علم ورزش | چگونه تمرین تکرار منفی در بدنسازی موجب افزایش قدرت و حجم عضلات می شود؟

علم ورزش | چگونه تمرین تکرار منفی در بدنسازی موجب افزایش قدرت و حجم عضلات می شود

سیب موز: علم ورزش | چگونه تمرین تکرار منفی در بدنسازی موجب افزایش قدرت و حجم عضلات می شود؟

سیب موز: بسیاری از ورزشکاران قدرتی به همان برنامه های تمرینی گذشته بدون هیچ گونه تغییری چنگ زده اند. اما بدن به این نوع برنامه ها و تمرینات عادت می کند و به تدریج وارد فلات می گردد. تمرین منفی روشی عالی برای اضافه کردن چالشی جدید به تمرینات فعلی است تا بدن را 2 برابر مجبور به تفکر درباره آنچه انجام می دهد، کند. در این مطلب با مجله علم ورزش همراه شوید تا در خصوص تمرین تکرار منفی بیشتر بدانید.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

تمرین منفی چیست؟

تمرین تکرار منفی یا Eccenrtric سیستم تمرینی است که تمرکز بر پایین بردن حرکت یا فاز اکسنتریک (برون گرا) را مورد هدف قرار می دهد. این نوع تمرین، بدن را مجبور می کند تا وزنه مورد استفاده را بدون فریب کنترل کرده و نسبت به تمریناتی که تا کنون انجام می دادید خیلی آهسته تر انجام می شود.

همچنین سیستم تمرین منفی بار بیشتری بر گروه عضلانی هدف وارد می کند و گروه عضلانی زمان بیشتری زیر فشار و تنش هستند، این امر برای ساخت عضلات مفید است و شرایط تمرینی عالی برای شما به ارمغان می آورد.

انواع مختلف فازهای وزنه زدن

فاز Eccenrtric (اکسنتریک)

فاز اسنتریک قسمتی از حرکت است که وزنه یا مقاومت به سمت پایین حرکت کند، این روش برای تمرکز بر روی توسعه کنترل وزنه های مورد استفاده سودمند است. همچنین فاز اکسنتریک، عضلات در حال حرکت را تا حد بالایی در زمان طولانی تری درگیر می کند.

علم ورزش | چگونه تمرین تکرار منفی در بدنسازی موجب افزایش قدرت و حجم عضلات می شود 2

فاز Isometric (ایزومتریک)

فاز ایزومتریک فاز نگه داری حرکت است، برای مثال اگر حرکت اسکوات را انجام می دهید، به این معنی است هنگام پایین رفتن در زوایه دلخواه کمی مکث کنید. بخش ایزومتریک به درگیر شدن الیاف عضلات، هنگام کار سخت تر برای انقباض بعد از مکث، کمک می کند. این فاز برای با حفظ فشار بر عضلات در موقعیت و وضعیت دلخواه و درگیر کردن بیشتر عضلات، رشد آن ها را موجب می شود.

فاز Concentric (کانسنتریک)

فاز کانسنتریک یا درون گرا، فشار یا هل دادن وزنه ها برای کامل کردن حرکت است. در این فاز کلیه الیاف عضلانی به خدمت گرفته می شوند و احساس سوزشی در عضلات احساس می شود.

مطلب مرتبط: انواع روش های تمرین در بدنسازی برای عضله سازی

زمان زیر تنش

زمان زیر تنش که به TUT شناخته می شود، سیستمی است که بر میزان سرعت یک تمرین تمرکز می کند. معمولاً TUT به صورت اعداد نوشته می شود تا به افرادی که تمرینات را انجام می دهند، اجازه دهد تا بدانند در هر قسمت از تمرین چقدر زمان باید صرف کنند.

برای مثال:

پرس سینه: میزان سرعت 3:2:1

این اعداد نشان می دهند هنگام انجام تمرین پرس سینه، فاز پایین بردن وزنه (eccentric) 3 ثانیه، فاز پایین نگه داشتن وزنه (isometric) 2 ثانیه و فاز فشار برای بالا وردن وزنه (concentric) یک ثانیه به طول انجامد.

این روش برای یادداشت برداری و به خاطر سپردن میزان سرعت انجام تمرینات مفید است. در چندین مطالعه به اثبات رسیده است که تمرین با این روش برای رشد عضلات بسیار سودمند است زیرا با تحت فشار گذاشتن عضلات برای زمانی طولانی تر موجب افزایش پارگی های میکروسکوپی در عضلات می شود.

فوائد تکرارهای منفی (زمان زیر تنش)

زمانی که شما عضلات بدن را با تنش بیشتری بارگیری می کنید، آن ها مجبور هستند برای کنترل وزنه ها، نگه داشتن وزنه در پایین ترین سطح حرکت و سپس انقباض برای تکمیل کردن حرکت، سخت تر کار کنند. این روش به دلیل بکارگیری دقیق عضلات در هر تکرار به جای استفاده از گروه های عضلانی دیگر برای غلبه بر وزنه ها و جبران خستگی، موجبات رشد عضلات را فراهم می کند.

با تکرارهای eccentric هیچ راهی گریزی برای عضلات در حال حرکت برای انجام حرکات اضافی وجود ندارد. تمرین منفی موجب کنترل زیادی بر وزنه ها می شود. بعد از انجام تمرینات با سرعت پایین برای دوره ای از زمان، وقتی که تمرینات را با سرعت معمولی و نرمال انجام می دهید احساس کنترل و قدرت بیشتری خواهید کرد که کیفیت ست ها و تکرارها را ارتقا می دهد. تمرین منفی آسان نیست؛ همانطور که در بالا ذکر شد این تمرین نیازمند تکنیک خوب و کنترل است.

انواع مختلف تمرین منفی

تمرین منفی می تواند هر آنچه شما می خواهید باشد. سرعت جادویی وجود دارد که برای رشد عضلات عالی است، به همین دلیل است که باید سرعت های متفاوت را تجربه کنید تا کشف کنید بدن شما به کدام یک بهترین عکس العمل را نشان می دهد. اگرچه سرعت انجام حرکت می تواند اختیاری باشد اما همیشه برای آنچه انجام می دهید دلیل داشته باشید. هیچ وقت یک عدد را بدون دلیل و منطق واقعی انتخاب نکنید.

تمرین منفی برای شوک وارد کردن به بدن با یک روش جدید در خلال ساخت و توسعه کنترل، قدرت و توان عالی است. اگر این روش را قبلاً امتحان نکرده اید و بر استفاده گروه های عضلانی هدف تمرکز کرده اید از وزنه های سبک برای شروع تمرین، استفاده کنید. این روش دورنمایی از تمرینات تان را به شما ارائه می دهد و در طولانی مدت به شدت به نفع شما خواهد بود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com