدگی و پارگی عضله نیز ناشی از آسیب فیزیکی تلقی می شود. شاید تا به حال این دردها را تجربه کرده باشید، در این مطلب از مجله علم ورزش با ما همراه شوید تا با علل و راه های درمان آن آشنا شوید.

نقاط ماشه ای چیست؟

این نقاط از این روی به نقاط ماشه ای معروف شده اند که در زمان کشیدن ماشه و رها شدن گلوله و برخورد با هدف فشار و درد ضربه ای بسیار زیادی وارد می کنند، به گونه ای که شما نمی دانید درد حاصل از سوختگی است و یا اصابت با بدن؟ نقاط ماشه ای معمولاً درد را به قسمت های دیگری از بدن نیز می فرستند. ممکن است شما سر درد داشته باشید اما واقعاً مشکلی در سر وجود نداشته باشد بلکه این درد توسط نورون های عصبی نقاط ماشه ای پشت گردن به سر فرستاده شده است. هیچ گاه منشاء درد را دقیقاً در جایی که هست فرض نکنید.

درد ناشی از نقاط ماشه ای اکثراً عمیق، مداوم و کسل کننده است که ممکن است در زمان استراحت به صورت نهفته با اعمال فشار نمود کنند و یا همراه با فعالیت و در هر حالتی ادامه یابند. دامنه درد آن از شدت های کم تا درد های بسیار شدید و وامانده ساز ادامه خواهد داشت.

علت بروز این درد چیست؟

کوتاه شدن عضلات در امتداد مفصل که باعث افزایش فشار و دردهای تیرکشنده می شود. اگر عضله ای نتواند در زمان مناسب ترمیم شود، وارد چرخه معیوبی خواهد شد که به دلیل اسپاسم ناشی از جراحت و یا کشش، باعث پولاریزه شدن غشا سیتوپلاسمیک می شود و به تدریج در روند تولید کلسیم در بدن، اسپاسم مداوم شروع خواهد شد و این اسپاسم، دلیلی بر انقباض بیشتر عروق خونی است، در نتیجه عضله که جهت رهایی از این اسپاسم نیازمند خونرسانی است از خونرسانی اولیه هم بازمانده، در نتیجه این تأخیر در خونرسانی، شرایط را پیچیده تر می کند و چرخه معیوب ادامه خواهد یافت.

علائم درد نقاط ماشه ای

محدود شدن دامنه حرکتی، سر درد ضربه ا ی یا تنشی، محدود شدن نوع فعالیت و حرکت، سوزش قلب و آریتمی قلبی، بی حسی و ضعف در عضله، علامت پرش که بسیار بروز می کند و شخص با درد شدید از جا می پرد و خود را عقب می کشد و یا به صورت غیر ارادی تکان می خورد. علامت پرش نشان دهنده التهاب شدید نقاط ماشه ای است.

نقاط دردناک ماشه ای به صورت یک گره عضلانی است که با تحریک، آن نقطه به طور ناگهانی منقبض خواهد شد. در تشخیص نقاط ماشه ای نکته حائز اهمیت تفکیک آن ها از دردهای اسکلتی عضلانی مزمن است. این دردها به طور معمول با لمس کردن باعث بروز التهاب می شوند اما بیمار خودش را عقب نمی کشد. متأسفانه این 2 نوع درد علائم مشابه دارند و فقط با معاینه دقیق قابل تشخیص می باشند.

درمان

برای درمان این دردها اغلب به فیزیوتراپ مراجعه می شود. استفاده از روش های مستقیم و غیر مستقیم در درمان درد نقاط ماشه ای مؤثر است. روش های غیرمستقیم شامل ماساژ و حرکات کششی توسط فیزیوتراپ و روش های مستقیم استفاده از سوزن خشک برای تحریک این نقاط و یا تزریق استروئید هاست.

برای درمان پیشنهاد می شود این ماساژ حتماً تحت نظر فیزیوتراپ انجام پذیرد. زیرا اولین مرحله، شناسایی نقاط ماشه ای و آشنایی با محل قرار گیری آن ها در بدن است. در ابتدا باید با لمس کردن نقطه ماشه ای و نکات مهم در ورزش - درد بافت نرم را به حالت اولیه و به اصطلاح شل برگردانیم. برای درمان نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها بهبودی این نوع دردها حاصل خواهد شد.

در صورت امکان باید فعالیت آن عضله را کم کنیم، طرز صحیح ایستادن و نشستن در روند بهبودی بسیار مؤثر است، نشستن های طولانی، ورزش نکردن و ایستادن نادرست از علل اصلی تشدید تریگر پوینت ها هستند. کشش مناسب بعد از تمرینات ورزشی مربوط به آسیب دیدگی نیز از دیگر راهکارهای درمان است. یکی دیگر از راه های درمان که توسط فیزیوتراپ انجام می شود اعمال فشار نقطه ای توسط انگشتان روی نقطه ماشه ای و رهاسازی لحظه ای آن است. این کار باعث بازگشت ناگهانی خون به این نقطه و برطرف شدن درد مزمن خواهد شد.

استفاده از اولتراسوند نیز تأثیرات چشمگیری داشته است. در این روش با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا، بافت زیر سطح پوست را تحریک می کنند. این عمل باعث افزایش میزان جریان خون، کاهش تورم و به نوعی ماساژ عضلات می شود. دستگاه دیگر به نام دستگاه تنس معروف است که عصب ها را بصورت الکتریکی و جریان برق تحریک می کند. این روش ها حتماً باید به وسیله فیزیو تراپ انجام شود.

ساده ترین راه درمان، ماساژ

نقاط ماشه ای مناطقی سفت و منقبض داخل عضله هستند که در باعث بروز درد در قسمت های دیگر بدن خواهند شد. استفاده از ماساژ و روش فشرده سازی در درمان درد بسیار شایان توجه است. این عمل باعث کم شدن جریان خون در محل گرفتگی شده و پس از رها سازی مقدار خون زیادی به محل گره عضله باز می گردد که در تسکین درد مؤثر خواهد بود. عضلاتی که دارای نقاط ماشه ای هستند دامنه ی حرکتی محدودی دارند در نتیجه با اعمال ماساژ و حتی استفاده از یخ تأثیرات شگفت انگیز آن را خواهید دید.

ورزش و حرکات اصلاحی

اگر از این دردها رنج می برید باید ورزش را به عنوان یک درمان در زندگی روزانه خود بگنجانید. اگر در زمان های استراحت بصورت نهفته درد دارید استفاده از کمپرس گرم و همینطور حرکات کششی آرام توصیه می شود. ولی اگر دردهای شما در زمان های استراحت قطع می شود و نقاط ماشه ای غیر فعال دارید، باید یک تمرین ورزشی سبک و روزانه داشته باشید که شامل حرکات کششی باشد. انجام حرکات کششی باعث می شود طول عضله کوتاه به تدریج بهبود یابد. استفاده از آب درمانی و شنا نیز به دلیل نصف شدن فشار روی استخوان ها و عضلات در درمان درد مؤثر است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com